מל"ג תודיע אחרי הבחירות: המחלקה לממשל באוניברסיטת בן גוריון - לא תיסגר

המהפך בעמדת המל”ג בא בעקבות ערעור שהגישה האוניברסיטה למל”ג לפני חודשיים וחצי וביקורת קשה באקדמיה הישראלית והבינלאומית על המהלך

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המועצה להשכלה גבוהה (מל”ג), בראשות השר גדעון סער (ליכוד), החליטה במכוון לדחות לאחרי הבחירות את ההחלטה שתקבע את גורלה של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון – כך נודע ל”הארץ”. החלטת הדחייה התקבלה חרף העובדה שטיוטת ההחלטה הדרמטית על עתיד המחלקה כתובה ומוכנה לאישור כבר למעלה מחודש ימים. הסיבה: כוונתה של המל”ג לחזור בה מעמדתה המקורית, ולא להביא לסגירת המחלקה. 


הפרשה החלה לפני כשנתיים לאחר שהמל"ג ביצעה הערכת איכות של תחום מדע המדינה ויחסים בינלאומיים באמצעות ועדה בינלאומית בראשות פרופ' תומס ריסה מהאוניברסיטה החופשית של ברלין. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל'ג, נכללו שורה של המלצות שיפור במספר מוסדות, בהם המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. בין היתר המליצה הוועדה על הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום.

האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה פעלו בהתאם להמלצות וצירפו שלושה חברי סגל חדשים למחלקה, כך גם עודכנו תכניות הלימוד. חברים בוועדה הבינלאומית, שמונו כצוות מלווה ובוחן ליישום ההמלצות, הביעו בהתאם את שביעות רצונם בחוות דעת משבחת אותה העבירו למל"ג, והצביעו במקביל על המשך השיפורים הנדרשים.

הפגנה של סטודנטים מהחוג לפוליטיקה וממשל מול המועצה להשכלה גבוה בירושליםצילום: אמיל סלמן

אולם במפתיע, קיבלה ועדת המשנה של המל"ג בתחילת ספטמבר החלטה הממליצה למליאת מל"ג לאסור על רישום תלמידים למחלקה החל משנת הלימודים הבאה (תשע"ד), ובכך להביא הלכה למעשה לגוויעתה. ההחלטה בוועדה של המל"ג אמורה היתה להתקבל על בסיס חוות דעת של צוות בינלאומי מקצועי לתחום, שנבחר על ידי המל"ג עצמה ללוות את תיקון הליקויים שנמצאו בדו"ח. כפי שנחשף ב"הארץ", הצוות הבינלאומי יצא בצעד חריג נגד המלצות הוועדה של המל"ג. משמעות המהלך הוא שהגוף המקצועי, שעל חוות דעתו אמורה היתה המל"ג להתבסס בקביעת המלצותיה, טען והבהיר כי אינו שותף להן. במכתב פנימי שהועבר על ידי הצוות הבינלאומי לחברי וועדת המשנה להבטחת איכות במל"ג, נטען בבירור כי ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הצוות, שביקש על כן הבהרות בנוגע למעמדו.

המהלך גרר סערה בעולם האקדמי. אנשי אקדמיה ואגודות מדעיות, בישראל ובעולם, שיגרו למל"ג מכתבים היוצאים נגד התנהלותה, וטענו לפגיעה חמורה בחופש האקדמי. בהתאם לכך ערערה האוניברסיטה בפני ועדת המל"ג על החלטתה. בכירי האוניברסיטה, מלווים בשירות משרד עורכי דין, השמיעו את ערעורם בפני הוועדה להבטחת איכות - ועדת המשנה של המל”ג, שהמליצה למליאת המועצה להביא הלכה למעשה לסגירת המחלקה. 


בתום שמיעת הערעור של האוניברסיטה, פרסמה המל”ג הודעה ולפיה מסרה לאוניברסיטת בן־גוריון כי עליה להציג בתוך שלושה שבועות כתב התחייבות לתיקון הליקויים שטרם שופרו במחלקה לפוליטיקה וממשל. “לאחר קבלת התחייבות המוסד”, נכתב בהודעת המל”ג, “תתקיים ישיבת המשך של ועדת המשנה”. בהתאם לכך הציגה אוניברסיטת בן גוריון התחייבות בנושא, ולפיה תפעל בשנת הלימודים הנוכחית לגיוס חברי סגל בהתאם לדרישות ועדת ההערכה הבינלאומית. בעקבות כך גיבשה המל”ג הצעת החלטה לפיה המחלקה לא תיסגר, ויתאפשר רישום סטודנטים לשנה הבאה. 


ואולם המל”ג החליטה לדחות את קבלת ההחלטה לאחר הבחירות. הסיבה, כפי שנודע ל”הארץ” מפי גורמים, היא חשש ללחצים פוליטיים מהימין ערב הבחירות שיופעלו על המועצה במטרה לסכל את ההחלטה ולמנוע את סגירת הפרשה ברוח זו. עוד שיערו במל”ג כי ייתכן שסער, שצפוי לקבל תיק אחר לאחר הבחירות, לא יעמוד עוד בראשות המועצה וכי עובדה זו, כמו גם שהבחירות תהיינה מאחוריו, תקל על שינוי ההחלטה. דחיית הדיון בפרשה ודאי תקל גם על השר הנוכחי, שכן חזרתה של המל”ג מעמדתה הקיצונית נגד המחלקה לפוליטיקה וממשל, לא תיוחס לתקופת כהונתו.


המל”ג מסרה בתגובה כי “הדיונים בנושא נמשכו בשבועות האחרונים בין חברי הוועדה בארץ ובחו”ל, לרבות צוות המומחים הבינלאומי. סיכום הדברים יעלה לדיון בוועדת המשנה בימים הקרובים”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ