רבע מהישראלים מתקשים לכתוב בעברית

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושפים: רבע מהעולים מדברים עברית ברמה "חלשה" או בכלל לא. 39% מהם מתקשים מאוד בקריאה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

למעלה מרבע מתושבי ישראל מתקשים במילוי טפסים ובכתיבת מכתבים רשמיים בעברית. כ-39% מהעולים החדשים קוראים עברית רק בקושי או שאינם קוראים כלל. הנתונים האלה התפרסמו היום (שני) ב"סקר החברתי" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2011, אשר בודק את השימוש והשליטה בשפות ומבוסס על הדיווח של הנשאלים.

הסקר מגלה כי 27% מתושבי ישראל בגיל 20 ומעלה מתקשים במילוי טפסים ובכתיבת מכתבים בעברית. השיעור הולך ועולה עם הגיל, כך שבקרב בני 65, למעלה ממחצית התושבים מתקשים במלאכה זו. מתברר כי כ-60% מילידי ברית המועצות לשעבר מתקשים בכתיבת מכתב ומילוי טפסים, וזו הקבוצה שבה המצב הקשה מכל. ואולם, גם מצבם של ערביי ישראל לא מזהיר: כ-45% מהם מתקשים במטלות אלה. בקרב היהודים ילידי ישראל רק 14% דיווחו על קושי מסוג זה.

מרבית היהודים דיווחו כי הם שולטים היטב בעברית. בקרב הערבים, למעלה מ-60% שולטים בעברית ברמה "טובה" או "טובה מאוד". עם זאת, למעלה מרבע מהעולים הבוגרים (בני 20 ומעלה), שעלו לישראל מאז שנות ה-90, מדברים עברית ברמה "חלשה" או שאינם מדברים כלל את השפה. רמת הקריאה בעברית בקרב העולים מקבוצה זו נמוכה אף יותר: כ-39% קוראים ברמה חלשה או שכלל אינם יודעים לקרוא. רמת השליטה בעברית בקרב עולים חדשים משתנה בהתאם לתקופה בה עלו לישראל. בקרב העולים שעלו לישראל עד 1989, כ-90% מדברים עברית ברמה "טובה מאוד" או "טובה" וכ-80% קוראים עברית ברמות אלה.

שיעור עברית באולפןצילום: דניאל צ'צ'יק

גורמים במשרד לקליטת עלייה הגיבו לנתוני הלמ"ס וציינו כי הם מתריעים בשנים האחרונות בפני משרד החינוך על כך שמערך השיעורים באולפנים ואופן רכישת השפה אינם עונים על צרכי העולים". בין היתר ביקרו את העובדה שבכיתות יש רמות שונות של תלמידים, וכי עולים ממדינות שונות מגיעים עם כישורים ויכולות שונות ברכישת שפה.

בקרב הערבים הישראלים, 17% אינם קוראים עברית כלל ו-8% קוראים במידה מועטה. 12% מהערבים כלל אינם מבינים אתה השפה, ואילו 8% מבינים בקושי. רוב מוחלט של ערביי ישראל, קרוב ל-100%, מדברים בבית ועם חבריהם בערבית. בקרב העולים ממדינות חבר העמים לשעבר, כ-88% מדברים בבית ועם חבריהם ברוסית. עם זאת, בקרב שתי האוכלוסיות יש גם כאלה המדברים גם עברית בבית.

שפת האם של כמחצית מאזרחי ישראל בני 20 ומעלה היא עברית. מרבית האחרים גדלו בבית דובר ערבית (18%) ורוסית (15%). מיעוט מהישראלים דיברו בבית יידיש, צרפתית, אנגלית וספרדית (כ-2% לכל שפה). עוד עולה מהסקר, כצפוי, כי ככל שהגיל עולה, כך יורד השיעור של דוברי עברית כשפת אם ועולה השיעור של דוברי רוסית כשפת אם. כך, עברית היא שפת האם של כ-60% מבני 20 עד 44 אך של 44% בלבד מקרב בני 45-65 ושל 18% מקרב בני 65 ומעלה. רוסית היא שפת האם של 12% מקבוצת הגיל הצעירה לעומת 21% מקרב בני 65 ומעלה.

בקרב היהודים, ל-61% מהישראלים עברית היא שפת האם. ל-14% - רוסית, 3% - ערבית ול-2.6% - יידיש. היתר דיברו בבית אנגלית, צרפתית, ספרדית, אמהרית, רומנית ושפות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ