הקמפייין לטיהור שירות המדינה מאנשי שמאל

ד"ר גלעד נתן הועבר ממרכז המידע של הכנסת לארכיון בנימוק שמתח ביקורת על פוליטיקאים במאמריו. המהלך הוא הישג נוסף לארגוני הימין

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

לפני כחודשיים היה בשירות מילואים ביחידת חי"ר, שהתאמנה בצפון הארץ. מבחינתו המילואים האלה לא היו יוצאי דופן: הוא עושה זאת כבר שנים רבות, כ-30 יום בשנה. מילואימניק גאה. בעת שירות המילואים האחרון החלה להתפרסם על נתן, חוקר ותיק במרכז המחקר והמידע של , סדרת כתבות באתר האינטרנט הימני "מידה" שהאשימו אותו בכך שבמחקרים שהכין לבקשת חברי כנסת הטה את הנתונים בשל דעותיו השמאלניות. תיוגו כ"רדיקלי" היה השלב הבא, ומסע לחצים להדחתו מצד ארגוני ימין היה המשך טבעי לכך. הקמפיין לטיהור שירות המדינה מאנשי שמאל רשם עוד הצלחה: בשבוע שעבר, לאחר שהכנסת קבעה כי מחקריו של נתן לא היו מוטים או מגמתיים, היא החליטה להעביר אותו לעבודה בארכיון.

 נתן, בן 36, עובד במרכז המחקר והמידע של הכנסת מאז 2005. עד כה הוא חיבר יותר מ-100 מחקרים, שהוזמנו על ידי חברי הכנסת לקראת דיונים בוועדות השונות. בשנים האחרונות שימש מעין יועץ מלווה בעיקר לשתי ועדות - הוועדה העוסקת בעובדים זרים והוועדה למאבק בסמים. המחקרים שפרסם התבססו על נתונים ממשרדי הממשלה ומרשויות כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והמשטרה.

הביקורת של , שנתנה את האות לגל ההתקפה על נתן, התייחסה למחקר שפורסם באוקטובר 2010 בכותרת . לאחר שהשווה את הנתונים על שיעור פתיחת התיקים במשטרה בקרב כלל האוכלוסייה לזה של הזרים בכלל ושל המהגרים מאפריקה בפרט כתב נתן כי "מניתוח נתוני המשטרה עולה כי להאשמות הנשמעות בדיון הציבורי שמתקיים בדבר הפשיעה הגוברת בעקבות הגידול באוכלוסיית המסתננים ומבקשי המקלט בישראל אין בסיס עובדתי" (חלק מהנתונים צוטטו ועסקה בשכונת נווה שאנן בתל אביב).

ב"מידה" טענו שהניתוח שגוי, בין השאר, כיוון שהסתמך רק על מספר התיקים שנפתחו בעוד שפשעים רבים אינם מדווחים. זוהי טענה נכונה, אך היא תקפה לכל סוגי הפשיעה ולכל הפושעים - לא רק למהגרים מאפריקה - וחשוב מכך: אין לה בסיס עובדתי. עוד טענו ב"מידה" כי לפי חישוב אחר מתוך הנתונים המופיעים בדו"ח, חלקם של המהגרים בפשיעה הארצית גדול בהרבה משיעורם באוכלוסייה. הבעיה שהחישוב שהוצע מביא בחשבון את כלל עבירות הזרים, כלומר כל מי שאינם אזרחים, כולל תיירים וכולל פלסטינים.

מחקריו של נתן - כמו כל המחקרים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת - עברו בדיקה כפולה לפני שפורסמו על ידי שני עובדים בכירים במרכז. בעקבות הטענות החדשות נשלח המחקר המדובר לבדיקה חיצונית, שבה נמצא כי הוא עומד בסטנדרטים המקצועיים המקובלים. ביקורת של עמותת "איתן - מדיניות הגירה ישראלית" ביחס למחקר אחר של נתן, שפורסם במאי 2012 והשווה בין ישראל למדינות אירופה במדיניות כלפי המהגרים מאפריקה, נבדקה גם היא ונדחתה לאחר בדיקה חיצונית. כמה ימים לאחר הפרסום הראשון ב"מידה" הגיע השלב השני במתקפה, שסיפק את ההסבר: מדובר בפעיל שמאל רדיקלי. בין ההוכחות: נתן השתתף בהפגנות המחאה החברתית בקיץ 2011 ואף בהפגנות של ארגון כוח לעובדים "בעל הנטיות הקומוניסטיות", לפי האתר.

ד"ר גלעד נתןצילום: עופר וקנין

לאחר שחזר ממלחמת לבנון השנייה, במקביל לעבודתו בכנסת, פרסם נתן טורי דעה במספר אתרים באינטרנט. אכן, מדובר במאמרים ביקורתיים מבחינה פוליטית: הוא קרא ב-2008 "הגרסה הישראלית של נפוליאון", ואת הגדיר ב-2009, זמן קצר לפני הבחירות הקודמות - "קוסם הזורה שוב אשליות". על המתנחלים בחברון כתב ב-2008 שהם "מכתימים בהתנהגותם את החברה הישראלית ואת העם היהודי", אך הוסיף: "האדישות של החברה הישראלית כלפי הפוגרומיסטים שצמחו מתוכה, כלפי אותם קוזאקים הנגזלים שמשתוללים בחוצות העיר מתוך צידוק גזעני ותאוות גזל, חמורה יותר". 

ב"מידה" תהו "אם סביר לתת למי שיש לו להט אידיאולוגי שכזה... את המפתחות על הידע בנושא פליטים ומסתננים בכנסת ישראל", וטענו כי "נתן יכול להשפיע על מדיניות מדינת ישראל דרך שליטתו בארגון והצגת נתונים רגישים מטעם מרכז המחקר של הכנסת". זה היה האות לפתיחת מסע הלחצים של ארגוני ימין, בהם "ישראל שלי" שהקימו ואיילת שקד, על ח"כים ועל יו"ר הכנסת, , בדרישה להדיח את נתן. והם חגגו את הצלחתם. השבוע הודה הארגון בעמוד הפייסבוק שלו "לעשרות החברים שהפעילו לחץ ציבורי עצום על יו"ר הכנסת" וכתב כי "אתם מוכיחים שאפשר להצליח". גם החברים פרגנו: "אתר ‘מידה' מוכיח שאפשר בהתמדה ונחישות להילחם בקיצוניות שמאלית במערכות השלטון". יחד עם זאת, מקורות בכנסת טוענים כי לא היו לחצים, ובכל מקרה, "ההחלטה של הנהלת הכנסת נעשתה ללא מעורבות של גורמים פוליטיים, מתוך שיקול מקצועי, לטובת שמירת המוניטין של מרכז המחקר והמידע ושל עובדי הכנסת".

על גלעד נתן נאסר להתראיין. לחבריו הוא אמר כי מעולם לא הסתיר את דעותיו הפוליטיות, וכי כתב את המאמרים כל זמן שדרגתו בשירות המדינה אפשרה זאת. הוא הפסיק לכתוב לאחר שקיבל דוקטורט ב-2009 ודרגתו עלתה. ברוח הבדיקה שנעשתה לנתן יש לציין כי לפי אתר האינטרנט של מועצת יש"ע, עקיבא ביגמן, שפרסם את המאמרים נגד נתן ב"מידה", עובד במחלקת המחקר הפועלת במסגרת מינהלת ההסברה של המועצה. על המחלקה נכתב כי הוקמה ב-2010 "כדי להפיק חומרי הסברה וידע איכותיים ונגישים, המופצים בקרב משפיעי דעת קהל ומקבלי ההחלטות בישראל ומהווים חלק בלתי נפרד מהמאמץ המושקע בקרב על התודעה בחברה הישראלית". אתר "מידה" הוא יוזמה של ארגון "אל הפרט: חירות ואחריות אזרחית" שהוקם ב-2012. עורכו הראשי הוא הד"ר רן ברץ, שייעץ לפני כמה שנים ל"אם תרצו" בדו"ח על "הטיה אנטי-ציונית" במחלקות למדע המדינה באוניברסיטאות.

לדברי חבריו של נתן, הממונה עליו במרכז המחקר והמידע אישרה לו ב-2007 לפרסם מאמרים, גם אם היתה לה ביקורת על כך. בעמוד הפייסבוק שלו כתב נתן: "מעולם לא הסתרתי את כתיבתי הפובליציסטית והיא היתה ידועה למנהלי הישירים ולגורמים אחרים בהנהלת הכנסת... רק לאחר שהחלה רדיפה נגדי באתרי ימין, כשלוש שנים לאחר שחדלתי לפרסם מאמרים, פתאום הסתבר באופן מפתיע שזה לא היה בסדר".  לחבריו סיפר נתן שלפני כשלושה שבועות שמע לראשונה כי הבעיה אינה המחקרים שערך אלא המאמרים שפרסם. בכנסת אף נקבו בשמותיהם של נתניהו וברק כדוגמאות לח"כים מכהנים, שלנתן אסור היה לכתוב עליהם. היה לו קשה להתהלך בכנסת. חבריו טוענים כי יש חוסר הגינות בענישתו כעת על דברים שכתב לפני שלוש שנים ויותר וכי נתן מבין שזו רדיפה פוליטית, שהימין לא אהב את הדברים שכתב על מבקשי המקלט, ופתח בקמפיין הכפשה.

מחקר אחר שנתן פרסם ב-2008 יחד עם חוקר נוסף, אשר עסק בחינוך המקצועי, דווקא זכה לאחרונה להתייחסות חיובית באתר "מידה". במקרה זה, איש לא פקפק בנתונים ולא ייחס למחבר כוונות זדון.

נתן זכה לשבחים מצד חברי כנסת, שנדיר למצוא ביניהם הסכמה, כמו ניצן הורוביץ ממרצ ויעקב כץ מהאיחוד הלאומי, שעמדו בראש הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים. לדברי כץ, "כולם יודעים שגלעד הוא חוקר מצוין". בשנת 2010 הוא אף הוזמן להשתתף בצוות המומחים להגירה במסגרת ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD.

גם הנהלת הכנסת עצמה שותפה להערכה לנתן. בתגובה ששלחה הכנסת לאתר "מידה" נכתב כי הוא "חוקר מנוסה ואיכותי ,שמחקריו בתחום המסתננים זכו לשבחים רבים" וכי "המבחן היחיד לכתיבתו ועבודתו הוא מבחן המקצועיות והמהימנות של מחקריו בכנסת, במבחן זה, עד היום, עמד ד"ר נתן ללא דופי". הנימוק להחלטה של הנהלת הכנסת, שקיבלה את אישורו של היו"ר, ראובן ריבלין, להעביר את נתן לארכיון, היה שהמאמרים שפרסם בעבר, "פוגעים פגיעה אנושה באמון חברי הכנסת בו כחוקר מקצועי נטול פניות, ובאמון הציבור במרכז המחקר והמידע כגוף ניטרלי וא-פוליטי".

לדברי חוקר במרכז המחקר והמידע, "אלה שתי טענות שלא מתיישבות אחת עם השנייה: פגיעה באמון יכולה להיות מוצדקת רק אם נמצאו פגמים במחקרים. לעומת זאת, כניעה להתלהמות לא חייבת להיות מוצדקת או מוסברת באופן ממשי". עובד אחר, שמכיר מקרוב את נתן, הוסיף כי ההחלטה "לא רק שאינה מידתית, היא נובעת מהפחד מה יגידו ארגוני הימין, פחד מהפקסים והטוקבקים. זה עצוב. אם המבחן היחיד הוא המקצועיות, גוף חזק שמאמין בעצמו, היה מסיים כאן את כל הפרשה".

כמה מחבריו של נתן סבורים כי הנהלת הכנסת שוגה אם היא מאמינה שהדחתו מצילה את מרכז המחקר והמידע. לדעתם, המהלך הזה יוביל לכך שחוקרים אחרים יפחדו לכתוב דברים שירגיזו מישהו, מימין או משמאל.

מהכנסת נמסר בתגובה כי "לנסות לצייר את העברת ד"ר נתן מתפקידו כ'רדיפה פוליטית בשל דעותיו' יהיה לא רק הטעייה אלא בעיקר אי הבנה של חומרת המאמרים הפומביים, הרבים והבוטים שפרסם. עובד כנסת אינו רשאי בשום אופן לעלוב ולגדף חברי כנסת וסיעות בכנסת. כתיבה פובליציסטית-פוליטית היא לגיטימית לכל אזרח - אך אינה לגיטימית לעובדי הכנסת שחייבים לתת שרות ניטרלי ומקצועי לכל הצדדים הפוליטיים במשכן. קל וחומר, בתפקיד רגיש של חוקר במרכז המחקר והמידע . אילו התעלמה הנהלת הכנסת מכתיבה כזו, היה זה חוסר אחריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ