שביתת מחאה בביה"ס בו הכה אב את המורה של בנו

שר החינוך הביע זעזוע מהתקרית בחטיבת הביניים "השחר" בהוד השרון. מעצרו של האב, שהכה את המחנך כי החרים את הטלפון הנייד של בנו, הוארך עד מחר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

הלימודים בחטיבת הביניים "השחר" בהוד השרון החלו הבוקר (ראשון) באיחור של שעתיים, במחאה על אלימות הורה בבית הספר נגד אחד המורים.

על פי גרסתו של המורה, ביום שישי האחרון הוא החרים את הטלפון הנייד לתלמיד שדיבר בו במהלך שיעור והפריע להתנהלותו. החרמת הפלאפון במקרה כזה תואמת את תקנון בית הספר. בתום השיעור החזיר המורה לתלמיד את מכשיר הסלולרי, אך הילד הזעיק את אביו שהכה את המורה פעמיים - תחילה בכיתה בעת השיעור ולאחר מכן במסדרון עם סיומו. המורה נזקק לטיפול רפואי, ואילו האב נעצר מיד לאחר התקרית, ואמש האריך בית המשפט השלום בראשון לציון את מעצרו עד ליום שני.

שר החינוך, גדעון סער, שוחח הבוקר עם המורה שהותקף והביע זעזוע מהתקרית החמורה. ממשרד החינוך נמסר כי סער הביע תקווה שהמורה ישוב במהרה לעבודתו. שר החינוך אמר למורה כי הוא רואה בחומרה רבה את האלימות נגדו והוסיף כי חשוב שהטיפול של המשטרה במקרה יהיה מהיר ויעיל.

כיתת בית ספרצילום: ניר כפרי

עוד בשעות הבוקר היום, הגיעו לבית הספר מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, ויו"ר ארגון המורים הארצי, רן ארז, על מנת לדבר עם מורי בית הספר על האירוע. "ארגון המורים נאבק בתופעת האלימות נגד מורים ומגנה אותה", אמר ארז ל"הארץ", "אנו חוקרים את תופעת האלימות מעל עשור והיא נמצאת בירידה מסוימת, אך עדיין כ-70% מהמורים נתקלים בה וסובלים ממנה. צריך לעורר את הסוגיה ולהעמידה על סדר היום, ולעצור את השגרה לפיה מבליגים או פוחדים להתלונן נגד מעשי אלימות. אירוע חמור זה יוצא דופן באכזריותו ובחומרתו, לא רק בפגיעה הפיזית במורה אלא גם בפגיעה נפשית וטראומטית. טראומה שחוו גם יתר המורים והתלמידים".

מועצת התלמידים הארצית הגיבה למקרה גם כן ומסרה כי היא "מגנה בכל תוקף אלימות פיזית או מילולית בקרב בני נוער ומבוגרים כאחד. המקרה המדובר, בהתאם לעובדות שהובאו לידיעתנו, במהלכו תקף הורה של אחד התלמידים את מורהו הוא חמור במיוחד, הן משום הדוגמא הבלתי חינוכית שהוא נותן לתלמידים והן משום שמדובר באירוע שמערער את נורמות ההתנהגות בבית הספר, שכן בבסיסו של האירוע התנגדות פיזית לחוקי תקנון בית הספר. אנחנו קוראים לתלמידי בית הספר לקיים דיון בנושא ולנסות להסיק מסקנות מהאירוע".

הסתדרות המורים, מצידה, הודיעה כי תקיים בבית הספר סדנה להתמודדות עם אלימות בשיתוף מכון אדלר. יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, מסר כי ארגונו "מגנה בחריפות את תקיפת המורה בחטיבת הביניים. זהו מקרה אלימות חמור ביותר, אסור למדינת ישראל להעביר אלימות מסוג זה לסדר היום. בתי הספר הם בבואה של החברה, הכתובת רשומה על הקיר זמן רב".

״מקרה התקיפה של המורה על ידי הורה הוא חמור, אך כזה שמשקף תופעה רחבה יותר", אמרה יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ ד"ר עינת וילף, "רוב ההורים במערכת החינוך אינם נוהגים כך ומבינים את הצורך לגבות את בית הספר ואת צוות ההוראה, אך די שבכל בית ספר יש מספר מועט של הורים אלימים, הן פיזית והן מילולית, כדי להפוך את חייהם של המורים והמנהלים לגיהינום". לדברי וילף, "יש להשתמש במקרה זה כדי להסדיר באופן ברור וחד משמעי את מעמדם של ההורים במערכת החינוך: הורים אינם יכולים להיכנס לשטח בית הספר ללא פגישה מתואמת מראש. הורים יפנו לצוות ההוראה רק בשעות מצומצמות שנקבעו לצורך כך, ויתאמו את המפגשים דרך מזכירות בית הספר. יש להגדיר גם נושאים שלגביהם הורים לא יוכלו לפנות למורים, ובראש ובראשונה ציונים ובחינות".

השתתף בהכנת הידיעה: יניב קובוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ