האוניברסיטה העברית תתיר הגשת דוקטורטים באנגלית

כך צפוי להחליט היום הסנאט של האוניברסיטה. נשיא האקדמיה ללשון הביע תרעומת על המהלך: "יגרור הוראה באנגלית בבית הספר היסודי ובתיכון"

טלילה נשר
טלילה נשר

הסנאט של האוניברסיטה העברית בירושלים צפוי להחליט היום בישיבתו על שינוי סעיף התקנון לתלמידי מחקר, ולפיו מעתה יוכלו תלמידי התואר השלישי להגיש את עבודת הדוקטורט בשפה האנגלית. עד כה נכתבו עבודות הדוקטור באוניברסיטה בשפה העברית וניתן היה, כמו במרבית המוסדות, לקבל אישור מיוחד לכתיבתן בשפות אחרות, העיקרית שבהן אנגלית.

בעקבות היוזמה פנה נשיא האקדמיה ללשון העברית, הפרופ' משה בר-אשר, במכתב לחברי הסנאט והביע תרעומת על המהלך: "במהלך הזה בא המוסד כמו להודיע שחל פיחות במעמד העברית בו. הרי ברור שבלי משים החלטה גוררת החלטה ותקנה גוררת תקנה, ובסופו של דבר יגבר הלימוד באנגלית והתהליך הזה יגרור גם הוראה באנגלית בבית הספר היסודי ובתיכון...מי יגלה עפר מעיניהם של מייסדי האוניברסיטה העברית שעמדו על משמר הלשון העברית ועל הוראה בה".

בר-אשר קרא לראשי האוניברסיטה שלא לאשר את השינוי והוסיף "העברית היא נכס לאומי שאין להפחית בערכו. ברור לחלוטין שאין האקדמיה ללשון העברית מתנגדת לפרסומים באנגלית ובשפות אחרות, להפך אנחנו ממליצים מאוד על זה, אבל אין הדבר הזה צריך לפגוע בלשון ההוראה ובהכשרת התלמידים לרבות עבודותיהם של דוקטורנטים".

האוניברסיטה העברית בגבעת רםצילום: דניאל בר און

אולם לדברי ראש הרשות לתלמידי מחקר במדעים הניסויים באוניברסיטה, הפרופ' דוד אבניר, השינוי יהווה רק אישור המצב הקיים. לדבריו, כמחצית מאלף עבודות הדוקטור האחרונות שהוגשו נכתבו באנגלית. "התקנה שהיתה היא במידה מסוימת אנכרוניסטית והיוזמה החדשה לא הופכת את האוניברסיטה ללא עברית. קצת לא סימטרי לדרוש מתלמידי הדוקטורט להיזקק לספרות האנגלית אך את תרומתם באותו השיח הם צריכים מנגד להגיש בעברית", אמר. עוד סיפר שבניגוד למקובל בשינויים תקנוניים, במקרה זה יש הסכמה כמעט גורפת לשינוי. מהאוניברסיטה העברית נמסר: "האוניברסיטה היתה והינה, כשמה, עברית: מעל 99% מהקורסים ניתנים בעברית, הבחינות רובן ככולן בעברית ועוד. עם זאת, האוניברסיטה מתירה לכל מחלקה וחוג להחליט באיזה שפה יש להגיש את הדוקטורט אצלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ