המל"ג תמכה בהכרה באוניברסיטת אריאל, אך רוב החברים כלל לא נכחו

כאות מחאה או מטעמי לוח זמנים, 13 מתוך 24 החברים לא באו לישיבה הדחופה שכינס סער. למעט אחד שנמנע, כל מי שהגיע אישר את ההחלטה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

רק עשרה מבין חברי מליאת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) תמכו ביוזמת שר החינוך גדעון סער לאמץ את ההחלטה להפוך את המרכז האקדמי באריאל לאוניברסיטה – כך נודע ל"הארץ". מדובר בפחות ממחצית מחברי המליאה, המונה 24 איש; למעשה רק 11 מחברי המליאה בחרו להגיע לישיבה שלא מן המניין שכינס אתמול סער.

סער, יו"ר המל"ג, כינס אתמול את המליאה כדי לתמוך בהצעת ההחלטה שלו, שלפיה המל"ג הישראלית תצהיר כי היא תומכת בהחלטת מל"ג יהודה ושומרון (יו"ש) להפוך את המרכז האקדמי באריאל לאוניברסיטה. הפגישה כונסה בדחיפות ונערכה זמן קצר לאחר שערך סער ביקור נוסף באריאל יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

חברי המליאה שזעמו על החלטתו של סער לכנס את הישיבה אף שלחו לו מכתב בקריאה לדחות את הישיבה: "איננו מבינים את הדחיפות שבזימון המפתיע דווקא בעיתוי זה ואת הצורך להשתמש בנוהל ישיבות שלא מן המניין (אשר אינו מיועד למקרה מסוג זה), במקום לקיים על כך דיון במסגרת תוכנית העבודה הרגילה של המל"ג כמתחייב מכובד הנושא והשלכותיו", כתבו. לדבריהם, "הזמן שניתן לקריאת החומר אינו מספיק ואינו מאפשר הכנה מתאימה לקראת דיון רציני ומקיף".

סער במרכז האוניברסיטאי באריאל, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

למעט אחד שנמנע, כל מי שבחר להגיע אישר את הצעת ההחלטה שהוכנה מראש. שאר החברים לא הגיעו כאות מחאה או מטעמי לוח זמנים – שכן הזימון לדיון החריג נעשה בהתראה קצרה ובמסרונים. המניין החוקי לכינוס המל"ג הוא תשעה חברים לפחות, שניים פחות מהמספר שהגיע לישיבה.

בהחלטה שהתקבלה נכתב כי "לאחר קבלת סקירה בנושא, ולאור התהליך המקצועי הממושך שביצעה ועדת המעקב מטעם מל"ג יו"ש, מברכת המועצה להשכלה גבוהה על השלמת הליך ההכרה באוניברסיטת אריאל שבשומרון".

להצבעה זו אמנם אין משמעות פורמלית בעניין ההכרה, אך יש לה משמעות בזירה הבינלאומית – שכן מדובר בפעם הראשונה שבה הצליח סער לקשור בין המל"ג הישראלית לבין החלטה הנוגעת לאקדמיה בשטחים. מסיבה זו בדיוק הוקמה ב-1997 מל"ג יו"ש, הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז.

ברקע קיימת גם עתירת ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נגד ההכרה באוניברסיטה באריאל. גם כאן עשויה החלטת מל"ג הסמלית לשחק תפקיד. לפי ור"ה, ההחלטה של מל"ג יו"ש נעשתה בחוסר סמכות ובניגוד לעמדה המקצועית של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), וכעת ניתן יהיה לטעון כי היא מקובלת לכאורה גם על הגוף הישראלי הממלכתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ