הודו אסרה פונדקאות להומואים; מאות ישראלים ייפגעו

הודו היא היעד המרכזי של זוגות חד-מיניים, שבישראל אינם מורשים להיעזר בפונדקאית. כעת מנסה סוכנות פונדקאות לפתוח ערוץ פונדקאות בתאילנד

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מדי שנה גדל מספר הישראלים המביאים לעולם ילדים באמצעות הליכי פונדקאות בחו"ל, בעיקר בהודו ובארצות הברית. רבים מהפונים להליכי הפונדקאות האלה הם זוגות חד-מיניים, או גברים ונשים יחידים, ללא בני זוג. על פי החוק הקיים, כל אלה אינם זכאים לפנות להליכי פונדקאות בישראל. ועדה בראשות פרופ' שלמה מור יוסף המליצה אמנם לפתוח את האפשרות לפונדקאות גם בפני יחידים וזוגות חד-מיניים, אך המלצותיה טרם יושמו.

לאחרונה נחסמה האפשרות ההודית בפני זוגות חד-מיניים או אדם יחיד. משרד ההגירה ההודי הודיע כי מעתה תידרש ויזה רפואית ולא ויזת תייר למבקשים לפנות להליך פונדקאות בהודו. ויזה כזאת תונפק רק לגבר ולאשה הנשואים לפחות שנתיים. בהתחלה התעלמו סוכנויות הפונדקאות מההוראה החדשה, אך לפני כשלושה שבועות הזהיר משרד ההגירה ההודי את המרפאות המקומיות, ומאז לא החלו הליכי פונדקאות חדשים למי שאינו עומדים בתנאים.

אין אמנם נתונים מדויקים על הליכי הפונדקאות של ישראלים בחו"ל, אך ניתן ללמוד על היקפם מפניות לבתי המשפט לענייני משפחה. המדינה מעניקה אזרחות לתינוקות שנולדו בהליך פונדקאות רק בהסתמך על בדיקה גנטית המוכיחה קשר להורה ישראלי. בין השנים 2011-2005 הוגשו 188 בקשות לבדיקה גנטית בעקבות הליכי פונדקאות בחו"ל. 113 מההליכים האלה היו בהודו, 49 בארה"ב והיתר במדינות אחרות, שרובן אינן מאפשרות פונדקאות לזוגות חד-מיניים.

פונדקאיות בהודו. ויזה מתאימה תונפק רק לגבר ולאישה הנשואים לפחות שנתייםצילום: אי–פי

סוכנויות הפונדקאות ומרפאות מקומיות מפעילות לחץ על ממשלת הודו בניסיון לשנות את ההחלטה, אך בינתיים ללא הצלחה. בינתיים, עשרות ואולי אף מאות ישראלים שכבר החלו את ההליכים, מצויים בחוסר ודאות. ככל הידוע, אם הפונדקאית כבר נמצאת בהריון, תינתן להורים העתידיים האפשרות להשלים את התהליך. לעומת זאת, רבים עשויים להידרש לחפש אפיק פונדקאות אחר, גם אם כבר החלו בהליכים ובהם שאיבת זרע והקפאת עוברים.

דורון ממט-מגד, בעל סוכנות הפונדקאות "תמוז" הפועלת בעיקר בהודו, עדכן את לקוחותיו בהתפתחויות והעריך כי בקרוב יימצא פתרון. בינתיים, למקרה שההחלטה ההודית תישאר בעינה, הוא בודק אפשרות לפתוח מסלול פונדקאות בתאילנד ובשתי מדינות נוספות. בשיחה עם "הארץ" מתאילנד אמר אמש ממט-מגד כי הוא אופטימי באשר לאפשרות למצוא חלופות סבירות: "אנחנו עוד לא יודעים בוודאות מה יקרה בהודו, אבל אני בתהליך של יצירת אלטרנטיבות".

לדבריו, הסוכנות שלו עומדת כרגע בקשר עם יותר מ-60 פונדקאיות המצויות בהריון בהודו. "קיבלנו הבהרה ממשטרת ההגירה שהם מבינים שימשיכו להיוולד ילדים עד אוקטובר 2013, ולא תהיה עם בעיה הילדים האלה", הוא אומר. לדבריו, הלחץ על הממשלה ההודית גדול. "לפי סקר קצר שעשיתי יותר מ-70% ממי שמגיעים להודו לפונדקאות הם זוגות חד-מיניים ויחידים. לכן הנזק הכספי שתהליך כזה גורם למרפאות הוא עצום".

רוב הפונים לפונדקאות בהודו מעדיפים אותה על פני ארה"ב בעיקר משיקולים כלכליים. עלות הפונדקאות בהודו - כולל התשלומים על ההליכים הרפואיים, השכר לפונדקאית, דמי התיווך ומחירי הטיסות, הלינה והשהייה - מסתכמת בכ-250-200 אלף שקל. זאת, לעומת כ-500-400 אלף שקל בארה"ב. אלה המחירים הבסיסיים, אך הם משתנים בהתאם למספר הניסיונות הדרושים לקליטת העובר ועשויים אף להאמיר.

בני זוג הומוסקסואלים שפנו לפונדקאות בהודו וביקשו שלא לפרסם את שמותיהם, מספרים כי הניסיון הראשון ל"החזרת עוברים" לפונדקאית כשל וכעת אינם יודעים אם ומתי תינתן להם הזדמנות נוספת. "אתה מחכה שבועיים עד שיגידו לך אם יש או אין הריון. במהלך השבועיים האלה נודע לנו שהפסיקו את התהליך הזה בהודו לזוגות גייז. התפללנו שהחזרת העוברים הזאת תצליח כי ידענו שאם לא - אנחנו תקועים. למזלנו הרע היא לא הצליחה", מספר אחד מהם.

"ברור שההחלטה הזאת היא החלטה הומופובית. יש זוגות גייז שהם הורים הרבה יותר טובים מזוגות סטרייטים", הוא מוסיף. "עכשיו אנחנו בחוסר ידיעה. עדיין אין אלטרנטיבות. אבל אנחנו גם אופטימיים. מי שרוצה להיות הורה בסוף יהיה הורה".

גיא טצה, בעל סוכנות הפונדקאות "בייבי בלום", אומר כי האפשרות לפנות לפונדקאות בארה"ב אמנם יקרה יותר, אך לדבריו לא תמיד הפער גדול כפי שחושבים. "את כל התהליכים שלנו אנחנו עושים במדינת אורגון שבה זה חוקי והפרוצדורה יחסית פשוטה. אם הולך לך בניסיון ראשון או שני בהודו זה יוצא יותר זול. אבל לא תמיד התהליך ההודי יותר זול מהאמריקאי", הוא מספר.

ואולם יש גם מי שמקווים שהודו תאסור לחלוטין פונדקאות, מחשש לניצול פסול של נשים המשמשות פונדקאיות. "צר לי על האנשים שהתחילו שם את התהליך, אני בטוחה שהחוויה שהם עוברים עכשיו היא לא טובה, בלשון המעטה", אומרת חדוה אייל, מהארגון הפמיניסטי "אשה לאשה".

"אנשים נוסעים להודו כי שם זול יותר. כשאנחנו אומרים זול יותר המשמעות היא הרבה פעמים, שיש הרבה פחות הקפדה על זכויות של נשים. החשיפה לסיכונים בריאותיים ופגיעה בזכויות הנשים גדולה מאוד. הייתי מעדיפה שהודו תמנע פונדקאות בשם זכויותיהן של הנשים ולא בשל התייחסות מפלה או גזענית כלפי קבוצה מסוימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ