טלילה נשר

שתיים מדיירות הדיור הציבורי עתרו היום (שני) לבג"ץ נגד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיטס, שר האוצר יובל שטייניץ וחברת "עמידר", בגין סירובם להחיל את "חוק הדיור הציבורי" חרף כניסתו לתוקף בתחילת השנה. החוק, שנחקק ב-1998, הוקפא במשך 15 שנים על ידי ממשלות ישראל באמצעות חוק ההסדרים. ב-1 בינואר תמה תקופת ההקפאה, החוק נכנס לתוקף אך משרד האוצר מעכב את יישומו ומשרד המשפטים החל ב"הליך לבדיקתו".

בעתירה, שהוגשה על ידי יוזם חוק הדיור הציבורי, השר לשעבר רן כהן, ועל ידי ח"כ אילן גילאון (מרצ) נטען כי "כניסתו המיוחלת של החוק לתוקף מחייבת את רשויות השלטון לפעול על פיו. הסירוב לנהוג על פי החוק ולהמשיך כאילו החוק בהקפאה, מנוגד לעקרון שלטון החוק ולכן יש לחייב את המשיבים לפעול". גם יו"ר השדולה למען הדיור הציבורי בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה היום לשר אטיאס בעניין.

"ממשלת נתניהו מוכיחה שהיא לא רק אנטי חברתית, אלא שהיא פשוט מצפצפת על החוק", אמר כהן. "היא עושה זאת פעמיים: למרות כניסת החוק לתוקף, מסרבת הממשלה למכור לדיירים העניים ביותר בישראל את הדירות הציבוריות. וכן, בכך שבסך ההכנסות ממכירת הדירות לדיירי הדיור הציבורי לאורך השנים, כ-2.75 מיליארד שקל, לא נרכשה ולו דירה אחת".

הפגנה למען הדיור הציבורי, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

חוק הדיור הציבורי מאפשר לדייריו לרכוש את הדירה בה חיה משפחתם במחיר זול ממחיר השוק, ומחייב את הממשלה להפנות חלק מכספי הרכישה לקרן שייעודה רכישת דירות לחידוש המלאי הציבורי. על פי החוק, מי שמתגורר כדין תקופה של חמש שנים רצופות לפחות בדירה ציבורית, ואין ולא היו בבעלותו או בבעלות קרובו דירה או מקרקעין אחרים ששוויים עולה על 350 אלף שקל - יוכל לרכוש את הדירה באמצעות הנחה של עד 65% משוויה.

בתוך כך, פנו היום 20 ממשתמשי הדיור הציבורי באמצעות מפלגת "צדק חברתי" לשר אטיאס בבקשה לרכוש את דירותיהם לאור סיום תקופה ההקפאה של החוק. לטענתם, לשכת השר סירבה לקבל את מכתביהם ולכן פנו למחוז ירושלים של משרד הבינוי והשיכון, שם, לבסוף, התקבלו המכתבים. בשבוע שעבר הגישה צדק חברתי עתירה לבג"ץ בדרישה לחייב את הממשלה לחדש ולהגדיל את מאגר הדיור הציבורי. בעתירה נדרשת הממשלה "לתת פתרונות הולמים לציבור גדול של תושבים חסרי דיור". 

משרדי האוצר, המשפטים והבינוי והשיכון סירבו להגיב לפניית "הארץ" לגבי תוכן הבדיקה שמתנהלת בעניין חוק הדיור הציבורי ומתי החלה. במשרד המשפטים אישרו כי על אף שהחוק אינו מיושם הוא אכן נכנס לתוקף. המשרד סירב להתייחס לשאלה בדבר ההחלטה שלא להחיל בפועל את החוק.

רן כהןצילום: שפלן טס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ