יומנה של אנה פרנק: גרסת האייפד

לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, השיקה קרן אנה פרנק את היומן באפליקציה שכוללת גם מסמכים נדירים מחייה של הנערה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

כמעט 70 שנה אחרי שאנה פרנק נספתה במחנה ההשמדה ברגן בלזן, משיקה קרן אנה פרנק את גרסת האייפד של היומן שלה, מחר (ראשון), ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה. האפליקציה, ששמה "יומנה של נערה צעירה", אמנם מיועדת בעיקר לבני הדור הצעיר, אך מפתחיה מבטיחים כי היא כוללת גם מסמכים ארכיוניים הקשורים לאנה פרנק, אשר לא נחשפו עד כה. מבחינה זו, היא עשויה לעניין גם את הציבור הרחב וחוקרי שואה ברחבי העולם.

התכנים שמשולבים באפליקציה נלקחו מארכיונים בבאזל, שם חי אביה של אנה, אוטו פרנק, אחרי המלחמה. הם נאספו מחדש בסיוע של באדי אליאס, קרוב המשפחה היחיד של פרנק שעודו בחיים. "אני שמח לומר שההתעניינות באנה עדיין גדולה, אבל החומר החדש חשוב מאוד לעתיד של הסיפור שלה", אמר בראיון לעיתון הבריטי "אובזרבר". "החומרים החדשים מספקים מבט שונה לגמרי", הוסיף.

בין החומרים החדשים שייחשפו באפליקציה נכלל גם אלבום מדבקות שהכין אוטו לבתו אנה. לצדו, יופיעו שם גם קטעי וידיאו שהופקו במיוחד, הקלטות שמע, מכתבים, תמונות וצילומים של חלקים מהיומן המקורי. "אביה של אנה היה צלם חובב נלהב - דבר שהיה פחות נפוץ בזמן ההוא. יש לנו מאות תמונות - הרבה מאירועים משפחתיים מיוחדים וגם של חברים", מסרו אנשי הקרן.

אנה פרנק נולדה בגרמניה ב-1929. ב-1933, עם עליית הנאצים לשלטון, עברה עם משפחתה להולנד. ב-1942 נכנסה המשפחה למסתור. ב-1944 התגלה המסתור והיא נשלחה למחנה אושוויץ ומשם הועברה לברגן בלזן, שם מתה ב-1945. אוטו פרנק, אביה, היה קרוב המשפחה היחיד ששרד את השואה. לאחר המלחמה מצא ופרסם את יומניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ