ההסכם הקיבוצי של מורי הקבלן - ללמוד בדרך הקשה

מורי היל"ה חתמו על הסכם קיבוצי שישפר את תנאיהם, אלא שהשיטה הקבלנית מתרחבת ובתוך חמש שנים, יהיו מורי הקבלן 20% מכלל המורים בבתי הספר היסודיים

טלילה נשר
הילה וייסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר
הילה וייסברג

בחורף הקודם, לפני מעט יותר משנה, צעדו עשרות מורי היל"ה ממרכז הלימוד לנוער נושר בתל אביב לכיכר הבימה בעיר, בקריאות: "לא ניתן לשר החינוך לטאטא עוד את מורי הקבלן". באותו היום התקיימה השביתה הראשונה שלהם. מאז ועד אתמול, נדרשו לא פחות מעשר שביתות ביותר מ-150 מרכזי לימוד, ועשרות הפגנות מחוץ לביתו של שר החינוך גדעון סער כדי לשנות את תנאי העסקתם.

אתמול בבוקר (שני) חתמו המורים והמנחים של תוכנית היל"ה על הסכם קיבוצי במשרדי חברת רשת "עתיד" בראש העין, המפעילה את התוכנית מטעם משרד החינוך. זהו ההסכם הראשון הנחתם עם מורי קבלן בישראל. מבחינת תנאי ההעסקה, ההסכם משנה את מעמד המורים לזה של עובדים במסגרת חינוכית מוכרת: "עובדי בעלות".

בעבור מורי היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה), המאוגדים בארגון כוח לעובדים, זהו "הישג היסטורי לאחר ניצול של שני עשורים" - כפי שהגדירה זאת מיקי פישר, ממקימות ועד המורים של היל"ה. הישגם עשוי לפרוץ דרך ליתר מורי הקבלן בארץ, כ-7,000 כיום, שמספרם צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות.

ההסכם שנחתם אתמול מבטיח כי 1,500 המורים, המלמדים כ-8,000 בני נוער, יזכו לראשונה לביטחון תעסוקתי. על פי ההסכם, הם לא יפוטרו ויועסקו מחדש בכל סוף שנת לימודים, והעסקתם מובטחת לאורך כל תקופת חוזה ההתקשרות עם הקבלן, כלומר תקופת המכרז עם רשת "עתיד" - שלוש שנים, עם אפשרות להארכה לארבע שנים. המורים יזכו לתוספת שכר של 30% ויקבלו קרן השתלמות. חרף ההישג האדיר, זהו לא מעבר להעסקה ישירה על ידי משרד החינוך - כפי שדרשו המורים לאורך כל הדרך - ועל כן העסקת העובדים וביטחונם עדיין תלויים במעבר מזכיין לזכיין.

תוכנית היל"ה, שהחלה לפעול באופן מופרט משנות ה-90, היא התוכנית הייעודית של משרד החינוך להענקת השכלה לנוער נושר. במשך שני עשורים שבהם קיימת התוכנית הועסקו המורים בתנאים נחותים ביחס למורי מערכת החינוך הפורמלית. הם קיבלו שכר על פי שעות "אפקטיביות", כלומר בעבור שעות שבוצעו בפועל בלבד, ולא קיבלו משכורות בחגים ובחופשים, או במקרים שבהם תלמידים לא באו לשיעורים. כמו כן, המורים עבדו ללא ביטחון תעסוקתי והיו מפוטרים ומועסקים מחדש משנה לשנה.

במאי 2011, יזמו פעילים מקרב המורים התאגדות בחסות ארגון "כוח לעובדים", והקימו את ועד העובדים היציג הראשון ל"מורי קבלן". מאבקם החל בהכרזת סכסוך עבודה מול הזכיין הקודם - "החברה למתנ"סים" - באוקטובר 2011, ולאחריה קיימו המורים 11 שביתות ב-150 מרכזי ההשכלה הפרוסים ברחבי הארץ.

בשנה שעברה, בעקבות מאבק המורים, פרסם משרד החינוך מכרז חדש להפעלת התוכנית ובו צוינו במפורט תנאי ההעסקה שבהם נדרש הקבלן לעמוד. בין היתר נדרש הזכיין לשלם למורי היל"ה בסיס שכר של מורה בחינוך העל- יסודי, לרבות תוספות שכר, מתן קרן השתלמות, קופת גמל, החזר הוצאות נסיעה וחופשות. כמו כן הורה המכרז החדש כי הרוב המוחלט של המורים יועסקו בהעסקה גלובלית שיש בה הגנה על שכרם וזכויותיהם. במכרז זכתה רשת "עתיד", שכעת גם חתמה על ההסכם הקיבוצי מול העובדים ועיגנה בו את תנאיהם המובטחים. לדברי מנכ"ל הרשת, עמיעד גורביץ, "חברי הנהלת הרשת עשו ימים כלילות על מנת להגיע להסכם המוגמר". לדבריו, "המורים והמנחים נחשבים בעיני הנהלת הרשת לנכס החשוב ביותר בהפעלת תוכנית היל"ה ובהתאם לכך גדל גם תקציב הפעלת התוכנית בעשרות אחוזים ביחס לתקציב שהיה בשנה שעברה... ביטחון עתידו של הנוער המנותק שקול לביטחון התעסוקתי של מוריו".

"מעתה לא תטריד את המורים השאלה אם יועסקו גם בשנה הבאה", אומרת מיקי פישר. לדברי שירה פנחס, המלווה הארצית של התארגנות המורים מטעם "כוח לעובדים", "המורים בתוכנית היל"ה הם הראשונים שהפכו לוועד יציג ועתה ברור גם כי הפרטת מערכת החינוך, פגיעה בנוער הנושר ושחיקת מעמד המורה הן לא גזירת גורל".

בשנים האחרונות הרחיב משרד החינוך שיטות העסקה שאינן ישירות באמצעות "חברות קבלן" - זכייניות המפרידות ומתווכות בין משרד החינוך לבין המורים. על פי בדיקת מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ), מועסקים בישראל 7,000 עובדי הוראה לפחות דרך גופים חיצוניים, כלומר לא על ידי משרד החינוך, הרשויות המקומיות ובתי ספר פרטיים. זהו זינוק של פי שבעה במספר מורי הקבלן בחצי עשור. גם נתון זה חלקי בלבד, שכן על פי הממ"מ, שערך את הבדיקה לפני שנה, משרד החינוך לא אסף מידע על היקף ההעסקה הקבלנית של מורים, על אף שנתבקש לעשות זאת. ועדה שמינתה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, ומטרתה "לקבוע מדיניות באשר להעסקת עובדי קבלן במערכת החינוך, תוך הסדרת תנאי העסקתם", לא פרסמה את מסקנותיה כבר יותר משנה.

על פי משרד החינוך, למספרים אלו צפויים להתווסף בתוך חמש שנים כ-15 אלף "מדריכים" - מורות, גננות וסטודנטים שיפעילו בהדרגה בכל הארץ את מערך יום הלימודים הארוך. היישום, שהחל בחודשיים האחרונים, מתבצע גם הוא באמצעות מכרז חיצוני ענק, שצפוי להציף את המערכת במדריכים שיהיו בסופו של דבר כ-20% מכלל המורים המלמדים בבתי הספר היסודיים.

הפגנת מורי היל"ה מול ביתו של גדעון סער בדצמבר האחרוןצילום: עופר וקנין

על פי המסמך של הכנסת, משרד החינוך לא נקט בשנים האחרונות כל צעד להגברת הפיקוח על העסקת מורי קבלן - כפי שדרשה ממנו ועדת הכנסת ב-2006. "איסוף הנתונים (או ליתר דיוק, היעדר איסוף כזה) בכל הנוגע להיקף ההעסקה ולדרכי ההעסקה של כלל המורים במערכת החינוך הפורמלית", נכתב במסמך, "מהווה חריג לרעה בתחום ניהול המידע במערכת זו. במקרה זה אין מדובר על התמהמהות מצד הממשלה במסירת הנתונים או בקושי להפיק נתונים קיימים, אלא בהיעדרה של מדיניות להסדרת הנושא". במסמך צוין אז כי "במצב שבו למשרד החינוך אין מידע על היקף ההעסקה של מורים באמצעות גופים מתווכים (כמו גם על היקף ההעסקה של מורים המלמדים בשעות שאינן ממומנות על ידו), על היישובים ועל מוסדות החינוך שבהם מועסקים מורים אלה או על מספר השעות ועל תחומי ההוראה שאותם מלמדים - לא ברור כיצד אוכף המשרד את מדיניותו המוצהרת".

על סיבת התרחבות התופעה ניתן ללמוד מתשובתה של עיריית תל אביב, שציינה לפני שנה בפני מחברי דו"ח הממ"מ כי במערכת החינוך העירונית שלה מועסקים מורים על ידי החברה הפרטית "יובל חינוך": "הקצאת שעות ההוראה על ידי משרד החינוך אינה נותנת מענה מספק לצרכים הפדגוגיים האישיים של תלמידים ברמות שונות", הסבירה. מהמסמך עלה כי רוב המורים המועסקים באמצעות החברה הם מורים למקצועות הליבה, בניגוד למדיניותו המוצהרת של המשרד.

לצד תנאים פוגעניים למורים, נרשם חיסרון משמעותי גם ביכולת הפיקוח של משרד החינוך על תוכניות מופרטות. לעניין זה הקדיש מבקר המדינה פרק שלם בדו"ח שנגע למשרד החינוך. המבקר התמקד בתוכנית "קרן קרב" ללימודי העשרה, מהקרנות הפרטיות הגדולות ביותר הפועלות במשרד. בשנת הלימודים הקודמת השתתפו בתוכנית כ-267 אלף תלמידים. הדו"ח קבע כי המשרד הפקיד את ניהולה של התוכנית בידי העמותה. "המשרד לא יזם ולפיכך לא יישם במהלך 20 שנות הפעלת תוכנית קרב הערכה לגבי הפעלתה". "בכל הנוגע לתוכנית קרב", קבע המבקר, "לא מילא המשרד את תפקידו כגורם שבודק תוכניות המוצעות למוסדות חינוך ומאשר אותן".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מוביל את המהלך לצמצום העסקתם של מורי קבלן. הצעד הראשון של

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ