משרד החינוך מרחיב את אזורי הרישום לבתי הספר

לאחר שנת ניסיון, הוחלט להוסיף 11 רשויות נוספות למיזם שמאפשר הרשמת תלמידים לבתי ספר על פי בחירתם ולא על פי מיקומם הגיאוגרפי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שנת נסיון, החליט משרד החינוך להרחיב את מיזם "בחירת ההורים המבוקרת" או בשמו הלא-רשמי: פתיחת אזורי הרישום. במסגרת השינוי, המוסד החינוכי אליו נרשמים הילדים לא נקבע עוד לפי אזור המגורים, אלא על ידי הוריו של בוגר גן החובה.

החל משנת הלימודים הבאה, שההרשמה אליה החלה בימים אלו, יצטרפו 11 ערים נוספות למיזם. ראשון לציון, רעננה, יבנה, פתח תקווה, בת-ים, נתניה, קריית טבעון, עכו, עפולה, קריית שמונה ובית שאן תצטרפנה לארבע הערים שלקחו חלק בפיילוט בשנת הלימודים הנוכחית: ערד, עוספייה, רמת גן ומבשרת ציון.

ההחלטה להרחיב את המיזם התקבלה למרות נתונים שנאספו במשרד החינוך, ולפיהן רק אחד מכל חמישה תלמידים שלקחו חלק בתוכנית הניסיונית בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ג) בחר ללמוד בבית ספר אחר מזה שאליו הוא שויך על פי המתכונת הישנה.

"בעולם אין ניוד של למעלה מ-20%, כך שמבחינה זו עברנו את הרף העולמי", טוענת גנית וינשטיין, מנהלת אגף בתי הספר הניסויים במשרד החינוך. "עצם העובדה שתלמידים בחרו, גם אם זה בבית הספר שלהם, זו בחירה, ולכן כל התלמידים ממשו את הזכות לבחור וכבר אין שמירה אוטומטית של מקום בבית הספר הגאוגרפי שלך".

בשונה מניסיונות העבר, עוסק השינוי הנוכחי בייחוד של בתי הספר, על מנת שיתאימו לצרכיהם השונים של כל תלמיד ותלמידה. אנשי חינוך התריעו בעבר כי השינויים בסופו של דבר הם קוסמטיים ולא עוסקים בשינוי פדגוגיה.

במסגרת הניסוי ניתנת לרשות המקומית אוטונומיה לניהול התהליך על פי תפיסתה. מינהלות חינוך, המורכבות מאגפי החינוך בערים, נציגי הורים, יועצים אקדמיים ופדגוגיים הוקמו בכל רשות, ואלו קובעות על סמך מה תינתן עדיפות בקבלה: מועד הרישום, אחים הלומדים באותו המוסד, קרבה לבית וחתך סוציו-אקונומי. עוד הן מחליטות אם להפוך את הרשות כולה למרחב חינוכי, או לחלק אותה לרובעים שונים, שרק בתוכם תתנהל ניידות התלמידים.

על פי נתוני המשרד, למעלה מ-85% מהמנהלים בערים שהשתתפו בפיילוט הביעו תמיכה בפרוייקט ורוצים להשתלב בו, ולמעלה מ-90 אחוז מהילדים קיבלו את העדיפות הראשונה שלהם לבית ספר.

בשנת הלימודים הבאה 100 בתי ספר בסך הכל ייפתחו לבחירה מבוקרת, ובשנת הלימודים שאחריה כבר יוכלו לבחור בין 300 בתי ספר בערים המדוברות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ