רון נחמן, ראש העיר אריאל, מת בגיל 70

נחמן, ממייסדי מפעל ההתנחלויות וממקימי העיר אריאל, כיהן כח"כ מטעם הליכוד בשנות ה-90. נתניהו: היה מחויב בכל נפשו לתקומת היהודים בארצם

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

ראש העיר אריאל, רון נחמן, מת היום (שישי) בבית החולים בילינסון בפתח תקוה לאחר מאבק ארוך במחלת הסרטן. נחמן, בן 70, יליד נס ציונה, היה ממייסדי מפעל ההתנחלויות וממקימי העיר אריאל בסוף שנות ה-70. הוא השאיר אחריו אשה וארבע בנות.

נחמן עבר להתגורר באריאל עוד כשהמקום היה יישוב קטן בו התגוררו כמה משפחות בלבד. נחמן הצליח להפוך את ההתנחלות הקטנה לעיר משגשגת שבמרכזה אוניברסיטה שאושרה רק בשבוע שעבר. ב-1978 נבחר נחמן לראשות מועצת אריאל וכיהן בתפקיד במשך שלושה עשורים.  

נחמן כיהן גם כחבר כנסת בין השנים 1996-1992 מטעם סיעת הליכוד לאחר שנבחר במקום ה-13 ברשימה בבחירות לכנסת ה-13. לאחר שנחקק החוק האוסר על ראשי מועצה לשמש כחברי כנסת, הוא העדיף להישאר בתפקידו באריאל ופרש מהכנסת.

מזה עשרות שנים נחמן פעיל פוליטי בליכוד ונחשב לאחד האנשים המרכזיים במפלגה. בשנים האחרונות חלה בסרטן ולמרות מחלתו המשיך לכהן כראש עיר. מעיריית אריאל נמסר: הישג חייו הוא אריאל חזקה בטוחה ומתפתחת". מועד הלווייתו יתפרסם מאוחר יותר.

נחמןצילום: מוטי מילרוד

על הפסנתר בסלון ביתו של נחמן מונח קולאג' תמונות מההיסטוריה של אריאל שהוענק לו לכבוד יום הולדתו ה-70 באוגוסט האחרון. אלמנתו דורית אמרה היום כי "המוטיבציה שלו לדחוף קדימה את אריאל נבעה מאהבת הארץ, אהבת העם ואמונה עמוקה בזכותנו על הארץ. הוא היה מרוצה מאריאל ויש הרבה פרויקטים שלא הספיק לסיים אבל אם יש דבר שאחרי כל כך הרבה שנים אני יכולה להבטיח שמה שהוא הבטיח - הוא מה שיהיה."

בבניין העירייה התכנסו בצהריים עובדים רבים. אלי נובוסלסקי, קב"ט המועצה סיפר שהוא מכיר את נחמן מאז שהיה ילד מאחר והוריו עבדו עמו בתעשייה הצבאית והיו חלק מהגרעין שהקים את ההתנחלות. הוא אמר ל"הארץ" כי "ב-29 בדצמבר היתה לנו פגישה עם מפקד פיקוד העורף. הוא אמר שהוא לא מרגיש טוב וצריך ללכת. מאז הוא היה בבית החולים. אין מצב שאריאל היתה קמה במתכונתה הנוכחית, נבנית ומתפתחת בלעדיו. כל דבר שקם כאן נושא את החותם שלו."

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירת נחמן. נתניהו אמר כי "איבדתי חבר יקר ושותף לדרך. רון היה פטריוט ציוני דגול. אהבתי אותו מאוד. בחזונו הוא הקים את אריאל ובנה אותה לעיר ואם בישראל. הוא היה מחויב בכל נימי נפשו לתקומת היהודים בארצם ולבניית עיר פורחת בשומרון.

"עד הרגעים האחרונים הוא פעל לחזק את אריאל ולפתח אותה. כששוחחנו באחרונה אחרי ההכרה באוניברסיטה באריאל הוא הביע את התרגשותו העמוקה מיעד נוסף שהושג למען ההתיישבות בישראל".

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין אמר כי  "רון שהיה דור שלישי לבוני הארץ, לא רק חלם על בניין הארץ, אלא גם הגשים. אין אנשים רבים, כמו רון נחמן שהטביע את חותמו על תולדות ההתיישבות. ריבלין הוסיף: "רון לא בנה את הארץ מתוך שנאה או רצון לפגוע בעם אחר, אלא היה מאותם מגשימים שבנו את הארץ מתוך אהבה ואמונה".

גם יו"ר "התנועה", ציפי לבני ,הביעה תנחומים על מותו של רון נחמן : "רון נחמן נלחם באופן מעורר השראה במחלה הנוראה, ממש כפי שנלחם על עמדותיו הערכיות משך כל חייו . לא הסכמנו בחלק מהנושאים אבל תמיד ידעתי להעריך את נחישותו ודבקותו ללכת עם האמת שלו עד הסוף, כמו בחייו כך גם במותו".

רעייתו של רון נחמן, היוםצילום: ניר קידר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ