בעקבות שימוע למנהל שפרסם מאמר

אדר כהן: "דפוס במשרד החינוך: סימון, איום מתוקשר, אכיפה סלקטיבית"

מפקח מקצוע האזרחות המודח טוען שמטרת המהלך היא הרתעה. תלמידיו של המנהל לשר החינוך: "הנחישות שלך מפחידה אותנו. מזכירה משטרים אפלים"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים132
טלילה נשר

, שטען כי סומן ופוטר בשל עמדותיו, אומר כי זימונו לשימוע של רם כהן, מנהל תיכון "נט" בתל אביב, הוא דפוס חוזר במשרד החינוך. אלפים חתמו בימים האחרונים על עצומה התומכת ברם כהן.

לדברי אדר כהן, "אמנם אינני מסכים עם המעשה הנוכחי של רם כהן, ולא הייתי בשום אופן נוהג כך לו הייתי במקומו, ועל אף כל ההבדלים, לצערי מסתמן פה דפוס שחוזר על עצמו גם מהמקרה שלי. בדפוס הבעייתי הזה שלושה מרכיבים: הראשון – 'סימון' גורם שאינו נושא חן בעיני הדרג הפוליטי, השני - פיטורין או איום מתוקשר בפיטורין במקרים בהם אין ספק שצריך היה לטפל בעניין באמצעות נזיפה בהליך פנימי ושקט, והשלישי - האכיפה היא סלקטיבית, כלומר: ברור שעובדי הוראה אחרים לא יטופלו באופן חמור שכזה, וכנראה שאף לא ינזפו כלל".

לדברי כהן, "התוצאה של מהלכים כאלו אינה רק עוול לאותו אדם, אלא הרתעה והפחדה של כל האחרים למען יראו וייראו".  

אדר כהן, "הרתעה והפחדה של כל האחרים, למען יראו וייראו"צילום: ניר כפרי

כשלושת אלפים איש חתמו ביומיים האחרונים על עצומות תמיכה ברם כהן, מנהל תיכון "נט" בתל אביב, במחאה על הכוונה לזמנו לבירור ולשימוע, . העצומות בכותרת "" ו"" הופצו ברשת בעיקר על ידי אנשי חינוך – מורים, מרצים ותלמידיו של כהן.

בתחילת השבוע זומן כהן, איש חינוך ותיק, לבירור משמעתי שיזמו במשותף משרד החינוך ועיריית תל אביב, בעקבות מאמר שכתב יחד עם פרופ' אורית קידר מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, בו הביע עמדות פוליטיות נגד "הליכוד ביתנו" ותמיכה במפלגות השמאל. מדובר במאמר תגובה , בו קרא למי שעמדותיו שונות משל נתניהו להצביע לעבודה.

רם כהן. תמיכה מצד אנשי חינוך ותלמידיו לשעברצילום: טס שפלן

במכתב המופנה לשר החינוך, גדעון סער, כתבו תלמידיו של כהן לשעבר: "יצאנו משערי עירוני א' (בית הספר שניהל כהן טרם עבר לנהל את תיכון 'נט' – ט"נ) לפני כחצי שנה. אנחנו מגויסים כבר לצבא – היית מאמין? – ולכן נשמור על עילום שם כשנגיד שאולי נבחר בעבודה, אולי במרץ ואפילו בחד"ש. אבל רם כהן מעולם לא אמר לנו באיזו מפלגה לבחור. רם כהן רצה לחשוף את עצמו בפני תלמידיו, וזה כולל את השקפתו החינוכית והשקפתו הפוליטית. למרות ההפרדה המאולצת והמחויכת שמנסים במשרד החינוך לייצר, שתי נקודות אלה הולכות יד ביד זו עם זו. נחשפנו אליהן, למדנו אותן, התעניינו בהן. היתה לנו הזכות המלאה לקרוא עליהן תגר, לערער עליהן ולא להסכים איתן בלי להיקרא לשימוע ולהיות מסולקים מבית הספר".

באחת העצומות, עליה חתמו למעלה מ-2,800 איש נכתב לסער: "זה נכון, עמדותיו הפוליטיות שונות מעמדותיך ואף מתנגדות להן, אבל האם זו סיבה מספקת כדי לזמן אותו כעבור שלושה ימים לשימוע פיטורין?... מאז פטורי אדר כהן המפמ"ר ללימודי האזרחות שעמדותיו לא עלו בקנה אחד עם עמדותיך, אתה ממשיך לאיים על חופש הביטוי של אנשי ונשות חינוך ישראלים. האמת, הנחישות שלך מפחידה אותנו, היא מזכירה לנו משטרים אפלים שעליהם אנו מלמדים את תלמידותינו ותלמידנו. אנחנו מבקשים ממך לחזור בך מהחלטתך ובכך להצהיר שערכי הדמוקרטיה הם מצע היסוד שלנו ולא שום מצע אחר".

בעצומה אחרת שיועדה למורות, מורים וחברי מערכת החינוך נכתב כי "הצעד הזה אמור להטריד במיוחד את מי שמאמינים כי חברה דמוקרטית נמדדת בין היתר ביכולתה לאפשר לאזרחיה למתוח ביקורת על מוסדות המדינה מבלי שיאונה להם כל רע. זימונו של מנהל בית ספר לשימוע בגין שותפותו בכתיבת מאמר דעה פוליטי, מעבירה לתלמידותינו ולתלמידינו מסר אחד ברור: 'חופש הביטוי במדינת ישראל מותנה ביכולתכם לישר קו עם עמדת השלטון'. כאנשי חינוך, עלינו להשמיע את קולנו ולא לעמוד מנגד".

ברקע המאבק הנקודתי נשמעים קולותיהם של אנשי חינוך הקוראים לתבוע את שינויו של חוזר מנכ"ל משרד החינוך האוסר בין היתר על עובדי הוראה "להעביר בפומבי ביקורת מעליבה או פוגעת על הכנסת ועדותיה, ובכלל זה החלטות וחוקים שנתקבלו על ידה, וכן על הממשלה ומשרדיה, ובכלל זה מדיניות הממשלה, או על גופי ציבור ועל גורמי ציבור בכירים אחרים".

בחוזר המנכ"ל האחרון בנושא עודכן בשנת 2009 נכתב כי "הרציונל לחובות שתפורטנה להלן... מקורן ב'חובת הנאמנות...על עובד ההוראה, כמי שאמון ומופקד על תלמידים, להיראות בציבור נטול פניות, לרבות פניות פרטיות, ניטרלי ואובייקטיבי ככל האפשר. עליו לנהוג איפוק וסובלנות, ולא לבכר ולעודד עמדה פוליטית כזו או אחרת על רעותה".

"בעקבות איום הפיטורין של רם כהן, מורים רבים החרדים לגורלם עיינו שוב בחוזר המנכ"ל, וגילו לתדהמתם שסעיפיו בעייתיים ביותר מבחינת אושיות הדמוקרטיה", סיפרה אחת המורות.

תלמידיו לשעבר של כהן כתבו עוד לסער כי "היתה לנו הזכות ללמוד ולהתחנך בעירוני א', ולהרגיש שסומכים עלינו, שמבינים שאיננו עגלים רכים או דפים חלקים שאפשר ליצוק אליהם תוכן ללא מסננת. משרד החינוך שהוא שרואה אותנו ככאלה, והראייה לכך - המחשבה שברגע שמחנך מביע דעה אנחנו התלמידים נלך אחריה ללא צפון וללא עמוד שדרה.עוד ראייה לכך היא הזימון המגוחך לשימוע, שעיקרו לסתום פיות, שדי שייפתחו וכבר יוטחו בהם האשמות להסתה".

"רם כהן לא מסית", הוסיפו, "הוא מחנך באומץ. ואומץ הוא אחד המרכיבים העיקריים שהיעדרם בולט במערכת החינוך ובתוכנית שהיא מבקשת להנחיל לתלמידיה, תוכנית שגם היא אינה נקייה מדעות פוליטיות מהצד השני. מובן שאנחנו מושפעים מהחינוך שאנחנו מקבלים מהורינו וממורינו אבל אם יש מיומנות שבעירוני א' חרוטה על נס, היא יכולת החשיבה הביקורתית, העצמאית והספקנית. כשהמנהל שלנו חשף בפנינו את דעותיו הפוליטיות הוא לא ניסה להעביר לנו אמת אובייקטיבית...לא הטיפו לנו...בעיקר עודדו אותנו להיחשף למגוון של דעות...אנו מביטים בכעס ובאכזבה במערכת החינוך שמתוך מעטה של רדיפת צדק, רודפת למעשה בקטנוניות את מי שחורג מהגבולות הצרים והממלכתיים שהיא מציבה".

את מכתבם לסער חתמו התלמידים: "עצוב וכואב לנו. אנחנו מבקשים שרם כהן יישאר בחינוך".

תגובות משרד החינוך לזימון: "המנהל זומן לבירור משמעתי במשותף עם עיריית תל אביב ברשות המקומית, מאחר שפעל בניגוד להנחיות חוזר מנכ"ל –סייגים לפעילות פוליטית-מפלגתית של עובדי הוראה". תגובת עיריית תל אביב: "אנו רואים את הפרסום בחומרה. לכאורה מדובר בתעמולה האסורה על עובד ציבור. העירייה תערוך בירור בנושא ובמידת הצורך תנקוט באמצעים המשמעתיים הנדרשים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ