בתמיכת סער, מרכז שלם זכה בהכרה אקדמית

בחזון מכון המחקר, שהוקם ע"י מקורב לנתניהו, נכתב כי מטרתו להשיב ל"רוח האנטי-ציונית מבית ומחוץ". משנה הבאה ייקלטו בו סטודנטים לתואר ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה שלשום (שלישי) להפוך את מרכז שלם בירושלים למוסד אקדמי. את המרכז ייסד מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובחזונו נכתב בין השאר כי מטרתו לענות על תהליכים אנטי-ציוניים. שר החינוך גדעון סער הגדיר את המהלך "צעד נוסף לשיקום מדעי הרוח".

החל משנת הלימודים הבאה יוכל המרכז, שעד כה פעל כמכון מחקר, לקלוט סטודנטים לתואר ראשון. המוסד מתעתד לקלוט כ-200 סטודנטים כשיפעל במלואו.

מכון המחקר נוסד ב-1994 על ידי הד"ר יורם חזוני, הנחשב למקורב לנתניהו. בחזונו נכתב בין היתר, כי "לחזית האנטי-ציונית נוספים עוד ועוד קולות מבית ומחוץ, המטילים ספק בלגיטימיות של מדינת הלאום היהודית; החברה הישראלית מתקשה להתלכד סביב ליבה ערכית משותפת; המרכזים הגדולים של העם היהודי הולכים ומתרחקים זה מזה; ועם ישראל כולו שרוי, כך נדמה, במשבר זהות הולך ומחריף, שאותותיו ניכרים בכל תחומי החיים. הצורך להציב מענה הולם לתהליכים אלה הוא הכוח שהניע את הקמתו של מרכז שלם".

בהחלטת המל"ג, שנוסחה הגיע לידי "הארץ", נכתב כי זו בחרה "להעניק למרכז האקדמי שלם היתר לפתוח מוסד להשכלה גבוהה ואישור לפתיחת תוכנית בלימודים הומניסטיים ובפילוסופיה ובהגות יהודית לקראת תואר ראשון". בנוסף אושרה גם תוכנית "בלימודים הומניסטים ובלימודי מזרח תיכון ואיסלאם לקראת תואר ראשון".

על פי החלטת המל"ג, תוקם "ועדה מלווה לקראת שלב ההכרה וההסמכה שתבדוק את התפתחות המוסד ותוכנית הלימודים לתואר ראשון". בהתאם וכנהוג במל"ג, יש גם "לחייב את המרכז האקדמי שלם להחתים כל תלמיד על הצהרה, שלפיה ידוע לתלמיד כי המרכז האקדמי שלם עדיין איננו מוסד מוכר להשכלה גבוהה ואיננו מוסמך עדיין להעניק בשלב זה תואר ראשון... קיימת אפשרות שבסופו של דבר לא יקבל המרכז האקדמי שלם הכרה ולא יוסמך להעניק תואר זה".

בשנת 2009 הגיש מרכז שלם בקשה למל"ג לייסד מוסד אקדמי חדש ופרטי, כלומר כזה שאינו נתמך מהקופה הציבורית. הבקשה עסקה בפתיחת מוסד להשכלה גבוהה המעניק תואר ראשון ישראלי במתכונת המוכרת בארצות הברית כ"liberal arts college". בהתאם לבקשה, יושב ראש המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, מינה בחודש יולי 2010 ועדות לבדיקת בקשת המרכז. הוועדות קבעו הלכה למעשה כי "התוכנית שהוגשה לוועדה לא הביאה לידי ביטוי רציונל זה". אז הוגשה "גרסה מעודכנת" לפתיחת תכנית לימודים אחרת.

דו"חות שתי ועדות שמונו לעניין, שהגיעו לידי "הארץ", מלאים ביקורת על התוכניות המקוריות שהוגשו על ידי מרכז שלם. חרף הביקורות, ניתנה למרכז האפשרות לערוך תיקונים, עד שקיבלו אישור.

"רשימת סגל ההוראה... לא כללה אנשי סגל אקדמי בכירים בעלי מוניטין אקדמי ומחקרי מוכח שיהווה את ליבת תוכנית הלימודים. הוועדה העירה למרכז שלם כי ברשימת סגל ההוראה המוצעת קיים חסר מהותי של גרעין סגל אקדמי בכיר בעל מוניטין אקדמי וניסיון הוראתי בתחום שיועסק במשרה מלאה ועיקר עיסוקו יהיה בתוכנית. הוועדה סברה כי על מרכז שלם להוסיף לשורותיו מרצים בכירים בעלי תואר שלישי... ולשקול צירופן של נשים בעלות כישורים שווים למצבת הסגל, כדי להגדיל מספרן".

עוד נכתב: "הוועדה גם התרשמה כי איוש חלק מהקורסים אינו הולם את תחומי ההתמחות המובהקים של אנשי הסגל המוצעים ללמד קורסים אלה. במענה להערות הוועדה ערך מרכז שלם שינויים... וגייס, בין היתר, את הפרופ' אסא כשר והד"ר מיכאל פיינגבלט שהתחייבו ללמד במרכז שלם במשרה מלאה".

בין ההערות שלוו בפרק העוסק במתכונת הדו-חוגית ללימודי פילוסופיה והגות יהודית נכתב, למשל, כי "אין התאמה בין שם התוכנית ויעודה המוצהר לבין התכנים המוצעים בה", היא "אינה עוסקת בחקר הדתות אלא עוסקת ברובה במחשבת ישראל". עוד נכתב כי "הוועדה הצביעה על חוסר איזון בין פילוסופיה לתחומים אחרים... חוסר שיטתיות והעמקה בלימוד הקורסים המוצעים במחשבת ישראל", ועוד.  

בדו"ח הסופי נכתב כי "לנוכח כל השינויים שנעשו בחברי הסגל והכוונות עליהן הצהיר מרכז שלם בהקשר זה, סברה הוועדה כי בשלב ראשוני זה סגל ההוראה של התוכנית מספק".  

על פי חוקר הניאו-ליברליזם אמנון פורטוגלי, מהמרכז לצדק חברתי על שם יעקב חזן במכון ון-ליר בירושלים והמכללה החברתית כלכלית, "הדבר המעניין הוא שמדובר במוסד שמצהיר על מטרות ספציפיות: 'הזדמנות היסטורית ליצור מנהיגים בעלי חזון עבור המדינה היהודית והעם היהודי'. אני לא מכיר אוניברסיטה שמצהירה על מטרה מוגמרת, אינדוקטרינית. לכן לא ברור איך נותנים הכרה אקדמית למוסד שמטרתו אינה חקר האמת". לדברי פורטוגלי, כש"הוקם המרכז הוא נחשב לתופעה שולית בזירה האינטלקטואלית, כשכיום אין מוסד מחקרי בעל השפעה רבה כל כך על השלטון בישראל כמו מרכז שלם".

"אם ראש הממשלה מחפש את מי שחושב כמוהו, מרכז שלם מספק לו את זה", טוען פורטוגלי. בין האישים שיצאו מבתי היוצר של מרכז שלם והפכו למקבלי החלטות ניתן למנות את השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון; שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן; הפרופ' עומר מואב, לשעבר ראש הפורום המייעץ לכלכלה וחברה במשרד האוצר; ויו״ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי.

על פי אתר המרכז, יו"ר חבר הנאמנים של המרכז גם בימים אלו הוא יאיר שמיר, שמתמודד בבחירות ברשימת "הליכוד-ביתנו".

מרכז שלם והמרכז האקדמי שבדרך גייסו בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולרים, בסיועם הנדיב של תורמים יהודים, בעיקר מהימין האמריקאי. בין שמות התורמים, מי בהווה ומי בעבר: משפחת ברנשטיין, שלדון אדלסון, ג'ורג' רוהר, רון לאודר וליאוניד נבזלין. תרומה בסך חמישה מיליון דולר תרם איש העסקים האמריקאי דיוויד מסר, שאף מכהן בחבר הנאמנים של מרכז שלם. תרומות נוספות הגיעו מקרן משפחת קלרמן האמריקאית, קרן ג'ורג' רוהר, ועל פי אתר המרכז, באחרונה הגיעו שתי תרומות נוספות, בסך מיליון דולר כל אחת - ממשפחות קימל וטננבוים שבטורונטו.  

ממרכז שלם נמסר: "אנחנו מנועים מלהתבטא בנושא המרכז האקדמי עד לסיום ההליך הרשמי והשלמת האישורים מהמל"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ