למרות מזג האוויר הסוער, משרד הפנים לא נתן למהגרים להיכנס ללשכת האוכלוסין

בעוד אזרחים ישראלים נכנסו ללשכה ותפסו מחסה מהגשם, עשרות מבקשי מקלט נאלצו להישאר בחוץ כי "זו ההנחיה הקבועה לגביהם"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

למרות מזג האוויר הסוער, משרד הפנים סירב לאפשר הבוקר (שלישי) לעשרות מבקשי מקלט להיכנס ללשכת האוכלוסין בבני ברק. בעוד אזרחים ישראלים נכנסו ללשכה ותפסו מחסה מהגשם ומהרוחות העזות בלי כל עיכוב, הזרים נדרשו להמתין בחוץ. רובם הגיעו למקום כדי לחדש היתרי שהייה בישראל. השומר העביר את המסמכים שלהם לפקידים בפנים אך לא נתן להם להיכנס ללשכה, אף שהיתה כמעט ריקה מאדם.

ירון סילש, תושב קרית אונו, חזה במתרחש והתקשה להאמין למראה עיניו. "מרחוק ראיתי שעומדים כ-30 איש בחוץ ונבהלתי, אמרתי לעצמי שבטח ייקח הרבה זמן, אבל אז ראיתי שבפנים ריק", מספר סילש. "שאלתי את השומר למה כולם עומדים בחוץ? הוא אמר לי שהם מעדיפים לעמוד בחוץ. שאלתי אותם למה הם עומדים בחוץ, וכולם אמרו שקר להם. ניסיתי להיכנס יחד איתם פנימה, אבל השומר עצר אותנו. הוא אמר לי: 'אלה ההנחיות שקיבלתי, דבר עם מנהלת הסניף', וכל זה כשהמקום ריק בפנים, פשוט אבסורד".

סילש שוחח עם ממלאת מקום מנהלת הסניף, אך היא לא נענתה לבקשתו לאפשר לזרים להיכנס. "אמרתי לה שיורד עליהם גשם. היא אמרה שהם לא עומדים בגשם, אלא מתחת לעמודים ושאין מה לעשות – הם צריכים לעמוד בחוץ ולחכות בתור. אמרתי לה: 'את יודעת איך זה נראה שהלבנים בפנים והשחורים בחוץ?' והיא השיבה: 'תחשוב שנייה, אתה באמת רוצה שהם ייכנסו פנימה? אמרתי שאני לא צריך לחשוב אפילו שנייה".

סילש סירב לוותר אך ממלאת המנהלת הבהירה כי זו הנחיה קבועה שלא לאפשר לזרים להיכנס ללשכה. הם נדרשים למסור את מסמכיהם בכניסה ולשוב כעבור שעתיים כדי לקבלם בחזרה. "היא אמרה שזה הנוהל, וביקש שלא אעשה בלגן. כל האנשים שעמדו בחוץ יכלו להיכנס פנימה ולשבת. אני לקחתי מספר ותוך 20 שניות ישבתי מול הפקידה. אמרתי לה שלא מעניין אותי הנוהל – אנשים עומדים בחוץ, קר להם, וביקשתי שתכניס אותם פנימה. אבל גם היא סירבה".

עו"ד יונתן ברמן, מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, אומר כי התנהלות משרד הפנים אינה חוקית. "זו תופעה רחבה יותר. אנחנו רואים את זה גם בלשכות כמו ירושלים שבה מבקשי מקלט עומדים בחוץ בגשם וקופאים מקור; ובלשכה בתל אביב, שבה אמנם ההמתנה לא מתחת לכיפת השמיים אבל נעשית מחוץ ללשכה, כשמבקשי המקלט יושבים על הרצפה ורק המאבטחים מטפלים בהם". ברמן מציין כי הקליניקה לזכויות מהגרים פנתה בנושא כבר לפני חודשים גם למנכ"ל רשות האוכלוסין וגם למנהלת הלשכה בירושלים ושלחה קדם עתירה לבג"ץ לידי פרקליטות המדינה. "כל הפניות האלה לא נענו. אם משרד הפנים לא יתקן את התנהלותו בזמן הקרוב, בית המשפט יאלץ להידרש לעניין הזה".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "נוהל מתן שירות למבקשי המקלט זהה בכלל לשכות רשות האוכלוסין בארץ. עקב עומס גדול במיוחד, נאספות האשרות המיועדות להארכה באופן מרוכז בשעות הבוקר והפונים מתבקשים לשוב מאוחר יותר לקבלת האשרה באופן מרוכז. מסיבה לא ידועה, המשיכו מבקשי המקלט להמתין מחוץ ללשכה בבני ברק ומנהלת המקום יצאה שוב בדקות האחרונות וביקשה מהם לשוב מאוחר יותר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והסיפורים ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ