ראשי "אל-סם": ללא תוספת תקציב, העמותה תיסגר תוך חודשים

בשנה האחרונה כבר סגרה "אל-סם" שלושה מסניפיה ברחבי הארץ. לדברי המנכ"לית, "כולם מביעים הזדהות, אבל לא נותנים כסף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עמותת "אל-סם", הפועלת למניעת שימוש בסמים ובאלכוהול, נקלעה לגירעונות של מאות אלפי שקלים, ואף נאלצה לסגור בשנה האחרונה שלושה מבין 14 סניפיה: בראשון לציון, באור-עקיבא וברמת הגולן. במסיבת עיתונאים שכונסה היום (ראשון) בצהריים בסניף העמותה בתל אביב, התריעו ראשיה כי "אל-סם" תיסגר בתוך חודשים בודדים, אם לא תקבל תוספת תקציב מיידית שתאפשר לה להמשיך ולפעול.

עמותת "אל-סם" הוקמה ב-1983 ובמשך 30 שנה טיפלה במשתמשים בסמים או באלכוהול, סייעה למשפחתם ולסביבתם הקרובה. העמותה מפעילה כיום 11 סניפים ברחבי הארץ, ממעלות בצפון ועד קרית מלאכי בדרום. העמותה גם מפעילה "קו חם", המשמש לייעוץ, הדרכה ועזרה להורים ואנשי מקצוע בהתמודדות עם בני נוער וצעירים המשתמשים בסמים והאלכוהול.

לטענת העמותה, תקציב המדינה לטיפול בצעירים המשתמשים בסמים אינו מאפשר לתת את המענה הדרוש לשיקומם, ואין התאמה בינו לבין הגידול בצריכת סמים בקרב בני נוער. "ללא עדכון ריאלי של התקציבים נאלץ לצמצם הפעילות, עד לסגירת 'אל-סם' בתוך חודשים ספורים", טוענת מנכ"ל העמותה, אורנה לשם. "פנינו לכל הגורמים, שכמובן מביעים הזדהות, אבל בשורה התחתונה אנחנו לא מקבלים כסף".

העמותה דורשת תוספת תקציבית של כמיליון שקלים בשנה, שהם כ-200 שקלים נוספים בחודש לטיפול במשתמש בסמים המטופל ב"אל-סם". "הסכום הזה הוא שמפריד בין שיקום להידרדרות", מסבירה לשם, "כדי להעניק את הטיפול, כפי שמשרד הרווחה עצמו דורש, התקציב אינו מספיק. המדינה בונה על זה שכעמותה נזכה לתמיכה של גופים פילנתרופיים ותרומות, אולם לא רק שהתרומות בכלל פחתו בצורה דרסטית, אלא שגם קיימת רתיעה של תורמים ממתן תרומה לעמותות הלוקחות חלק במלחמה בסמים, כיוון שהדבר לא נחשב מספיק 'מושך'. קיים אצלם חשש שתרומה לעמותות כאלה תקשר אותם באופן אוטומטי לבעיה".

מסיבת העיתונאים של ראשי "אל-סם", היוםצילום: דניאל בר און

בעמותה טוענים כי מרבית העלות לשיקומם של נערים צריכה לחול על המדינה, אולם לדבריהם התקציבים שהיא מעבירה לשם כך אינם עונים על הצורך הקיים בשטח, והתוצאה עלולה להיות שאותם בני נוער וצעירים לא יזכו כלל לטיפול ולשיקום, והם עלולים להידרדר לסמים ולהפוך למכורים. "כעמותה שפועלת כבר עשרות שנים אנו קוראים היום לממשלה שלא לזרוק את אותם בני נוער 'לסמים'. עלות השיקום של בני הנוער שלא ישוקמו עתה, תהיה לטענתם פי מאות ואלפי אחוזים מהעלות של המדינה בעת שיהפכו כבר למכורים", אומרים ב"אל-סם". "הנזק הכלכלי למדינה יהיה גדול לאין שיעור מ-200 השקלים למטופל הדרושים כיום".

לדברי עידית גלבוע, מנהלת סניף נתניה ופרדס חנה של העמותה: "אנחנו זקוקים למיליון שקלים לטיפול, להחזקת הקו החם במשך כל השנה, כדי שנוכל לפתוח מחדש סניפים שנסגרו, שנוכל להתפנות לטפל ברשימת ההמתנה, ולהחזיק קו חם עבור הציבור במשך כל השנה, זה המינימום שאנחנו זקוקים לו".

יש לציין כי המדינה היא שמפנה את הנערים והנערות המגיעים לטיפול ב"אל-סם" דרך שירות המבחן לנוער המחייב אותם לקבל טיפול. בודדים מגיעים בלחץ המשפחה, החברים ומערכת החינוך. חלקם אף נושרים במהלך הטיפול, שנמשך בממוצע שנה וחצי, והצוות הטיפולי של העמותה עושה מאמצים להחזירם לטיפול.

לפני כשנתיים אף זכתה "אל-סם" במכרז משרד הרווחה והשירותים החברתיים והינה כיום הגוף העיקרי המטפל בבני נוער וצעירים, מכל האוכלוסיות והרבדים, המשתמשים בסמים.

"שיעור בני הנוער המשתמשים בסמים עולה משנה לשנה", אומר יו"ר עמותת "אל-סם", יהודה בר. "לצערנו לא ניתן להגיע לכולם. נוכח ההסתרה של התופעה בקרב הצעירים, פחות מ-10 אחוז מהמשתמשים מגיעים לטיפול. אלה שכבר מגיעים אלינו וזוכים לטיפול, שיעור ההצלחה בקרבם, על פי מחקרים ונתונים סטטיסטיים שאנו עורכים, מגיע ל-70% הצלחה".

המשבר בעמותת "אל סם" נמשך מזה תקופה. לדברי יו"ר העמותה, בשנה האחרונה החל יישום תוכנית הבראה, שכללה צמצומי משרות, פיטורי עובדים וסגירת סניפים. "אם לא נקבל תקצוב ריאלי לטיפול בבני הנוער המשתמשים בסמים, הצעד הבא שלנו יהיה סגירת סניפים נוספים, עד לסגירתה הסופית של העמותה", מזהיר בר, "המדינה צריכה לקחת אחריות על הנוער שלנו".

מוטי אזרד, מנחה קבוצות בעמותה ומכור לשעבר, סיפר כי "כשהייתי ילד והתחלתי להתמכר לסמים, אף אדם לא היה שם כדי לחבק ולהזהיר. הפכתי למכור למשך שנים כל כך רבות שהיציאה משם עדיין מוגדרת נס". לדבריו, "זו זעקה - אסור שמקום כזה ייסגר, המענה הוא בבחינת הצלת חיים. מספיק לעמוד בחוץ כדי לראות את הילדים שמגיעים לכאן מפורקים ויוצאים עם מענה".

ורדה גילרמן, שבנה שחף בר התאבד לפני 16 שנים בגלל התמכרותו לגראס, אמרה כי "אם היינו יודעים אז על קיומו של 'אל סם', היינו מזהים את הסימנים. אם 'אל-סם' תיסגר למי אני אפנה את הקורבנות הבאים? יש הרבה כמו שחף, גם הוא היה בן טובים, מהצפון, יש הרבה כאלה בדרך. את המדינה זה לא מעניין, יש סדר עדיפויות מאוד מוזר".

ענת הוצלר, מנהלת "אל-סם" בתל אביב, סיפרה על "תופעה חדשה של בני נוער שכיום כבר מתקשרים בעצמם לקבל עזרה. אחרי צריכת סמי הפיצוציות, הם מגיעים הביתה ונתקפים בחרדה איומה, בפראנויות, עם פה מתייבש ולשון נתקעת ומרב פחד כבר מעיזים להתקשר אלינו, כי 'זה חוקי'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ