חברי המל"ג נגד סער: אין הצדקה לדיון דחוף על האוניברסיטה באריאל

ששת חברי המועצה להשכלה גבוהה ביקשו משר החינוך לדחות הפגישה בטענה שהנושא "מחייב היערכות הולמת ולימוד יסודי". פנייתם נענתה בשלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ששה מחברי מליאת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), פנו לשר החינוך ויו"ר מל"ג, גדעון סער, בדרישה לדחות את הישיבה שבכוונתו לכנס היום (שלישי), שעניינה הכשרת אוניברסיטת אריאל על ידי המל"ג הישראלי. מדובר ברבע מחברי מליאת המל"ג, שמונו על ידי סער עצמו לשמש בתפקיד.

כפי שפורסם אתמול (שני) ב"הארץ", כינס סער בצעד נדיר את חברי מליאת המל"ג, לישיבה דחופה שלא מן המניין, במטרה להכשיר את ההכרה באוניברסיטת אריאל. זאת אף שהמל"ג אמור להימנע מעיסוק בעניינים הקשורים לאקדמיה בשטחים.

"איננו מבינים את הדחיפות שבזימון המפתיע דווקא בעיתוי זה, ואת הצורך להשתמש בנוהל ישיבות שלא מן המניין (אשר אינו מיועד למקרה מסוג זה) במקום לקיים על כך דיון במסגרת תכנית העבודה הרגילה של המל"ג, כמתחייב מכובד הנושא והשלכותיו", כתבו חברי המל"ג לשר החינוך.

סער. מנסה להכשיר אקדמיה בשטחים באמצעות גוף ממלכתי-ישראליצילום: תומר אפלבאום

"ביום רביעי (2.1.2013) בשעות הערב קיבלנו מסרון המודיע על זימון ישיבה דחופה בעניין המרכז האוניברסיטאי אריאל ליום 8.1.2013, כלומר ששה ימים לאחר מכן", הסבירו חברי המל"ג בפנייתם. מעיון בזימון ובחומר שצורף אליו עולה כי מדובר בנושא רציני וכבד משקל, שרבות נאמר ונכתב עליו ובהקשרו, והוא מחייב היערכות הולמת ולימוד יסודי של הנושא לקראת דיון ובוודאי לקראת החלטה".

חברי המליאה טוענים עוד כי "הזמן שניתן לקריאת החומר אינו מספיק ואינו מאפשר הכנה מתאימה לקראת דיון רציני ומקיף. כמו כן, ההתראה שניתנה היתה קצרה מכדי שתאפשר לחברים לשנות תכניות ומחויבויות קודמות ולהשתתף בישיבה. כידוע לך אנו, חברי מל"ג, נציגי מערכת ההשכלה הגבוהה, משקיעים מאמצים רבים במילוי תפקידנו במל"ג, ומקדישים לכך שעות רבות של קריאה, הכנה ודיונים, כפי שלדעתנו מתחייב מהתפקיד הרם ומהאחריות הרובצת עלינו".

הפונים הם ד"ר רוזה אזהרי מהמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, פרופ' יונינה אלדר מהטכניון, פרופ' יעקב ויה ממכללת תל-חי, פרופ' אורה לימור מהאוניברסיטה העברית, פרופ' פאדיה נאסר אבו אלהיג'א מאוניברסיטת תל-אביב ופרופ' חיה קלכהיים מהאוניברסיטה העברית. לטענתם, הפנייה לסער באה לאחר שהעבירו בקשה לדחיית הישיבה בשיחות בעל פה "עם אנשי לשכתך ומזכירות המל"ג, אך התבשרנו כי למרות בקשתנו הישיבה אמורה להתקיים, ומכאן פנייתנו אליך". לאור רצינות הנושא, טוענים במל"ג, "אנו מבקשים לדחות את הדיון ולקיימו באחת הישיבות הקבועות מראש, באופן שיאפשר לנו להתכונן באופן סביר וללמוד את הנושא לעומקו ובאופן שיבטיח השתתפותם של מרבית החברים".

בהצעת ההחלטה שהוכנה מראש ושאמורה להיות מובאת היום להצבעת המל"ג נכתב כי "לאחר קבלת סקירה בנושא, ולאור התהליך המקצועי הממושך שהתבצע ל ידי ועדת המעקב מטעם מל"ג יו"ש, מברכת המועצה להשכלה גבוהה על השלמת הליך ההכרה באוניברסיטת אריאל שבשומרון".

מעשה זה של סער מהווה ניסיון להיעזר בגוף ממלכתי-ישראלי אשר אמור להימנע מפורשות מלעסוק בעניינים הנוגעים לאקדמיה בשטחים. מסיבה זו בדיוק הוקמה ב-1997 מל"ג יו"ש, הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז – וזאת במסגרת תיקון של תקנון המועצות המקומיות, שהחיל את הוראותיו של חוק המועצה להשכלה גבוהה הישראלי בהתנחלויות.

לפי שעה לא נענה סער לבקשה לדחות את הישיבה, והיא תתקיים היום בשעה שלוש אחר הצהריים. מול הישיבה יפגינו חברי סיעת מרצ. במרצ טוענים כי מדובר "במחטף פוליטי של הליכוד וגדעון סער לקראת הבחירות, במטרה לחזק את ההתנחלויות. פעילי מפלגת השמאל יקראו לחברי המל"ג הנכנסים לדיון להצביע נגד 'התרגיל המסריח של גדעון סער'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ