תושבי ת"א בראש רשימת המתגרשים בארץ

דו"ח הגירושים לשנת 2012 מגלה כי כמחצית מתיקי הגירושים נפתחים ללא הסכמת שני בני הזוג. הדו"ח לא מציין את מספר מסורבות הגט והעגונות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

תל אביב ממשיכה להוליך את טבלת הגירושים הלאומית וירושלים-רבתי אחריה (אך השנה חלה בה דווקא ירידה קלה). בבתי הדין הרבניים האזוריים בפתח תקווה ובטבריה זינק בשנה החולפת מספר הזוגות המתגרשים. אלו כמה נתונים שמפרסמת הנהלת בתי הדין הרבניים כחלק מדו"ח הגירושים לשנת 2012, תחום בו החברה הישראלית ממשיכה לשבור שיאים: בשנה החולפת התגרשו 10,694 זוגות, שיא חדש וקפיצה של 4.7% יחסית לשנת 2011.

דו"ח הגירושים מתפרסם אחרי הפסקה של שנתיים, ובו נתונים שונים על עבודת בתי הדין הרבניים. הנהלת בתי הדין מציגה השנה ראיות מוצקות להקשחת היחס כלפי סרבני גט, אחד הנושאים הטעונים ביותר במרכז עבודת המערכת: בשנת 2012 הוציאו בתי הדין 60 פסקי דין כסנקציות נגד סרבנים, וזאת לעומת 41 בשנת 2011. 20 מפסקי הדין היו צווי מאסר. בנוסף, יחידה מיוחדת של הנהלת בתי הדין בנושא התרת עגונות הצליחה להשיג גט ל-163 נשים שבעליהן נעלמו בישראל ובחו"ל, זאת לעומת 97 ב-2011. עם זאת, הדו"ח אינו נוקב במספרן של מסורבות הגט והעגונות שחיות בישראל.

בארגונים למען זכויות נשים מדברים על מאות רבות של נשים שאינן זוכות לסעד מבתי הדין. הארגונים בירכו על הנתונים אבל אמרו כי ניתן מענה רק לחלק מזערי מבין מסורבות הגט והעגונות. בנוסף לנתונים אלה, ניתנו 156 צווי הגנה לנשים מפני אלימות בעליהן, לעומת 81 בשנה הקודמת.

בית הדין הרבני בתל אביב - שיאנית הגירושים צילום: מוטי מילרוד

הנתונים מספקים מושג על מאזן האמון בנישואים בישראל: על כל זוג שמשלים את הליך הגירושים יש פחות מארבעה זוגות שמתחתנים. לפי הנתונים העדכניים ביותר של הלמ"ס, בשנת 2010 התמסדו באמצעות הרבנות 35,887 זוגות יהודיים, ולפי נתוני בתי הדין שפורסמו אתמול, באותה שנה התגרשו 9,640 זוגות יהודיים.

אבל מספר המשפחות שבהן הטבעת נפלה גדול עוד יותר. מספר תיקי הגירושים שנפתחים בישראל מדי שנה גדול הרבה יותר ממספר התיקים שנסגרים, ומגיע לכ-17 אלף. בתוך התיקים הללו, כך מתברר מהדו"ח החדש, מתגלה נתון קודר במיוחד: בשנה החולפת נפתחו 9,045 תיקים להסכמי גירושים, כלומר בהסכמה בין בני הזוג.

אולם כמעט מחצית, לא פחות מ-8,063 תיקים - הם של תביעות גירושים, כלומר כאשר אחד מבני הזוג פונה חד-צדדית. מצב זה מעיד לרוב על סכסוך בין בני הזוג, שיכול להיגמר גם בסרבנות גט. בבית הדין האזורי של תל אביב (שמטפל בכל יישובי גוש דן) ניתנו כמעט 30% מהגטים בישראל - 3,187.

אולם בעוד שבית הדין הזה רשם עלייה מזערית של 4.2%, בתי דין אזוריים אחרים רשמו זינוק דרמטי - פתח תקווה (804 זוגות ב-2012) וטבריה (183 זוגות). בשניהם העלייה היתה כ-28% במספר הזוגות המתגרשים יחסית ל-2011. בפילוח המתגרשים לפי מקום מגוריהם, מתברר כי תל אביב וירושלים מובילות את הטבלה אך בשתיהן נרשמה ירידה קלה יחסית לשנה הקודמת. אחרי תל אביב (711) וירושלים (705), עוקבות הערים ראשון לציון (488), חיפה (426), פתח תקווה (393) ובאר שבע (389).

עו"ד בתיה כהנא-דרור מנכ"לית ארגון מבוי סתום למען מסורבות גט, בירכה על פעולות שנקטו בתי הדין, אבל טענה גם כי "הם משלים את הציבור כאילו שהם באמת פועלים יותר בחומרה אבל המציאות מראה שמדובר בדיינים נוקשים שחוששים מכל מאסר". לדברי כהנא-דרור, "מרבית הסנקציות הן צו עיכוב יציאה מהארץ, דבר לא אפקטיבי במרבית המקרים. הם מראים עשרים צווי מאסר, אבל היו צריכים להיות מאות צווים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ