המדינה מודה: נשים אתיופיות טופלו למניעת הריון באופן פסול

מנכ"ל משרד הבריאות הורה באחרונה להפסיק להשתמש בתרופה שנשים אתיופיות טענו שהופעל עליהן לחץ לקחת אותה ושגרמה לתופעות לוואי רבות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בעל תפקיד רשמי במדינה מכיר לראשונה בכך שנשים אתיופיות בישראל קיבלו באופן גורף זריקות "דפו-פרוברה" - אמצעי מניעה בעל תופעות לוואי רבות. זאת, לאחר שעולות מאתיופיה העידו כי הופעל עליהן לחץ לקבל את הזריקה, כדי לצמצם את שיעור הילודה בקרבן. הזריקה נפוצה בעיקר בקרב חוסות ונשים הסובלות מפיגור.

לפני מספר ימים שלח מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, מכתב לארבע קופות החולים, ובו הנחה אותן שלא להזריק עוד באופן אוטומטי את התרופה לנשים אתיופיות. עד כה, משרד הבריאות ויתר הגורמים הרשמיים שללו את התופעה והסירו מעליהם אחריות.

"מבלי לנקוט עמדה או לקבוע עובדות באשר לטענות שעלו בהקשר זה", כתב מנכ"ל משרד הבריאות, "אני מבקש להנחות להבא את כל רופאי הנשים העובדים בקופה ועם הקופה, שלא לחדש מרשמים של דפו פרוברה לנשים ממוצא אתיופי או נשים אחרות שמכל סיבה יש חשש שמא לא הבינו את השלכות הטיפול". גמזו מבהיר כי יש לתת את הזריקה רק "לאחר שיחה עם המטופלת בה יבקש הרופא להבין מדוע יש שימוש באמצעי מניעה בכלל ובזה בפרט, האם היא מבקשת להימנע מהריון מרצונה החופשי והאם היא מבינה את תופעות הלוואי למול אמצעי מניעה אחרים". את דרישתו "יש לבצע בנגישות תרבותית מתאימה", הוסיף המנכ"ל, "תוך היעזרות במידת הצורך במגשרים בני העדה האתיופית או בשירותי תרגום רפואי".

מכתבו של הפרופ' גמזו בא במענה למכתב ששיגרה עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח בשמם של כמה ארגונים חברתיים, שדרשו להנחות את קופות החולים להימנע ממתן הזריקה באופן גורף לנשים ממוצא אתיופי. הארגונים – האגודה לזכויות אזרח, אשה לאשה, טבקה, האגודה הישראלית למען עולי אתיופיה, רופאים לזכויות אדם ומרכז תמורה למניעת אפליה – דרשו "לפתוח בבירור מקיף אודות הפרקטיקה של עידוד השימוש בדפו פרברה בקרב נשים יוצאות אתיופיה ולאתר את האחראים לה".

לפני כחודש וחצי פורסם תחקיר מקיף בנושא, שכלל עדויות מפי 35 נשים עולות מאתיופיה, בתוכנית תוכנית התחקירים "ואקום" של העיתונאית גל גבאי בטלוויזיה החינוכית. את העדויות אספה גבאי עם התחקירנית סבה ראובן. התחקיר הביא עדויות מפי הנשים שמאחורי הסטטיסטיקה, המצביעה על ירידה של כמעט חמישים אחוזים בילודה בקרב עולי אתיופיה בתוך עשור. התחקיר חשף מנגנון שיטתי שפעל במחנות המעבר באתיופיה ובהמשך גם בישראל, בו נשים נדרשו לקבל את זריקת ה"דפו-פרוברה" על מנת להביא לצמצום הילודה בקרבן, לעתים תוך הפחדה ואיומים. "אמרו לנו בואו יש חיסונים", סיפרה אחת הנשים, "אמרו לנו שלא צריך ללדת הרבה, שמי שמוליד הרבה יסבול מהחיים...שם אתם הולכים לעבוד בעבור אוכל, יהיה לכם קשה כלכלית, כך אמרו לנו...קיבלנו את הזריקה, קיבלנו כל שלושה חודשים. אנחנו לא רצינו. סירבנו והתנגדנו לזה. אמרנו שאנחנו לא רוצות".

בתגובה לשאילתא שהועברה בנושא לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ענה האחרון כי: "אין ולא היתה שום הוראה להעדיף טיפול זה בקרב נשים אתיופיות, כולל לשם מניעת היריון, והתרופה ניתנת על פי ההתוויות המקובלות ועל פי מצבה של המטופלת והתאמת התרופה למחלתה, כולל התחשבות בתופעות לוואי העלולות לנבוע מהשימוש בתרופה".

בשנת 2009 פרסמה חדוה אייל מארגון "אשה לאשה" דו"ח בעניין מתן הזריקה "דפו-פרוברה" לנשים עולות אתיופיה בישראל. כחלק מהכנת הדו"ח, פנה הארגון לגורמים ממסדיים שונים. משרד הבריאות מסר בתשובתו ב-2008 כי התכשיר נועד למנוע הריון "כשיש אינדיקציה רפואית לכך וכשלא ניתן להשתמש באמצעים אחרים“. קופת חולים כללית השיבה שהזריקה ניתנת "כאשר ישנו כישלון של אמצעי מניעה אחרים". הזריקה נפוצה בעיקר בקרב נשים הסובלות מפיגור, נשים חוסות ושוהות במוסדות מאחר שהוא מאפשר שליטה חיצונית על ידי המזריק, ומניעת ההריון אינה תלויה ביכולת וברצון העצמי ליטול גלולות מדי יום או לעבור הליך פולשני של החדרת התקן תוך-רחמי. בין תופעות הלוואי של הזריקה: פגיעה במסת העצם, שינויי מצב רוח ונטייה לדיכאון, כאבי ראש והשמנה.

נתוני קופת חולים כללית שהועברו לצורך כתיבת הדו"ח לימדו כי מתוך עשר קבוצות מוצא שונות המוגדרות בנתוני הכללית, ולמרות שיעורן היחסי באוכלוסייה, מתוך כלל הצרכניות של הזריקה, 57% מהן בשנת 2008 היו יוצאות אפריקה. במבנה הדמוגרפי של האוכלוסייה בארץ, ולנוכח העובדה שלמבקשות מקלט יוצאות אפריקה אין גישה לקופות החולים בישראל, כי חוק בריאות ממלכתי אינו חל עליהן, מדובר אך ורק בנשים מהקהילה האתיופית.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ