מנהל בעמידר מעדיף לדרוש את החוב של בן דודו מהשכנה

בניגוד למקובל, קרוב המשפחה לא נדרש לפנות את הדירה חרף החוב. את 80 אלף השקלים דורשת החברה מהשכנה האלמנה שחתמה ב-1988 על ערבות לשנה

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בן דודו של מנהל בחברת עמידר חייב בתשלום של 80 אלף שקלים עבור שכר דירה, אולם ממשיך לגור בדירת הדיור הציבורי. בניגוד למקובל בדיור הציבורי, כאשר מקפידות החברות לדרוש את התשלום מהחייבים, במקרה זה ממשיכה עמידר לחדש את חוזהו של החייב, יצחק ועקנין, ובמקביל לדרוש את תשלום החוב דווקא מהשכנה שערבה לחוזהו המקורי, אילנה שושן.

הכל התחיל ב- 19 ביוני 1988. יצחק ואסתר ועקנין ביקשו משכניהם אילנה ומאיר ששון לחתום ערבות לחוזה שכירות מול עמידר, בדירה ברחוב אלי כהן שבגבעת אולגה. לאחר התלבטות נעתרו האחרונים לבקשה, כאשר לדברי אילנה החלטתם היתה לבסוף חיובית לנוכח היותו של החוזה בן שנה אחת בלבד. אלא שבאותיות הקטנות של החוזה נכתב כי הוא יוארך אלא אם תתבקש עמידר אחרת. וכך, ללא ידיעת הזוג ששון, החוזה הוארך שוב ושוב וזאת מבלי שועקנין שילם שכר דירה.

ועקנין הוא לא רק דייר עמידר אלא גם בן דודו של חיים סבג, מנהל סניף עמידר חדרה, המופקד על הטיפול בתיק האמור. עוד לפני שמונה למנהל, שימש סבג כרכז השטח שהחתים את בני הזוג על שטר הערבות.

אילנה ששון מחזיקה במכתב דרישת חוב מעמידרצילום: רמי שלוש

ב-1994, קיבלו בני הזוג ששון מכתב מעמידר ובו התרעה שועקנין אינו משלם וכי אם ימשיך לא לעשות כן הם כערבים יהיו אחראים על תשלום חובו. לדברי אילנה, כשפנו לועקנין בעניין הוא "נהג בנו בזלזול" וכשפנו לעמידר נענו ב"יהיה בסדר". ב-1998 הוקפא החוב.

ב-2004 קיבלו בני הזוג ששון התרעה לפני נקיטת הליכים משפטיים בגין אי-תשלום החוב. מעט לאחר מכן אמנם קיבלו מכתב המעיד על כך שהחברה הגיעה עם החייב להסדר תשלומים, אבל כפי שהתברר בהמשך, ועקנין לא עמד אף בהסדר זה.

בינתיים נאלצו בני הזוג ששון להתמודד עם טרגדיה. מאיר חלה בסרטן המעי הגס ולאחר מאבק קשה, פיזי וכלכלי, מת בשנת 2006. באותה תקופה מת גם אחיה של אילנה.

ב-2008 הגיע מכתב נוסף מעמידר בו יודעה אילנה כי החוב עומד על יותר מ-70 אלף שקלים וכי עליה לשלמו. בתה פנתה לעמידר ולמנהל הסניף סבג, אולם נאמר לה לדבריה כי הערבים אחראים לחוב. המכתבים המשיכו להגיע. "לחובת הדייר יצחק ועקנין עומדת יתרת חוב בגין אי-תשלום על פי חוזה שכירות בסך 84,855 שקלים", נכתב לאילנה, "פנייתנו לדיירים לסילוק חובם נותרה ללא מענה", נוסף ונדרש ממנה להסדיר את החוב בטרם יינקטו נגדה צעדים משפטיים "דבר אשר לבטח יגרום להוצאות רבות ומיותרות".

ששון גם שכרה שירותיו של עורך דין אך ללא הועיל. לפני כחצי שנה פנתה ללשכת שר הרווחה משה כחלון. שם חזרו אליה עם תשובה ממשרד השיכון: "הדייר אינו משתף פעולה. בפגישה עם מנהל סניף עמידר הוסבר לששון כי על מנת לצאת מהערבות עליה לשלם". הם הוסיפו כי האפשרות היחידה היא מתן "הנחה" לפיה במקום 80 אלף השקלים, תשלם ששון סך כולל של 40 אלף שקלים. "אני בדיכאון והתמוטטות. נעשה פה עוול", אומרת אילנה, "אני אלמנה, עובדת קשה ומרוויחה מעט. זה לא מוצדק. אני לא רוצה להיות חייבת".

"לא מעניין אותי החוב ולא מעניינת אותי אילנה", אמר ועקנין בשיחה עם "הארץ", "מבחינתי תפנו  לעמידר כי זאת בעיה שלהם", הוסיף. בהמשך ועקנין אישר שסבג הוא בן דודו.

סמנכ"ל עמידר, ערן כהן, אמר בתגובה לדברים כי "לא מצא משהו לא תקין". בהתייחס לסבג אמר כי "הוא מקבל את הרושם שאין פגם בהתנהלותו של סבג" והוסיף כי "חברת עמידר סתם שולחים מכתבים לערבים ולא באמת מתכוונים לגבות מהם את הכסף. ששון יודעת את זה". עוד הוסיף, מעבר לתגובה הרשמית כי "פרסום הכתבה 'עלול להביא לכך שלא יוכל לעזור לששון' וכי 'סבג רוצה לתבוע אותה דיבה'".

מעמידר נמסר בתגובה: "עם הצטברות חובות בשל אי-תשלום שכר דירה מצד מר ועקנין, נשלחו במהלך השנים התראות לערבים כפי שמחייב החוק. כשהערבים ביקשו שעמידר תבטל את הערבות הוסבר להם כי הדבר ניתן אך ורק כנגד תשלום החוב או ערב חדש. בחודש יולי 2012 אישרה ועדה את ביטול רוב החוב והוא עומד כיום על 28,446 שקלים בלבד. נכון להיום משלם הדייר שכר דירה על סך 1,300 שקלים בחודש, ובמידה שיתמיד - ייחתם עמו הסדר מקל גם על חשבון החוב. יש להדגיש כי עד היום לא הופעל כנגד הערבים או החייב כל הליך משפטי. באשר לטענה כי למר ועקנין הוקצתה דירה בדיור הציבורי רק משום היותו בן משפחה של מר חיים סבג, הדבר מופרך ועמידר דוחה זאת בתוקף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ