בשכונת הארגזים, הגשם מכה חזק יותר

בחצר של "הדוקטור" נקווה אגם, בדירה אחרת המים זורמים כמו בנחל ותושבי השכונה הדרום תל אביבית מפחדים שהעירייה תציף אותם כדי להקל על הצפונים

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

מונית השירות בקו 16 אל שכונת הארגזים היא גיגית בוץ נוסעת. הגרביים שלי נרטבו כבר באלנבי. אני יורד מהמונית ופונה לרחוב ס"א, המכונה גם בשם החינני 3694, מסוג הרחובות שלמרות ריבוי העסקנים המתים לא זכו לכינוי.

שכונת הארגזים נראית מצד אחד כמו מחנה פליטים, מצד שני יש בה חן כפרי של חיים מחוץ לתל אביב. רחוב ס"א מתפתל ואני הולך במעין שביל כורכר שאולי היה פעם אספלט עד שמגיע לנקודה שהרחוב הופך לאגם בלתי עביר. מצדו השני של האגם, ליד הכיתוב "בס"ד משפחת לוי" עומד גבר עם סיגריה בפה. אני שואל אותו מה יעשה. "אם אין שאיבה, הילדים ילמדו שחיה" הוא צועק לי מהעבר השני.

על הרצפה פרוש צינור כחול המחובר למשאבה שמעיד שכשהמצב חמור יותר שואבים. מהבתים מתקרב אלי ברהני תספאי, בחור שהגיע מאריתריאה, ומדבר עברית סבירה. "אין חשמל בבית", הוא אומר. "המצב קשה. באריתריאה יש גשם, אבל לא ככה. מה יהיה עם הורים עם עגלות הם לא יצליחו לעבור".

כמו בסרט, מתקרב אלינו בצליעה הדוור המסור ניר אושרי, חובש מעיל גשם צהוב, אוחז ביד דואר רטוב, בעיקר חשבונות חשמל והודעות לבוחר. אושרי, 25 שנה בדואר, כבר כיכב באינספור כתבות תקופתיות שנזכרות בשכונת הארגזים רק כשהיא מוצפת. הוא כבר יודע לברר מתי הכתבה מתפרסמת. "ב-1992 חולצנו בסירות וגם ב-2003. חשבנו שעם הקדמה גם אנחנו נתקדם. אני עובד במסירות, גשם או לא גשם, אני עושה את העבודה. אנשים צריכים את הדואר שלהם". הוא רוצה להראות לי שהוא לא פוחד מהאגם ולכן נכנס לאגם עם נעליו האפורות. גרביו כבר הלכו מזמן. הוא מראה לי את האזור ומספר לי שצילמו לידו את הסרט ,כיכר החלומות".

לפתע, אושרי נעלם כפי שהגיע ואני נשאר עם תספאי, למרות שהיה בדרך לקופת חולים, הוא מציע להכניס אותי לביתו, שם הוא גר עם חברים. הדלת פתוחה כי החברים ישנים בחדר השני. גם לא ברור מה יש לגנוב. הוא גר בחדר הכניסה על מיטת יחיד. זה נראה כמו חדר של מתבגר, עדיין יש מדבקות של הדיירים הקודמים, שעליהם הוסיף מדבקות של כוכבי זמר אריתראים. הוא מראה לי את החשמל המקולקל בגלל הגשם, ומתלונן על בעל הדירה שמעלה את השכירות כשמתחשק לו. "הוא יכול להגיד מה שרוצה. אמר שיתקן את החשמל, ואז ביקש 400 שקל". הוא מזיז כמה קרשים ברצפה ואומר לי: "זה מקום של עכבר".

במכולת של רחוב שתולים מתאסף פרלמנט של חמישה מקומיים. ניר פרץ מספר שהוא הבריח את אשתו מהשכונה לגבעתיים: "יש לי חמישה ילדים שיהיו בריאים, לקחתי אותם מפה". כשאני אומר שאני מעיתון הארץ, הוא אומר לי "אתם עשירים אתם" ונותן לי כף בהתלהבות, אבל כשהוא רואה את השרוכים מלאי הבוץ שלי, הוא מבין שאנחנו באותה סירה טובעת. הוא מספר שהמשטרה הכינה סירות הצלה ("יש שם צוללנים"). כולם חוששים מכך שהעירייה תפתח סכר שיציף את השכונה כדי להציל את שכונות הצפון הנמוכות כמו הדר יוסף. "הם יפתחו, ואז כל שכונת הארגזים תוצף", הוא אומר. "תמיד דופקים את השחורים. אנחנו משלמים ארנונה כמוהם, והולכים לעשות פה אמוזנס", אומר מישהו לידו.

ברחוב ס"א אני פוגש בחור בשם ג'ורג' עובדיה. לא מדובר בבמאי הנערץ, אלא שיפוצניק מהיר דיבור. בחצר שלו עפות תרנגולות שברחו מהחצר הסמוכה וחצר נוספת של אדם שכולם קוראים לו "הדוקטור". עובדיה מדבר על כך שחסכו על אבן שפה ("הכביש נראה כמו הפנים שלהם") שתוכל לנקז את המים, ולכן כל שנה מוציאים מאות אלפים על ניקוז. עוברת לידנו מכלית ניקוז בדיוק. "זה בטח גיסו של מישהו. קבלן הניקוז עושה שמנת ואנחנו משלמים". "הדוקטור", גבר מבוגר קרח עם פני ירח מלא, יוצא לפתע עם נעלי בית ומציג בפני את החצר המוצפת שלו. "אני גר ברחוב הכי נמוך בשכונה והחצר שלי נמוכה מהכביש. כל שנה מוצף לי המטבח".

לידו, כמה צלמים נכנסים לבית. אני נכנס איתם לביתו של אדם מבוגר. בביתו של הקשיש מים זורמים כאילו היה זה קילוח של ערוץ בעין גדי. הקשיש המום ומשוחח עם מוטי, קבלן של העיריה שאוחז במטאטא. "תביאו חול", הוא אומר. "צריך רק חול".

הצפה ברחוב בשכונת הארגזיםצילום: מוטי מילרוד

הוא מוכן להצטלם עם גרביים וסנדלים אבל כמו "הדוקטור" לא מוכן לתת את שמו ("מה ייצא לי?"). בדירה הקטנה, שנראית באמת כמו ארגז, שני פוסטרים של שאול מופז מהעיתון מהיום בו הפך לרמטכ"ל, אחד הפוסטרים של מופז קרוע ועליה תמונה של אדם משופם, אולי זה בעל הדירה בצעירותו. בעל המקום צולע מהמטבח אל המיטה, אך מסרב לעזרה מהקבלן או מהצלמים. על הקיר רשומים מספרי טלפונים, כנראה כאלה שלא טרח לרשום בפנקס. "רוצים לגרש אותי מפה עוד ארבעה חודשים", הוא אומר "שיזרקו, אבל שיתנו חדר אחר. למה לא נותנים לי חדר?". הוא מאשים. לדבריו, "עבריינים" שבנו משהו סמוך לביתו ובשל כך המים נכנסו אליו הביתה.

לד הבית מכולה עם גרפיטי "גירוש לערבים", אני מניח שזה מלפני שהאפריקאים הגיעו לעיר. איזו אופנה ישנה, הימים הטובים ההם. אני ממשיך בשכונה, לעבר רחוב שתולים, מתבלבל בין בתים מאולתרים מקרשים ופחונים ולידי זורם נחל גדול שאני לא בטוח שנמצא במפות. ממול שלט שאוסר זריקת פסולת בניין ולצדו פסולת בניין וסרפדים. ובתוך הנחל מערכת ספות. כאן קרס הכביש, ועובד ערבי מניח חומר כדי לסתום, כדי שהמכוניות יוכלו לעבור.

אגם נוסף נוצר בחצר של מישהו שגר מול בית הכנסת ע"ש אליהו הנביא ברחוב שתולים. לידו מוצבת משאבה שמוציאה את המים אל מערכת הניקוז העירונית. קצה הצינור פולט זרם מים אדיר עוצמה, והצינור הכחול על הרצפה קופץ ושועט כאריה, מתכווץ ופולט אשד אדיר, ליד עצי הקיקיון. גבר מזוקן ממוצא אוקראיני אחראי על הצינור. "הכול בסדר", הוא אומר בקול מרגיע. "אצלנו באוקראינה היו צרות יותר גדולות. כל העולם אותו דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ