התגלה רישום נשכח שצייר יוסף באו בשואה

רישום הפחם של האנימטור המפורסם, שנכלל ברשימת שינדלר, מתאר אסירי מחנה ריכוז חולקים כיכר לחם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

רישום פחם שחור, גדול ומתפורר אותר לפני כשנה באוספי מוזיאון בית לוחמי הגטאות. הרישום, שמתוארך ל-1945, מתאר אסירי מחנה ריכוז חולקים כיכר לחם. חתום עליו יוסף באו – ניצול השואה, ששמו נכלל ברשימת שינדלר, ולימים היה לחלוצי האנימציה בישראל.
עד כה לא הוצג הרישום בשל מצבו הפיזי הרע, ואולם בשנה האחרונה הוא עבר עבודת שיקום ממושכת ובאחרונה עלה לתצוגת הקבע בחלל המרכזי של המוזיאון. אנשי המוזיאון מעריכים, כי הרישום נרשם במחנה העבודה ברינליץ' בצ'כיה, לשם הועברה הקבוצה שהציל אוסקר שינדלר.

באו, שנולד ב-1920 בקרקוב שבפולין, למד אמנות פלסטית באוניברסיטת קרקוב, אך בטרם השלים את לימודיו גורש לגטו עם משפחתו. חמש שנים היה בגטו ובמחנות עבודה. אחרי קרקוב עבר למחנה הריכוז פלאשוב, שם עבד כשרטט וגרפיקאי בשירות הגרמנים. שם גם הכיר את אשתו רבקה. חתונתם היא סצנה בסרט רשימת שינדלר של סטיבן שפילברג. עם תחילת חיסול המחנה ושילוח אסיריו להשמדה בבירקנאו, צורף  לקבוצת יהודי החסות של התעשיין הגרמני.

האמנות סייעה לו לסייע לאחרים בשואה. בזכותה הצליח להציל מאות אנשים, כשזייף למענם תעודות שבאמצעותן ברחו. על השאלה למה לא זייף אחת גם לעצמו, השיב: "אם הייתי יוצא, מי היה עושה"?

ב-1950 עלה לישראל. במוזיאון לוחמי הגטאות סבורים כי באו נשא את הרישום מקופל עד שהגיע לישראל. זאת, בשל סימני הקיפול שניכרים בו. בארץ מסר אותו לאוצרת הראשונה של המוזיאון.

בארץ פתח סטודיו לגרפיקה ואולפן לסרטים מצוירים, ויצר פרסומות, סרטים וכותרות לסרטים רבים, כמו – "שמונה בעקבות אחד", "קזבלן", "סאלח שבתי" ו"עמוד האש". במקביל, עבד ביחידת הטכנולוגית הסודית של מחלקת המודיעין של צה"ל  וכן בשירות המוסד, בתור זייפן תעודות. בין היתר הכין את התעודות המזויפות של אלי כהן לקראת שליחותו לדמשק. ב-2002 הלך לעולמו. בנותיו של באו, הדסה וצלילה, נאבקות בימים אלה על קבלת תקציב כדי להמשיך ולהפעיל את המוזיאון שהן מנהלות בסטודיו שלו בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ