גרם המדרגות קרס, וארכיון המדינה שוב נסגר

בפעם השלישית בחודשיים הארכיון לא פעיל. הפעם - עבודות בנייה בשטח סמוך פגעו במבנה. במשרד רה"מ אמרו שפועלים להעברתו למקום אחר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארכיון המדינה נסגר בפעם השלישית בתקופה האחרונה, הפעם בעקבות קריסת המדרגות בכניסה לבניין שבו הוא שוכן. ל"הארץ" נודע כי בוטל סיור מודרך שנקבע מראש להמשך השבוע. הבוקר (ראשון), נמסר מהארכיון כי "גרם המדרגות בכניסה לבניין קרס, ככל הנראה בשל עבודות בנייה שנעשות בשטח הסמוך לשטח הארכיון". בארכיון הוסיפו, כי ככל הנראה כלי כבד חפר בטעות מתחת למדרגות – וכך הן קרסו לאיטן. “הגשם הכבד שירד בימים האחרונים רק סייע לזירוז הקריסה, אולם לא גרם לה". עובדי הארכיון נכנסים לבניין דרך יציאת החירום של משרד התמ"ת, שנבדקה ואושרה לשימוש על ידי מהנדס בטיחות.

ואולם, אין זו הפעם הראשונה בתקופה האחרונה שבה נסגר הארכיון השוכן בשני בניינים נפרדים בשכונת תלפיות בירושלים (בניין משרדים, ספרייה ומנהלה ובניין אחר בו שמורים תיקי הארכיון). לפני כשלושה שבועות, בסוף השנה, נסגרו לפתע משרדי הארכיון וחלקים ממנו נחסמו בסרטים עליהם נכתב "אין מעבר".

אנשי הארכיון המופתעים פרסמו בעמוד הפייסבוק שלהם סרטון בו נראים משרדיהם החסומים, והביעו פליאה על התנהלות משרד ראש הממשלה, שאליו הם כפופים. "מישהו במשרד ראש הממשלה מתבדח על חשבוננו או עוסק בכיסוי...”, נכתב שם.

ארכיון המדינה. סגור בפעם השלישית בתקופה האחרונהצילום: מיכל פתאל

חודש וחצי לפני כן, פונה הבניין כולו בשל "היעדר טופס 4" - טופס לאיכלוס המבנה. בארכיון טענו לאחר מכן כי לאחר דין ודברים עם עיריית ירושלים, הם אכלסו מחדש את המבנה. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי חלק מהמבנה נתחם בשל "אי בהירות לגבי היתר השימוש בהם... כל זאת במטרה לשמור על ביטחונם של העובדים והמבקרים ולפעול על פי דין". במקביל נמסר כי במשרד פועלים למציאת מקום חלופי לארכיון המדינה. מהארכיון נמסר כי "נעשה ניסיון מאומץ לתקן את גרם מדרגות הכניסה ולפתור את הנושא".

בשורה התחתונה לא ברור מה יעלה בגורלו של המבנה בו שוכן ארכיון המדינה. בעבר נשמעו בארכיון המדינה תלונות על דמי שכירות מופרזים שהמדינה משלמת עבור הבניין. לצד זאת, ברקע נמצאת גם התוכנית להפרטת הארכיון במסגרתה תועבר האחריות על חלק מפעילותו לחברה חיצונית, בפיקוח ארכיון המדינה. לצורך כך כבר הוקמו מחסנים בדרום הארץ. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ