התעמולה שקדמה לגבלס

מאות כרזות תעמולה טרם עליית הנאצים לשלטון נמצאו לאחרונה בספרייה הלאומית. התברר שהן נאספו בידי רופא יהודי, שלפני שנספה דאג לשלוח אותן לירושלים. לקראת יום השנה ה-80 לעליית הנאצים הן מוצגות לראשונה

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

רופא העיניים היהודי-גרמני ארתור שליצ'ר ניחן בחוש היסטורי מפותח. בימי הזוהר של רפובליקת ויימאר, בין 1919 ל-1933, הוא אסף חומרי תעמולה שהפיצו המפלגות השונות במערכות הבחירות בגרמניה. לאחר עליית הנאצים לשלטון מנה האוסף שלו כ-800 פריטים, ובהם עלונים, מודעות, פרסומות ועמודי שער של עיתונים.

“היתה לו מודעות פוליטית והיסטורית גבוהה. הוא אסף את החומרים בשקדנות, תייק, קטלג וכתב באיזה תאריך פורסמו", סיפר החודש ד"ר שטפן ליט, אוצר במחלקת הארכיונים של הספרייה הלאומית בירושלים. "את החומר הוא אסף מתחנות הרכבת ולפעמים פשוט תלש אותו מלוחות המודעות".

גורלו של שליצ'ר, יליד ברסלאו, לא שפר עליו. לפני המלחמה אמנם הצליח להימלט מגרמניה להולנד, אבל ממנה נשלח למחנה ההשמדה סוביבור שבפולין. הוא נרצח בסוביבור ב-1943, בגיל 72.

סביר מאוד להניח ששמו והאוסף שלו היו נשכחים אילולא דאג מבעוד מועד להפקיד את האוסף בבית הספרים הלאומי בירושלים ב-1936, שלוש שנים אחרי עליית הנאצים לשלטון. “אנחנו לא יודעים איך הוא העביר את החומר מגרמניה לארץ ישראל. אולי שלח אותו בדואר, אולי הגיע לכאן בעצמו. הדבר היחיד שאנחנו יודעים הוא שהחומר הופקד כאן", אמר ד"ר ליט.

80 שנה חלפו מאז עלו הנאצים לשלטון. לפני כמה חודשים, לגמרי במקרה, שלף ליט כמה קופסאות ממדפי הארכיון בספרייה הלאומית, מתוך סקרנות לשמה, לדבריו. "נתקלתי בקופסה אפורה, עמוסה ניירות. כשהתחלתי לדפדף מצאתי את האוסף הזה", אמר. "הוא היה כאן משנות ה-30. בשנות ה-50 הוא הוכנס לקופסה וב-2012 מצאנו אותה מחדש".

4 מתוך 4 |
סכנות הקשורות בנאציםצילום: מחלקת ארכיונים/הספרייה הלאומית
1 מתוך 4 |
כרזה לבחירות האסיפה הלאומית ב-1919צילום: מחלקת ארכיונים/הספרייה הלאומית
2 מתוך 4 |
הדמוקרטים מבטיחים להשמיד את רוח הרפאים "אינפלציה" צילום: מחלקת ארכיונים/הספרייה הלאומית

בניסיון להתחקות אחר מקור האוסף איתר ליט בין חומרי התעמולה כמה מכתבים. הם נשלחו לד"ר ארתור שליצ'ר ועסקו במידע רפואי. תחקיר קצר העלה כי לצד עבודתו כרופא עיניים, שליצ'ר עסק בחקר המשפחה היהודית. הוא הקים בברלין את החברה לגנאלוגיה יהודית ב-1924 והוציא לאור כתב עת בשם "גנאלוגיה יהודית", שראה אור עד 1938 כירחון. עוד בחייו נאלץ לראות כיצד מחקריו בתחום הגנאלוגיה, כמו הזיכרונות שתיעד ועצי המשפחה ששרטט, שימשו את הנאצים לרדיפת יהודים.

התגלית המפתיעה בספרייה הלאומית בירושלים אירעה בעיתוי מתאים: החודש יציין העולם 80 שנה לעליית הנאצים לשלטון, ב-30 בינואר 1933. תשע שנים לפני כן, בבחירות שנערכו בדצמבר 1924, השיגו הנאצים שלושה אחוזים בלבד מקולות הבוחרים ויוצגו בבית הנבחרים על ידי 14 צירים. ב-1928 צומצם כוחם ל-12 צירים בלבד. המפנה אירע בבחירות של 1930 – אחרי המשבר הכלכלי העולמי. הנאצים זכו ב-18.3% מהקולות ויוצגו על ידי 107 צירים בפרלמנט. ביולי 1932, עם 37.4% מהקולות ו-230 צירים, המפלגה הנאצית היתה לסיעה הגדולה ביותר. בבחירות בנובמבר אותה שנה הם זכו ב-33.1% מהקולות ויוצגו על ידי 196 צירים. הנשיא פאול הינדנבורג הטיל על אדולף היטלר את הרכבת הממשלה. ב-30 בינואר 1933 הגיע היטלר לשלטון.

האוסף של ד"ר שליצ'ר מתעד היטב את השנים ההן. "האוסף הזה, יחד עם חומרים נוספים שנמצאים בספרייה, מספר על דרכה הטרגית של הדמוקרטיה הגרמנית הראשונה – רפובליקת ויימאר – אל הדיקטטורה ואל התהום", אמר ליט.

באוסף יש הכל מכל. "עד 1933 שיחקו על הבמה הפוליטית בגרמניה מפלגות רבות שהציגו את כל המגוון הפוליטי – מהשמאל עד הימין, מהקומוניסטים עד הגרמנים הלאומנים והנאצים", אמר ליט. אחוז החסימה הנמוך איפשר למפלגות רבות להיבחר לפרלמנט הגרמני. המצב הקשה על הקמת קואליציות יציבות ולכן התקיימו בחירות לעתים תכופות.

"בכל מערכות הבחירות הפיקו המפלגות חומר תעמולתי, שהופץ בין הבוחרים בחלוקה ידנית של עלונים ברחובות או באמצעות הדבקת כרוזים על קירות ועמודי פרסום. לצד זאת, עיתונים פוליטיים פרסמו מהדורות מיוחדות לקראת הבחירות", הסביר ליט.

החומרים האלה הודפסו בעשרות אלפי עותקים, אך תוחלת החיים שלהם היתה קצרה. לאחר הקריאה הם הושלכו. רק בודדים מהם נותרו עד היום – באוספים ציבוריים או בידיים פרטיות – כמו האוסף שהתגלגל לספרייה הלאומית.

אחד המסמכים הוותיקים ביותר באוסף הוא כרזת הבחירות לאסיפה הלאומית הגרמנית, שהתקיימו ב-19.1.1919. היו אלה הבחירות הראשונות בגרמניה שבהן השתתפו גם נשים. אחריהן הוקמה רפובליקת ויימאר. לצד הכרזה הזאת נמצאת באוסף מודעת תעמולה של המפלגה הדמוקרטית הגרמנית, שבה היה חבר ולטר רתנאו – לימים שר החוץ הגרמני – והיהודי היחיד שהגיע לתפקיד כה בכיר בממשלות גרמניה עד היום. במודעה מבטיחה המפלגה לחסל את האינפלציה, שמוצגת כרוח רפאים.

בכרזה אחרת, של המפלגה הגרמנית-הלאומית, רואים את "מיכל" – הדמות הלאומית של גרמניה – שמצליחה למשוך עגלה מתוך בצה. מודעה של המפלגה הקומוניסטית לועגת להיטלר, שמוצג כמי שזה עתה רצח את זכויות הפועלים בחרבו. בכרזה של המפלגה הגרמנית-הלאומית נראית דמות מעוותת של יהודי על בניינים של בנקים, הבורסה, בתי קולנוע ומערכות עיתונים.

מבחר פריטים מהאוסף הזה יוצג החל מהיום בתערוכה מקוונת באתר האינטרנט של הספרייה הלאומית. כותרת התערוכה: "סוף לדמוקרטיה והתחלת הדיקטטורה: 80 שנים לקץ רפובליקת ויימאר ולעלייתם של הנאצים לשלטון בגרמניה – כרוזים תעמולתיים ועיתונות מאוספי הספרייה הלאומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ