ההסכם של מורי היל"ה |

ים ההפרטה שמסביב

ההסכם החדש אינו מבטל את שיטת "מורי הקבלן" אלא מעניק לה פנים צודקות יותר, המקהות אולי את נזקי ההפרטה אך לא מערערות על יסודותיה

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

במשך כ-20 שנה, מאז הופרטה תוכנית היל"ה ממשרד החינוך, התנערה המדינה מאחריות לתנאי התעסוקה של עובדי התוכנית. ההסכם הקיבוצי שנחתם אתמול (שני) עם כ-1,500 מורי התוכנית מצביע כי דרך מאבק מאורגן ונחוש אפשר להגיע לשיפור משמעותי של תנאי העבודה, גם אם הדבר נמשך כשנתיים. ועם זאת, למרות ההישג, כדאי לזכור כי זו הצלחה אחת בתוך ים ההפרטה שמסביב. ספק אם במשרד האוצר, ובקרב משתפי הפעולה עמו במשרדי הממשלה האחרים, תתעורר כעת חשיבה מחודשת בדבר שיטה זו. נדמה כי ההתמכרות האידיאולוגית להעסקה קבלנית חזקה מכל טיעון אחר.

תוכנית היל"ה היא מרכיב חשוב ברשת הביטחון החינוכית-חברתית האחרונה לבני נוער שכבר נשרו מלימודים פורמליים בבתי הספר. בהעברת הטיפול בתלמידים אלה, בין הקבוצות החלשות ביותר, סימן משרד החינוך, כבר לפני הרבה שנים, את סדר העדיפויות הפנימי האמיתי שלו. על רקע זה, לא צריך להתפלא שכמחצית מבני הנוער אשר נשרו מקבלים התייחסות וטיפול מקצועיים רק לאחר שנה-שנתיים, ולפעמים אף יותר, מהפסקת הלימודים בפועל.

העיקרון של "רחוק מהעין - רחוק מהלב" המנחה את משרד החינוך תקף לא רק לגבי התלמידים החלשים ביותר, אלא גם ביחס למורים המנסים לשנות את המציאות הזו. מבחינת המשרד, מדובר ב"עובדים שקופים" שלמדינה אין לכאורה כל נגיעה לתנאי עבודתם. קשה לחשוב על היתממות גדולה יותר. תנאי המכרז להפעלת תוכנית היל"ה, כפי שפורסמו במשך השנים, קבעו באופן ישיר את תנאי ההעסקה של עובדיה, ובהם הפיטורים (וההעסקה) מדי שנה מחדש, תשלום רק על שעות "אפקטיביות" של עבודה בפועל ועוד.

בשנת הלימודים הקודמת השביתו מורי היל"ה 11 פעמים את הלימודים. המכרז החדש שפרסם משרד החינוך בשנה שעברה, שכלל שיפור של תנאי ההעסקה, נולד בזכות המאבק העיקש הזה. האם ההסכם שנחתם אתמול יחזיק מעמד גם אם בעוד שלוש-ארבע שנים יתחלף הקבלן החיצוני המפעיל את התוכנית? ב"כוח לעובדים", המלווה את ההתארגנות בהיל"ה מאז הקמתה, מאמינים שיהיה קשה מאוד למחוק את הישגי ההסכם, וכי כל פגיעה בתנאים תאפשר לחדש את השביתות.

ההסכם אתמול הוא גם נקודת ציון בניסיונות להחיות את העבודה המאורגנת בישראל, המורגשים ביתר שאת בשנה-שנתיים האחרונות. המצב הכלכלי הזורע אי-ביטחון תעסוקתי; המחאה החברתית של קיץ 2011, שדיברה על הפרטה ועבודה מאורגנת; והיריבות הפרודוקטיבית בין ההסתדרות הוותיקה לבין "כוח לעובדים" הצעיר ממנה בהרבה, הם בין הגורמים שיכולים להסביר זאת.

בצד חגיגות השמחה של מורי היל"ה ו"כוח לעובדים" כדאי גם לזכור כי ההסכם אינו מבטל את שיטת "מורי הקבלן" אלא מעניק לה פנים צודקות יותר, המקהות אולי את נזקי ההפרטה אך לא מערערות על יסודותיה. יתרה מזאת, מעבר לפינה מחכים כ-15 אלף עובדי קבלן, שיעברו בתוכנית משרד החינוך ל"יום לימודים ארוך", בתנאי עבודה המזמינים פגיעות וניצול. לא בטוח שהניצחון של 1,500 מורי היל"ה מלמד על שינוי כיוון. שיעור עובדי הקבלן בישראל ימשיך להיות אחד הגבוהים במדינות המפותחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ