יו"ר אם תרצו: שלחנו חוקרים פרטיים לאסוף מידע על ארגוני זכויות אדם

רונן שובל אמר את הדברים בחקירה בביהמ"ש המחוזי; החומרים שנאספו הועברו לעיתונים "מקור ראשון" ו"ישראל היום"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

רונן שובל, יו"ר תנועת "אם תרצו", הודה אתמול בחקירה בבית המשפט המחוזי בירושלים כי התנועה שלחה חוקרים פרטיים לאסוף מידע על ארגוני זכויות אדם ועל משרד עורכי דין שייצג ארגוני זכויות אדם. החומרים שנאספו על ידי החוקרים הועברו לעיתונים "ישראל היום" ו"מקור ראשון". לפחות במקרה אחד נמנע "ישראל היום" מפרסום החומרים בשל חשש להפרת פרטיות ולהפרת חיסיון עו"ד-לקוח.

שובל נחקר אתמול במסגרת תביעת דיבה שהגישה אם תרצו נגד שמונה פעילי שמאל שהקימו קבוצת פייסבוק בשם "אם תרצו תנועה פשיסטית - אז יש" (אחת הנתבעות היא כותבת ועורכת בעיתון "הארץ"). אם תרצו תבעה סכום של 2.6 מיליון שקלים. רוב החקירה עסקה במשנתו הפוליטית של שובל, ממייסדי ומראשי התנועה. שובל נחקר על ידי עו"ד מיכאל ספרד, שמייצג את ארגון זכויות האדם "יש דין", ולפני כשנתיים הגיש תלונה למשטרה לאחר שחשד כי מסמכים שקשורים ל"יש דין" שהיו במשרדו נגנבו והועברו לעיתונות הימין.

בחקירה דיבר שובל על הצורך בחשיפת אנטי-ציונות סמויה בקרב ארגונים ופעילים פוליטיים. "מה השיטות שאתם נוקטים על מנת לחשוף את אותה אנטי ציונות סמויה?", שאל ספרד. "אנו קוראים את הפרסומים ומסתכלים על המניעים עליהם אנשים מדברים ומסיקים מסקנות", השיב שובל. "האם אם תרצו עשתה או עושה שימוש בחומרים שהושגו באמצעו חוקר פרטי?", שאל ספרד. "ודאי", השיב שובל. "האם אתם עשיתם שימוש בחומרים מחוקר פרטי שהושגו ממשרדי?", שאל ספרד. "כן", השיב שובל, "אנו רואים בך אדם המתעסק באופן שיטתי בפגיעה בחוסנה של ישראל. הסרבנות האידיאולוגית שלך מהצבא נמשכת עד היום בהעמדת שירותך לארגונים שרודפים שיטתית את חיילי צה"ל ומזהים את הציונות כגזענות". "נראה לך לגיטימי לשלוח חוקר פרטי למשרד עורכי דין?", שאל ספרד. "אם זה חוקי, כן. יש חוק בישראל", ענה שובל.

הפגנה אם תרצו
פעילי אם תרצו בהפגנה בתל אביב נגד הקרן החדשה לישראל צילום: אלון רון

לאחר מכן נחקר שובל גם על ידי עו"ד ישי שנידור, ששאל לגבי שימוש בחוקרים פרטיים נגד ארגונים נוספים. "אני לא זוכר בדיוק", ענה שובל, "נדמה לי שהיו שלושה או ארבעה מקרים". שובל סירב למנות את שמות הארגונים, אך ציין שעיקר עניינה של התנועה הוא בארגונים הקשורים לקרן החדשה לישראל. "האם יכול להיות שהחוקרים הפרטיים נשלחו על ידיכם למשרדי הקרן החדשה?", שאל שנידור, "לא אבל זה רעיון טוב. הכל במסגרת החוק", השיב שובל. 

בהמשך הדיון האשים שובל את ספרד בבוגדנות ואמר שעל הפרקליטות לפעול נגדו. "לצערי עד שבית המשפט לא יקבע בדין שאתה בוגד אז אינך כזה. למרות שמסכת הפעילות שלך מעלה תמיהה מדוע הפרקליטות לא פועלת בעניין". 

בחלק אחר בחקירה נשאל שובל לגבי פעילות התנועה, בין היתר נגד השחקן מוחמד בכרי. "מוחמד בכרי ומשפחתו טובעים בעיסוק שלהם נגד מדינת ישראל ומשפחתו גם הורשעה ברצח תשעה ישראלים", "מי ממשפחתו, אחותו, אימו?", הקשה ספרד, "לא משפחה גרעינית, בני דודים, או אחיינים, בכרי עושה פיגועים אחרים, פיגועי תודעה".

ספרד אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא עוד "מעכל את הדברים" וכי "ישקול את המשך צעדיו". "זו דרגת חומרה אחת לשלוח חוקר פרטי לארגוני זכויות אדם וזו דרגה אחרת לגמרי לשלוח חוקרים למשרד עורכי דין. זו שבירה של כללי המשחק הפוליטיים", הוסיף ספרד.

יו"ר תנועת אם תרצו, רונן שובלצילום: אמיל סלמן

"היה שווה לעבור את כל הקשיים שעברנו סביב התביעה הזו, רק כדי לחשוף את שיטות העבודה הנפסדות של אם תרצו", אמר רועי ילין, אחד הנתבעים.

מארגון "יש דין" נמסר: "מעקב סמוי אחר ארגוני זכויות אדם הוא מעשה שפל של אלימות פוליטית. המעשה שבו הודה שובל ראוי לגינוי והוקעה מצד כל מי שחרד לדמוקרטיה בישראל".

עו"ד נדב העצני, המייצג את "אם תרצו", אמר בתגובה: "זה מתמיה שעיתון 'הארץ' משרת באופן שיטתי את הניסיון של חבורה של אנשים שמואשמים בפעולה בלתי חוקית ושהוגשה נגדם תביעת לשון הרע חמורה. העיתון מנסה לספק להם הגנה ארטילרית עיתונאית כדי לשרת את מטרותיהם. העובדה שיש זהות בין עמדות עיתון 'הארץ' לבין הנתבעים לא מצדיקה את ההתנהגות הבלתי מקצועית של העיתון". לגופם של דברים אמר העצני כי כל הפעולות שבוצעו היו "חוקיות למהדרין".

בזמן פרסום התלונה על גניבת החומרים נמסר מ"ישראל היום" כי העיתון פעל על פי הכללים במסגרת החוק". אורי אליצור, עורך "מקור ראשון", אמר אז: "אין בידינו מסמכים גנובים. לא שלחנו כתבים או שרברבים כמו בפרשת ווטרגייט, וכמובן שלא גנבנו מסמכים. המסמכים הגיעו לידינו ולא נוכל למסור את מקורותיהם, כמקובל במקומותינו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ