מנהל בית ספר זומן לשימוע בטרם פיטורים בעקבות מאמר ב"הארץ"

משרד החינוך ביקש מעיריית תל אביב לזמן את רם כהן, מנהל תיכון נט בעיר, לשימוע לאחר שהביע תמיכה במפלגות השמאל והביע התנגדות לליכוד ביתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית תל-אביב זימנה את מנהל בית הספר תיכון נט בתל אביב, רם כהן, לשימוע לפני פיטורים. הזימון הגיע לאחר דרישה של משרד החינוך בעקבות מאמר שפרסם כהן ב"הארץ", בו הביע עמדות פוליטיות נגד "הליכוד ביתנו" ותמיכה במפלגות השמאל.

במאמר משותף שפרסם שלשום במשותף עם פרופ' אורית קידר מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית, הגיבו השניים למאמרו של פרופ' שלמה אבינרי שפורסם שבוע קודם לכן, בו קרא למי שעמדותיו שונות מאלה של בנימין נתניהו להצביע לעבודה.

במאמרם, כתבו כהן וקידר כי "מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' אינה מהווה אלטרנטיבה למצביעי הימין, אלא מחלישה את השמאל האדום והופכת אותו לוורוד דהוי...דמוקרטיה שהליכוד-ביתנו עומד בראשה זקוקה לאופוזיציה לוחמת, לאלטרנטיבה אמיתית ואמיצה; לא לכזאת שפוחדת לומר את המלה כיבוש. חד"ש, שאותה אבינרי אפילו לא מזכיר כמפלגה לגיטימית, זוקפת לזכותה חקיקה חברתית ומתקדמת שהצליחה להעביר בכנסת הימנית ביותר שהיתה כאן אי פעם. היא גם הצליחה לבלום חלק ניכר מניסיונות החקיקה האנטי דמוקרטיים של ממשלת נתניהו, והיתה זו שהובילה את ההתנגדות לחוק למניעת הסתננות, הדראקוני והמביש. חד"ש, וכמותה גם מרצ, הוכיחו שהן אינן מוכנות להידרס תחת גלגלי הרוב, והציגו אלטרנטיבה אמיתית לשיח מתלהם, אינטרסנטי ואלים; הן אלה שיצאו חוצץ נגדו. באקלים הפוליטי הנוכחי, חיזוק הכוחות האלה הוא הפעולה האחראית ביותר".

בעקבות רשימה זו קיבל אתמול (שני) מנהל בית הספר טלפון מהעירייה, והתבשר כי יזומן בקרוב לשימוע שלפני פיטורים. דבר הזימון פורסם לראשונה ברשת ב'.

כהןצילום: אמיל סלמן

לדברי ח״כ דב חנין מחד"ש, ״זה חייב באמת להדאיג את כולנו: משרד החינוך ועיריית תל אביב זימנו לשימוע דחוף מנהל בית ספר שהעז לומר שחד"ש ומרצ יכולות להיחשב חלופה להתלהמות המחריפה של הימין. זהו ניסיון אלים לסתום פיות של אנשי חינוך. אבל אי אפשר לחנך בלי להתבטא,  ואי אפשר לחנך למעורבות בדמוקרטיה בלי להיות מעורב בדמוקרטיה". לדברי ח"כ חנין, "לא שמעתי את השר סער סותם פיות של רבנים ומנהלים בחינוך הממלכתי-דתי שקוראים בכל יום לתמוך בימין הקיצוני. דרשתי לבטל את השימוע ולהתנצל בפני רם כהן. זו קריאת השכמה לכולנו: אם לא נצא עכשיו להגן על הדמוקרטיה, לא תישאר כאן דמוקרטיה להגן עלינו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה גם כן לדברים: "כהן זומן לשימוע משום שהעז לכתוב ב'הארץ' שמרצ וחד״ש פעלו נגד חקיקה אנטי דמוקרטית. הזימון הזה מסמן שרוח המפקד שנושבת ממשרד החינוך היא רוח רעה של רדיפה פוליטית אלימה וציד מכשפות מקארתיסטי. אני מזכירה לשר החינוך שבישראל עדיין יש דמוקרטיה, שחלק מהותי, יסודי, ראשוני בה הוא חופש הביטוי. גדעון סער נותן דוגמה חינוכית שלילית של סתימת פיות. פקחי משרד החינוך צריכים לדאוג לאיכות ההוראה ולא לשמש משטרת מחשבות".

מופע האימים של פאר ויסנר באליאנס

אל מול התנהלות זו של עיריית תל-אביב כלפי כהן, ניצבת שתיקת העירייה ומשרד החינוך בפרשה אחרת מהשבוע שעבר, בה סגן ראש עיריית תל-אביב ומייסד מפלגת "הירוקים", פאר ויסנר, השתלח והשפיל את מנהלת בית הספר אליאנס בעיר, ורדה כגן, ודרש ממנה להפוך החלטה חינוכית לעיני קהל התלמידים המריע. במשך דקות דרש ויסנר להכניס לאולם תלמידים שבגלל התנהגותם החליטה המנהלת שלא ישתתפו בפאנל הבחירות.

"אני פונה כרגע למנהלת בית הספר", צעק ויסנר, "אני סגן ראש עיריית תל אביב...שמעתי שיש מספר תלמידים שלא נכנסים לפאנל הזה בגלל עונש שעשו...אני יודע שאני בתפקיד כסגן ראש עירייה אני קורא למנהלת: לא משנה מה התלמידים האלה עשו הם גם יצביעו וגם ישמעו. חשוב שישמעו מה יש לפוליטיקאים להגיד... חבל שההורים שלהם לא באו לכאן, ואם אני צריך אז אני אהיה הפה שלהם". ויסנר הוסיף: "אפילו אל תראי את זה בכניעה...תלמידים צריכים להיות בבית הספר גם אם הם קצת קוקואים...אני מבקש ממנהלת בית הספר לקרוא לתלמידים להיכנס פנימה. אני כבר הודעתי שהולכים להצביע וההחלטה נשארת בעינה".

גם לאור התנגדותה, ולעיני כל, לא הרפה סגן ראש העירייה: "לא", הגיב, "הילדים מצביעים... אני אומר לך גברתי המנהלת... אני סגן ראש העירייה ואומר לך תפסיקי לחנך את הילדים חינוך כזה, עבר הזמן הזה. היום הילדים האלה יקבעו את גורל המדינה...מחר נותנים להם נשק ואת אומרת להם לא לשמוע. אם הייתי אב הייתי עומד מולך. זה לא כניעה זו אמת. אם אתה רוצה שיהיה כאן פאנל שיכניסו את שלושת התלמידים – זו לא כניעה של מערכת החינוך".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי המנהל זומן לבירור משמעתי במשותף עם עיריית תל-אביב ברשות המקומית, מאחר שפעל בניגוד להנחיות חוזר מנכ"ל –סייגים לפעילות פוליטית-מפלגתית של עובדי הוראה.

מעיריית תל אביב טרם התקבלה תגובה לעניין רם כהן. באשר לפאר ויסנר מסרה בשם ראש העיר רון חולדאי: "הצטערתי מאוד לראות את מה שקרה בבית ספר אליאנס. אני בטוח שגם פאר ויסנר מצר על כך".

פאר ויסנר מסר בתגובה: "כפי שאמרתי מעל הבמה באירוע עצמו, אך למרבה הצער הדברים הושמטו בעריכה המגמתית של הסרטונים שהועלו לרשת, הפרובוקציה היחידה האמיתית שעליה אף דיברתי מעל הבמה הינה נתוני התמותה בישראל כתוצאה מסרטן שעלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. אני בטוח שבאף אחד מבתי הספר במדינת ישראל הנושא לא עלה באף אחד מהשיעורים הרלוונטים. הייתי מצפה מאותם מנהלים ומורים שיוצאים נגדי עתה להפגין אותה נחישות מול המלחמה בזיהומים הסביבתיים ושמירה על הביטחון הסביבתי עבורם ועבור תלמידיהם שגלשו בים מזוהם בשבועות האחרונים".

עוד מסר ויסנר כי "מפלגת הירוקים והצעירים ואני נמשיך למחות ולהביע את מורת רוחנו כנגד ענישה המונעת השתתפות תלמידים באירועים חינוכיים חד-פעמיים, כדוגמת פאנל לקראת בחירות במסגרת בית ספרית, אירוע אשר נועד לחנכם לאזרחות טובה, להשתתפות בתהליך דמוקרטי ולמוכנות לשמוע דעות של האחר. גם הרצון לצייר את הביקורת כאילו נאמרה ממניעים של השגת רווח פוליטי אינו נכון, מכיוון שאני איני ברשימת המועמדים בבחירות לכנסת ה-19. צר לי כי במקום להתעסק בעיקר ובמהות בוחרים להתעסק בטפל. כנראה שמנהלי בתי הספר והמורים אינם אוהבים לשמוע דברי ביקורת, גם אם יכולתי לסגנן את דברי אחרת אני עומד מאחורי דברי. בסיום הפאנל לחצתי את ידה של המנהלת ובהמשך דברי שהושמטו הבעתי הערכה לפועלה ולבית הספר אליאנס".

האם ייתכן שמשרד החינוך מנסה לסתום פיות. מה דעתכם על זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ