בצעד נדיר: סער ישתמש במל"ג כדי להכשיר את ההכרה באוניברסיטת אריאל

אף שהמל"ג אמור להימנע מעיסוק בעניינים הקשורים לאקדמיה בשטחים, שר החינוך יכנס מחר את המועצה לצורך מתן חותמת נוספת למוסד האקדמי

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בצעד נדיר יכנס מחר (שלישי) שר החינוך גדעון סער ישיבה שלא מן המניין של מליאת המועצה להשכלה גבוהה – בראשה הוא עומד – שכל עניינה מתן חותמת נוספת להכרה באוניברסיטת אריאל. ל"הארץ" נודע כי בישיבה מתכוון שר החינוך "לספח" את החלטת המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש).

הזימונים לישיבה, שנקבעה מחוץ למועדי כינוסי מל"ג, נשלחו באמצעות מסרונים. צעד זה נחשב חריג ביותר ונעשה בו שימוש במקרים נדירים בלבד. גורמים במליאת המל"ג הביעו זעם על המהלך שיוצא לדרך שבועיים בלבד לפני הבחירות.

"בהתאם לסעיף 3/ג לסדרי הנוהל לדיוני המועצה להשכלה גבוהה, הנכם מוזמנים לישיבה שלא מן המניין בנושא ההכרה במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון כאוניברסיטה", נכתב לחברי מליאת המועצה להשכלה גבוהה – "זאת לפי בקשת יו"ר המועצה להשכלה גבוהה לקיים דיון שמועדו נקבע לאחר התייעצות".

בהצעת ההחלטה שתובא להצבעת המל"ג מחר והגיעה לידי "הארץ", נכתב כי "לאחר קבלת סקירה בנושא, ולאור התהליך המקצועי הממושך שהתבצע ל ידי ועדת המעקב מטעם מל"ג יו"ש, מברכת המועצה להשכלה גבוהה על השלמת הליך ההכרה באוניברסיטת אריאל שבשומרון".

אוניברסיטת אריאל, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

מעשה זה של סער מהווה ניסיון להיעזר בגוף ממלכתי-ישראלי אשר אמור להימנע מפורשות מלעסוק בעניינים הנוגעים לאקדמיה בשטחים. מסיבה זו בדיוק הוקמה ב-1997 מל"ג יו"ש, הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז – וזאת במסגרת תיקון של תקנון המועצות המקומיות, שהחיל את הוראותיו של חוק המועצה להשכלה גבוהה הישראלי בהתנחלויות.

מכוח היותו הריבון בשטחים, חתם מפקד פיקוד מרכז על החקיקה: "מוקמת בזה מועצה להשכלה גבוהה (יהודה ושומרון) שחבריה יתמנו על ידי מפקד כוחות צה"ל באזור מבין חברי המועצה להשכלה גבוהה בישראל או מי שכיהנו בעבר כחברי מועצה להשכלה גבוהה בישראל". בניגוד לחברי המל"ג, תקופת כהונתם אינה מוגבלת בזמן. כך למשל יו"ר מל"ג יו"ש מכהן בתפקידו כבר 14 שנה. המפקד הצבאי הוא הסמכות האחרונה לחתום על החלטות מל"ג יו"ש.

כך, במקרה של המרכז האוניברסיטאי באריאל, היתה זו מל"ג יו"ש שקבעה את הקריטריונים הפרטניים להפיכת המוסד לאוניברסיטה, והיא גם זו שהמליצה כי המוסד עומד בתנאים שקבעה, על סמך חוות דעת של ועדה, שיושב הראש שלה הוא יו"ר מל"ג יו"ש, פרופ' עמוס אלטשולר.

יש לציין כי ברקע עומדת בפני בג"ץ עתירתו המחודשת של ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), בדרישה לבטל את ההכרה במרכז באריאל כאוניברסיטה. העתירה תידון בפני הרכב שופטים בסוף החודש, כשגם בעניין זה התערב סער באחרונה, כשקרא באחרונה לאוניברסיטאות "למשוך את העתירה ולחבק את אחותן הקטנה אריאל".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "כידוע היטב, הנושא תלוי ועומד בבג"ץ, ואנו ממתינים לפסיקתו".

מהמל"ג נמסר בתגובה כי מספר חברי מל"ג ביקשו לקיים את הדיון בנוגע לאריאל וכי הישיבה נקבעה בהתאם להוראות תקנון המל"ג. "הליך ההכרה באוניברסיטת אריאל הושלם, לפי המתווה שנקבע על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עוד בשנת 2005", נמסר, "כעת, מן הראוי לקיים את הדיון המבוקש, שאינו חלק מההליך הפורמאלי של ההכרה באוניברסיטה.

עיתוי הדיון נקבע לאחר התייעצות עם פרקליטות המדינה. למרות שההליך ההכרה הושלם והסמכות נתונה למל"ג יו"ש, אין זה מן הראוי למנוע קיום הדיון המבוקש בסוגיה חשובה למערכת ההשכלה גבוהה – במועצה להשכלה גבוהה. משעשע שמי שטען עד אתמול מדוע הנושא מובא למל"ג יו"ש ולא למל"ג, נזעק עתה לנוכח קיום הדיון במל"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ