הרב בני לאו נגד אגודת אפרת: "חסרת אחריות"

לדברי רב קהילת הרמב"ן מירושלים בני לאו, האגודה מפרשת את ההלכה כ"צו קתולי". היום תקבל האגודה פרס מטעם שבועון "בשבע" הימין-דתי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב בני לאו, מרבני הציונות הדתית, מבקר את אגודת אפרת הנאבקת בהפלות ואת תומכיה בממסד, כמי שמשלבים "קתוליות ויהדות". לדברי רב קהילת הרמב"ן מירושלים, עמית במכון הישראלי לדמוקרטיה: "כולנו נלחמים במתירנות הקיצונית, אבל כאן יש חיבוק של הדתיים והלאומיים כאילו 'כולנו אפרת'. אין מורכבות יותר, אין דיון. הפכנו להיות שטוחים, רפובליקנים, קתולים ויהודים".

דבריו נאמרים על רקע הפרס שיוענק היום לאגודת אפרת ולעומד בראשה, ד"ר אלי שוסהיים, בכנס ירושלים של שבועון הימין הדתי "בשבע". פרס זה הוא חלק נוסף מביטויי האהדה שהושמעו לאחרונה באשר לאגודה, שפעילותה עוררה מחלוקת עם חשיפת דפוסי העבודה שלה בנסיבות מותו הטרגיות של רז אטיאס

כך למשל, בשבוע שעבר הביעו הרבנים הראשיים תמיכה נלהבת באגודה על הצלחתה "להביא בפני הציבור הרחב את החומרה הרבה הקיימת במעשה של קטל עוברים שהוא כרצח ממש". במחאה על הענקת הפרס, תתקיים היום מול מקום הכינוס בירושלים הפגנת נשים. 

שלט נגד הפלות מטעם אגודת אפרת בתל אביב, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

לדברי הרב לאו, האמירות כי כל הפלה היא רצח, "הן חסרות אחריות כלפי מצוקות אנושיות. רבנים בכל המקומות, בכל הזרמים, ידעו לשקול שיקולים של חיי העובר לעומת חיי האם, חיי המשפחה, המצב הנפשי. יש שיקולים מערכתיים, והסיסמה 'הפלה היא רצח' היא לא הלכתית ולא יהודית. היא הפכה להיות בון-טון, אין בלתה, ואם אתה אמוני ולאומי אז אין שאלה בכלל".

ביחס לטענה של האגודה כי היא מספקת סיוע לנשים המתלבטות אם יעמדו כלכלית בגידול התינוקות, אמר הרב לאו: "זה רבע נכון. האמירה קודם כל צריכה להיות שהפלה, בנתונים מסוימים, אינה רצח. צריך לעדן את השפה. יש מספיק מצבים שבהם נשים מצויות במצוקות איומות, או שיש פגיעה חריפה בעובר. האמירה 'הפלה היא רצח' היא לא לגיטימית. אני מבין את המוטיבציה להילחם נגד ליברליות קיצונית, אבל חוסר איזון הוא סכנה גדולה למבנה החברה. חברה דתית מחויבת לקחת את הדברים בצורה מאוזנת. לאגודת אפרת אין את האיזון הזה, אין שיווי משקל. הליכה אגרסיווית של התורה שלנו לכיוון של הפסיקה הקתולית הנוצרית, זו טעות נוראה".

דודו סעדה, מנכ"ל קבוצת "בשבע" וכנס ירושלים אמר "נכון שהיו רבנים גיבורים וגדולים וטובים במדינת ישראל שהתירו הפלות, קטונתי מלהגיד שזה אסור. אני מדבר על מקרה שישנן נשים נמצאות במצוקה כלכלית ורק בגלל זה הן רוצות להפסיק את ההריון. ככה אנחנו זוכים בעוד ילד בעם ישראל, אלפי תמונות של ילדים על הקירות במשרדי 'אפרת' יכולות להראות את היופי של האגודה. אנחנו חושבים שהם ראויים לפרס, כי במידה שיש אשה שרוצה את הילד ומשתוקקת לילד, ויש לה בעיה כלכלית, יש פה אגודה שמספקת לה את כל מה שהיא צריכה, ממיטת תינוק ועד מטרנה. רק שיהיה עוד ילד בעם ישראל. אומרים עלינו שאנחנו הופכים את הרחם של האשה למכשיר? זה ביזיון, ארגוני הנשים הם שמחפיצים את הגוף של האשה אם ככה הן מדברות".

תגובת ד"ר אלי שוסהיים, מייסד ומנהל אגודת אפרת: "מעולם אגודת אפרת לא טענה שהפלה היא רצח, ומעולם לא השתמשה בביטוי הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ