בין כרמיאל למשגב, הבדואים נפלו בין הפחונים

משגב וכרמיאל מטילות זו על זו את האחריות למתחם פחונים. בעוד הן מתקוטטות, 70 בדואים אינם מורשים לבנות את בתיהם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סאלח סואעד מחבק את בנו פיראס, בן 10, ומדבר על המאבק שהוא מנהל כדי להגשים חלום ולבנות למשפחתו בית שבו יוכלו לגור כולם. סאלח, בן 31, אב לארבעה ילדים, הוא אחד מארבעה אחים וחמישה בני דודים שמתגוררים בפחונים עם חשמל ומים מושאלים בקצה שכונת ג'לסה ביישוב הבדואי כמאנה. העיר כרמיאל הסמוכה והמועצה האזורית משגב מטילות זו על זו את האחריות למתחם המגורים הזה.

היישוב כמאנה - המורכב משלוש שכונות, כמאנה המזרחית, כמאנה המערבית וכמאנה ג'לסה - זכה להכרה פורמלית בשנת 1995 ונתון עדיין בהליכי תכנון ואישור לתוכנית המתאר. ההכרה שקיבל והעובדה שמתקיים בו הליך תכנון סייעו לתושבים רבים לעבור מפחונים לדירות. בהם היו גם תושבים בג'לסה, שזכתה בהכרה לפני כמה שנים, בהתערבות בג"ץ. אבל לסאלח ומשפחתו אין בזה הרבה עידוד.

במועצה האזורית משגב, שכמאנה מצוי בתחומה, מבהירים שהמתחם שבו מתגוררים בני המשפחה, בקצה המערבי של ג'לסה, לא נמצא בשטח המועצה אלא שייך מוניציפלית לכרמיאל. בעיריית כרמיאל לא מקבלים את הקביעה הזו. מבחינתם, כמאנה כולו, על בתיו ומשפחותיו, הוא חלק בלתי נפרד מהמועצה משגב.

"למי אנחנו שייכים?", זועק סאלח, שעוקב מקרוב אחר מערכת הבחירות לכנסת. "אני שומע את כולם מדברים על שוויון בנטל ואני מחייך. הייתי נג"ד בחיל האוויר במשך עשור, שלושה מאחיי משרתים בצה"ל ועוד שניים מבני דודיי חיילים סדירים, כולם ביחידות קרביות. אז על איזה נטל ואיזה שוויון מדברים?".

לדברי סאלח, העובדה שהוא רשום כתושב כמאנה לא מנעה מהמועמדים בבחירות למועצה במשגב, שהתקיימו בתחילת החודש שעבר, לחזר אחריו ואחר בני משפחתו. בני המשפחה גם הצביעו בקלפי במשגב. "להצביע כן, להשפיע לא", אומר אחד האחים.

הפגישה עם סאלח התקיימה בפחון שבו מתגורר אביו, בן 62, המתקשה לדבר בשל מחלת ריאות קשה. ליד מיטתו מכשיר הנשמה המופעל בחשמל. אספקת החשמל של המשפחה תלויה בחסדו של שכן משכונת ג'לסה. כבל מאריך - הרחוק מלהיות תקני - מזרים חשמל לפחונים. על מכשירי חשמל כבדים אין מה לדבר, בקושי על מנורה בתקרת החדר. קמין עץ מחמם מים שזורמים בצינור מבתי השכונה הסמוכה.

בשביל הכורכר המוליך לבית של סאלח ולמתחם, שבו מתגוררות 12 משפחות עם ילדיהן (70 בני אדם), נראית תשתית ניקוז. יש תכנון לשיווק מגרשים, אבל הכל תקוע בגלל ביורוקרטיה והליכי תכנון והתנגדויות של תושבי היישוב כמון ותושבים מכמאנה עצמו. לדבר סלאח, "הגענו למצב שאין למי לפנות. משגב אומרים לך לכרמיאל. בכרמיאל אומרים לך למשגב. המשמעות היא שכל בנייה ללא היתר תיתקל בצווי הריסה. בהבדל משאר תושבי הכפר, שבנו גם בלי היתר אבל בתחום התוכנית, אנחנו ביקשנו לקבל מגרש בתוך כמאנה. למשרד השיכון אין תשובה. התחושה היא שזה ייקח שנים. לא בוער לאף אחד. אבל אני לא מוכן להעביר ירושה כזו לילדיי. אנחנו רוצים לבנות בתים כמו כל משפחה נורמלית".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה שהם מטפלים בהכנת תוכנית בניין ערים לכמאנה במשך יותר מעשור בגלל התנגדויות רבות. לדברי המשרד, "הוועדה המחוזית סיימה לשמוע התנגדויות לפני יותר משנה והיא צריכה לפרסם את התוכנית לתוקף. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה (בסמכות משרד הפנים) העבירה בדיקה אחרונה לתוקף בשבוע שעבר. אנו מקווים שנוכל לקבל אישור להפקת עותקים לתוקף. אם נקבל את האישור, התוכנית תפורסם בינואר או בתחילת פברואר לאישור. ביחס למשפחה עצמה, היא יושבת מחוץ לגבולות הקו הכחול של התוכנית. מיקום הבתים הוא בתחום העיר כרמיאל. המשפחה אמורה לקבל מגרש בשכונת ג'לסה שאין בה כיום תוכנית מאושרת".

מהמועצה אזורית משגב נמסר כי "משפחת סואעד מתגוררת בתחום המוניציפלי של כרמיאל ולא בתחום משגב. אין למשגב קשר להיתרי בנייה בשכונה זו . בני המשפחה יוכלו לרכוש מגרשים כשתאושר תוכנית המתאר של כמאנה, והמינהל ישווק מגרשים בשכונות החדשות שתוכנית המתאר תאשר". בעניין ההצבעה נמסר, ש"כל אדם רושם עצמו במרשם האוכלוסין כראות עיניו, זו הצהרה אישית. לרשות אין בקרה והיא לא נותנת אישור על כך".

מעיריית כרמיאל נמסר כי העניין נמצא בבדיקה, כי החלקה שבה מתגוררת המשפחה נמצאת בגבול בין משגב לכרמיאל, במרחק די גדול מקו הבנייה של כרמיאל. מבחינת העירייה, כמאנה וכל תושביו שייכים למועצה האזורית משגב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ