הרב דוד סתיו המתמודד על תפקיד הרב הראשי מסתייג ממודעות התמיכה בו

במודעות של "המטה החילוני" הופיעו ביטויים התוקפים את הרבנות ואף נפתחה קבוצת פייסבוק בשם "הרבנות מעניינת את הסבתא שלי"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

דיוקנו של הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, נשקף מזה כשבועיים, כמעט מדי יום, מהעמודים הראשונים של העיתונים ואתרי החדשות באינטרנט, כשלבבות אדומים פורחים סביבו ותחתיו סיסמאות כגון "הרב של כולנו". על מודעות התמיכה במועמדותו חתום "המטה החילוני לקירוב לבבות", והן מתפרסמות לרגל הכרזתו של הרב סתיו כי יתמודד על תפקיד הרב הראשי לישראל בחודשים הקרובים. אתמול הביע הרב סתיו הסתייגות מהמודעות, וקרא להפסיקן.

הרב סתיו מנהל מסע בחירות מאורגן היטב, כולל הפעלה של "מטה הרב סתיו" וכולל ייעוץ פוליטי ומשרד יחסי ציבור פעלתני, אלא שמתברר שהמודעות מטעם המטה החילוני לא יצאו מטעמו ולדבריו אף הסבו לו מבוכה. המודעות פורסמו על ידי קבוצת אנשי עסקים שנמצאים בקשר עם סתיו, ואולם לדברי המטה של סתיו המודעות לא היו על דעתו, וגורמים בסביבתו התנערו מהתוכן והסגנון של המודעות.

מדובר בסדרה של מודעות, שבהן ביטויים לא ממלכתיים על הרבנות כמו "גוף רקוב" ו"נשלטת על ידי מיעוט חרדי ליטאי". המודעות מלוות בדף פייסבוק ששמו "הרבנות מעניינת את הסבתא שלי", שמוקדש למענו של הרב סתיו, ובהן אף ג'ינגל המהלל את הרב בקולו של דורי בן זאב.

לדבריו מקורבי הרב סתיו, מאחורי המודעות עומדת קבוצת אנשי עסקים, בהם ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, שלפני שבועות אחדים אף העניק לרב סתיו "אות על תרומה לחברה". בטקס הענקת האות אמר רולס כי סתיו הוא "דמות ענקית, דמות שראויה לחיקוי, דמות פורצת דרך בזרם של הציונות הדתית". הרב סתיו נמצא בקשר עם רולס ועם אנשי העסקים, והודיע להם מראש כי בכוונתו להסתייג פומבית מהמודעות.

מודעת התמיכה של המטה החילוני ברב סתיו

לפי הודעתו של הרב סתיו מאתמול (שני), בעקבות הפרסומים של "המטה החילוני" הוא "מבקש להבהיר כי תוכן המודעות לא פורסמו באישורו ומבקש להפסיק לאלתר את פרסומם שגורמות לו ולמשפחתו לאי נוחות גדולה. הרב סתיו מבקש למסור שהוא אכן שמח שיש הפנמה ציבורית עד כמה הרבנות הראשית  משפיעה על עתידה של המדינה והחברה הישראלית, אך מן הראוי לנהל על כך שיח ציבורי ערכי ומוסרי. ההחלטה מי יעמוד בראשות הרבנות הראשית צריך להיות מתוך כבוד תורה ומתוך אהבת ישראל ולא ע"י מודעות בעיתונים".

למרות בקשתו של הרב, היום התפרסמה מודעה מטעם המטה בנוסח "I love my Rav".

ערן רולס אישר ל"הארץ" כי הוא וקבוצת אנשי עסקים הם שעומדים מאחורי המודעות בעיתון "הארץ" ומאחורי דף הפייסבוק "הרבנות מעניינת את הסבתא שלי". לדבריו, אנשי "המטה החילוני" פועלים על דעת עצמם, וקיבלו את בקשתו של סתיו להסיר את תמונתו מהמודעות. עם זאת, אמר, הם לא ייענו לבקשתו להפסיק את הקמפיין.

"עם כל הכבוד לרב סתיו, זה לא אישיו שלו", אמר. "אנחנו רוצים להעיר את הציבור פה. הרב סתיו הוא לא חבר אישי שלי ועם כל הכבוד לו זה אנחנו, זה הילדים שלנו שצריכים להתחתן במדינת ישראל, או לא עלינו להתגרש. הקמפיין נמשך, הרבנות היא נושא שחשוב לכולנו. אנחנו חבר'ה חילונים שרוצים רבנות מכילה, לא כזאת שעושה את המוות לנשים, או מבזה את המתגיירים או מעודדת את עסקי הכשרות שהפכו ל'מאכעריי'. אנחנו  רוצים שהרב סתיו יביא את הרוח של צהר לרבנות הראשית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ