טקסס מציגה: ספרייה ראשונה בעולם – ללא ספרים

בעיר סן אנטוניו תיפתח בקרוב הספרייה הציבורית האלקטרונית הראשונה. במקום מדפים עמוסים בספרים, יהיו בה מחשבים וקוראי ספרים אלקטרוניים

עופר אדרת
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
הארץ

בסתיו הקרוב תיפתח בעיר סן אנטוניו שבטקסס, ארצות הברית, הספרייה הציבורית הראשונה בעולם ללא מדפים, ללא אבק, וללא ספרים מודפסים. לרשות המוסד יעמדו יותר מ-10,000 כותרים, אף לא אחד מהם בגרסה מודפסת אלא רק בגרסאות אלקטרוניות. הספרייה תתפרש על 465 מ"ר, ובמקום מדפים עמוסים בספרים יהיו בה שולחנות עמוסים מחשבים, טאבלטים ושאר גאדג'טים.

בתחילה יהיו בספריה 100 קוראי ספרים אלקטרוניים - מכשירים נישאים המאפשרים קריאה על גבי מסך. תהיה גם אפשרות לשאול אותם ולקחת הביתה, או לבוא לספרייה ולהעלות את הספרים שבה על גבי קוראים אלקטרוניים פרטיים. בשלב השני יצטייד המוסד גם ב-50 קוראי ספרים אלקטרוניים לילדים, 50 עמדות מחשב, 25 מחשבים ניידים ו‑25 טאבלטים.

האיש שיזם את הקמת הספרייה הוא נלסון וולף, שופט מטקסס, שקרא את הביוגרפיה של מייסד אפל סטיב ג'ובס והחליט להביא את הבשורה לעירו סן אנטוניו. למרות זאת, נדמה שהוא משתייך עדיין לחובבי הספרים בפורמט הישן שלהם. "אני תולעת ספרים", אמר בראיון ל-ABC, "אני קורא ספרים בכריכה קשה ויש לי אוסף של כ‑1,000 מהדורות ראשונות. ספרים חשובים לי, אך העולם משתנה וזו הדרך הטובה והיעילה ביותר להביא שירותים לקהילה שלנו".

ספרייה מהדור הישן באוניברסיטת קליפורניה צילום: אי-פי

הספרייה תעמוד בקשר עם ספקים ומפיצים של ספרים אלקטרוניים, וכך יהיו לה יותר מ‑10,000 כותרים ביום פתיחתה. מנהליה מקווים להוסיף עוד ספרים למאגר מדי שנה. במחוז עדיין מנסים לברר מי יספק את הציוד, וכבר פרסמו מודעות שבהן ביקשו להגיש הצעות לאספקת קוראי ספרים אלקטרוניים וציוד אחר. למרות כל זאת, יהיו ניירות בספריה החדשה. "אני חושב שהדבר היחיד שנדרוש עבורו תשלום הוא הדפסות", הוסיף וולף, "במקרה זה גם נגבה תשלום על ההעתקים".

כיום מציעים "אמזון" ו"בארנס אנד נובל" את שירותיהם לבעלי הקוראים האלקטרוניים שלהם, וכמו בספרייה החדשה, ניתן לשאול מהם ספרים ולהחזיר אותם לספרייה מרחוק.

גם בספרייה הלאומית בירושלים נערכים לעידן הדיגיטלי. בתוכנית העבודה של הספרייה הלאומית, שתקום תוך כמה שנים במבנה חדש, נכתב כי היא תסייע לחוקרים ולמבקרים לנווט בים הדיגיטלי מתוך תפישה שלפיה דווקא המהפכה הדיגיטלית מדגישה את הצורך במוסד גדול ומרכזי שיסייע להתמצא בו. "כל אחד זקוק לעזרה בחיפוש מקורות אמינים ורלוונטיים, בהצלבה יצירתית בין מאגרי מידע וצמתים דיגיטליים אחרים בתוך האוקיינוס האינסופי של החומרים הקיימים", נכתב בחזון הספרייה. בהתאם לחזון זה, גם אם רוב המבקרים בספרייה יקראו את המסמכים בפורמט דיגיטלי וסרוק, מעל צג המחשב, "החוויה של הלימוד והקריאה תישאר קהילתית גם בעידן הדיגיטלי", כפי שניבא מנהל הספרייה אורן ויינברג.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ