מבצע תיעוד דור תש"ח זקוק להצלה

הפרויקט העצמאי של תיעוד בני דור תש"ח נקלע למצוקת מזומנים ויוזמיו חוששים כי נשאר בקרוב ללא תיעוד של "ההורים של המדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בשבוע שעבר לקח פלג לוי תיק גדול, הכניס אליו 17 כוננים קשיחים, נכנס למכונית ועלה לירושלים. בפתק שהצמיד לתיק הוא כתב: "אם קורה לי משהו בדרך, התיק חייב להגיע לספריה הלאומית בירושלים". "בחרדת קודש, אני, פלג הקטן והמסכן, לקחתי את כל החומר הזה והעברתי אותו לשמירה למען הדורות הבאים", סיפר אתמול בהתרגשות מהולה בעצב. התיק הכיל 50 ג'יגה עם 3,000 שעות צילום. הם מתעדים אלף ימי צילום שבהם רואיינו 622 אנשים - בני דור תש"ח.

עד לשבוע שעבר נשמרו הסרטים בארון פשוט בביתו של לוי במושב בעמק חפר. רק הכלבה שלו מנעה מגנבים פוטנציאליים לשים עליו יד, ולמחוק תיעוד של דור שלם. יום לפני שעלה לירושלים עוד יצא לקרית אונו כדי לצלם ראיון עם דבורה ליפשיץ, אשת אצ"ל בת 90. "טוב שבאת" אומר לו כמעט כל מי שהוא מגיע לצלם. חלקם אנשי עסקים מפורסמים ומוצלחים. אחרים הם אנשים פשוטים. כולם מבינים שזו ההזדמנות האחרונה שלהם לספר למצלמה את קורותיהם.

הפרויקט שפלג לוי לוקח בו חלק - תולדות ישראל - הוא יוזמה פרטית של אריה הלבני, יהודי אמריקאי שעלה לישראל. הלבני, מנכ"ל הפרויקט, הצליח לגייס למטרה 1.3 מיליון דולר - כמעט אך ורק מחו"ל. הצלע השנייה בפרויקט הוא מודי שניר, המתמחה במורשת קרב של צה"ל והמחתרות. הצלע השלישית הוא לוי - במאי קולנוע והיסטוריון חובב.

קרדיט: תולדות ישראל

אבל עכשיו, אחרי חמש שנים, נגמר הכסף. היו כאלה שהבטיחו לשלם, אבל נעלמו. "בכל יום נפטרים חמישה אנשים מדור תש"ח. נשארו אתנו אולי עוד 20 אלף. יום אחד נקום ונשמע ברדיו ש'אחרון האנשים שלחמו במלחמת העצמאות הלך לעולמו'. אנשים לא מבינים את המשמעות של זה. זו הסיבה שצילמנו אותם גם בלי כסף", אמר לוי.

"מצאתי את עצמי עם קטנוע ומצלמה, רק להציל את הסיפורים של הדור הזה שלוש פעמים בשבוע. אני יתום. אין לי כמעט תיעוד מההורים שלי. אני לא רוצה שגם לנו, כעם, לא יהיה תיעוד של ההורים של המדינה".

רשימת האנשים שצולמו לפרויקט ארוכה מאוד. היא כוללת קצינים בכירים כמו אברהם אדן, שלמה גזית, צבי זמיר ושמואל טנקוס. לצדם אנשי תרבות ורוח כמו שרגא גפני, שחיבר את "דני-דין" והיה פעיל בלח"י. אבל לא רק מפורסמים רואיינו במסגרת הפרויקט הזה. גם אשה אחת שהיתה מטפלת בת 17 מקיבוץ דגניה וראתה את הטנקים של הסורים מתקדמים לעבר הקיבוץ.

בקרוב יעלו הראיונות המצולמים שתועדו בפרויקט לאתר האינטרנט של הספריה הלאומית.

ניתן לצפות בסרטונים נוספים באתר האינטרנט של תולדות ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ