חברת מל"ג התפטרה בשל ההכרה באוני' אריאל: "הפכנו למכשיר פוליטי"

פרופ' אורה לימור שלחה לשר סער מכתב חריף על גרירת המועצה למהלך: "שבועיים לפני הבחירות והדיון בעתירת ור"ה כונסה המל"ג לברך על המוגמר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), הפרופ' אורה לימור מהאוניברסיטה הפתוחה, הודיעה שלשום (שישי) לשר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער, כי היא מתפטרת מתפקידה במל"ג. זאת, לטענתה בעקבות השימוש במועצה, האמורה להימנע מלעסוק באקדמיה בשטחים, לצורך תמיכה בהכרה באוניברסיטת אריאל. בשבוע שעבר זימן סער דיון דחוף במועצה כדי לאשר את התמיכה, וההצבעה התקיימה חרף מחאת חברים במל"ג והיעדרות יותר ממחצית המליאה.

במכתב ששלחה לסער מתחה לימור, פרופ' אמריטה להיסטוריה, ביקורת על המועצה ועל קבלת ההחלטות בה בעניין אריאל. היא הביעה מחאה על ההימנעות מדיון עקרוני בדבר הצורך באוניברסיטה נוספת בישראל, על "הדחייה הבוטה של המלצת הגוף המתכנן (ות"ת)" ועל אימוץ החלטתה של מל"ג יו"ש בדבר שדרוגו של המרכז האוניברסיטאי באריאל, "כולל ההליך הבעייתי (בלשון המעטה) שעל פיו התקבלה", כדבריה.

לימור הדגישה כי ההתנהלות הבעייתית הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, כשנוסף על ההכרה באוניברסיטה אילץ סער את הגוף הממלכתי בראשותו להיגרר לסוגיה בניגוד לנדרש ממנו, כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ". "הוחלט לכנס בבהילות את המועצה להשכלה גבוהה כדי שזו 'תברך' על המוגמר ובכך תהפוך שותפה פעילה בכל ההליך הזה", כתבה, "למותר להכביר מלים על הדרך בה נעשה הדבר ועל עיתויו – שבועיים לפני הבחירות ושבועיים לפני הדיון בבג"ץ בעתירת ראשי האוניברסיטאות". בהמשך הוסיפה כי "במצב עניינים זה, וכדי לא להיות שותפה למהלכים אלה, אין לי אלא להגיש את התפטרותי".

פרופ' אורה לימורצילום: אוליבייה פיטוסי

לימור התייחסה גם ל"בוז הגלוי" שסער הפגין, לדעתה, בראיון טלוויזיוני לאחר קבלת ההחלטה, כלפי שישה פרופסורים חברי מל"ג שניסו להתעקש על סדרי נוהל תקינים הראויים לגוף ולחבריו. בכך כיוונה למכתב ששיגרו ששת החברים לסער בדרישה שלא יקיים את הדיון בעיתוי ובדחיפות שאינה מוצדקת, ותוך מחאה על הזימון לדיון שלא מן המניין באמצעות מסרונים ומבלי שניתן להם זמן ללמוד את העניין. "לצערי, ההתנהלות הזאת הופכת את המועצה להשכלה גבוהה, שאתה עומד בראשה, לכלי ריק", הוסיפה, "במקום לשמש חיץ בין הפוליטיקה לבין מערכת ההשכלה הגבוהה, כפי שנועדה להיות, היא הפכה מכשיר פוליטי. הדבר מאיים על יכולתה למלא כיאות את תפקידה כרגולטור מקצועי ואקדמי".

חברי מליאת המל"ג ממונים על ידי סער עצמו ולבחירתו. "לפני שנה, בינואר 2012, כשזימנת אותי למשרדך והצעת לי את התפקיד, אמרת כי אתה מבקש למנות חברים על פי כישוריהם האקדמיים בלבד", הוסיפה לימור במכתבה, "האמנתי לך. אז גם חשבתי לתומי כי הניסיון הרב שרכשתי הן במחקר ובהוראה והן בניהול אקדמי מכשיר אותי לתפקיד. אולם התברר לי כי טעיתי וכי האתגרים שהוצבו בפני כחברת המל"ג שונים לחלוטין מאלה שאליהם הכשרתי את עצמי במשך השנים". 

במכתב ששלח לפרופ' לימור, ובו קיבל את התפטרותה, טוען שר החינוך כי היא וחברי מל"ג אחרים הם אלה שביקשו דיון בנושא אריאל. "בתגובה אמרתי כי לצערי הסמכות לדון בסוגיית ההכרה באריאל כאוניברסיטה מסורה למל"ג-יו"ש", כותב סער. "אך הדגשתי כי עקב חשיבות הנושא אני רואה מקום לערוך דיון בעתיד. וכך נעשה".

סער דוחה את טענותיה של פרופ' לימור על ההליך שבו הוחלט להעניק את מעמד האוניברסיטה לאריאל. שר החינוך אומר עוד כי ההאשמות שמועד הדיון במל"ג נקבע מנימוקי בחירות "הינן מופרכות". לדבריו, "עיתוי ההחלטה לקיים את ישיבת המל"ג בסוגיית אריאל, נקבע לאחר התייעצות עם פרקליטות המדינה".

בשבוע שעבר השלים סער את המהלך הנוגע למוסד באריאל כשרק עשרה מבין חברי מליאת המל"ג, מתוך ה-11 שהגיעו לדיון הדחוף, תמכו בהצעת ההחלטה שיזם, ובה נכתב כי "לאחר קבלת סקירה בנושא, ולנוכח התהליך המקצועי הממושך שהתבצע על ידי ועדת המעקב מטעם מל"ג יו"ש, מברכת המועצה להשכלה גבוהה על השלמת הליך ההכרה באוניברסיטת אריאל שבשומרון". מהמועצה להשכלה הגבוהה ומלשכת השר סער טרם התקבלו תגובות. 

להצבעה אמנם אין משמעות פורמלית להכרה, אולם עלולות להיות לה השלכות רבות. בזירה הבינלאומית לדוגמה, היא עלולה לגרור תגובות נגד ישראל. זאת משום שזוהי הפעם הראשונה בה הצליח סער לקשור בין המל"ג הישראלי לבין החלטה הנוגעת לאקדמיה בשטחים. מסיבה זו הוקמה ב-1997 מל"ג יו"ש, הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה ממונים על ידי אלוף פיקוד המרכז. 

להחלטתה הסמלית של המל"ג עשויה להיות משמעות גם בעתירת ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נגד ההכרה באוניברסיטה באריאל. ור"ה טוען, בין היתר, כי ההחלטה של מל"ג יו"ש התקבלה בחוסר סמכות ובניגוד לעמדה המקצועית של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), כשכעת ניתן יהיה לטעון כי זוהי החלטה שמקובלת לכאורה גם על הגוף הישראלי הממלכתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ