פרשנות |

היוזמה לביטול בית הדין לעבודה: בדרך להפלת הגורם האחרון שמפריע למעסיקים

צוות רה"מ הגה תוכנית מבריקה: גם לפגוע בשכר העובדים וגם לפגוע ביכולתם למחות. המטרה אחת - חיזוק המעסיקים במגזר הציבורי והפרטי

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

לפני כתשע שנים, בראיון גלוי לב לרגל פרישתו מתפקיד ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, סיפר אורי יוגב כי "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק, ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן - שבירת העבודה המאורגנת בישראל". יוגב, יועץ ומקורב לראש הממשלה מבקש כעת, בחסות הגירעון הצפוי עליו חתום בנימין נתניהו, להמשיך את העבודה - לאסור על שביתה בשירותים שיוגדרו חיוניים ולפרק את בית הדין לעבודה.

יוגב הוא אחד מחברי הצוות הבכיר במשרד ראש הממשלה, שהתבקש לגבש תוכנית כלכלית אשר תוצג לשר האוצר החדש, מיד לאחר השבעת הממשלה. עוד כלל הצוות את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ראש אגף תקציבים הנוכחי, גל הרשקוביץ, וראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל. לכולם, כנראה, משותף הרצון להחליש את העבודה המאורגנת. אלה הם 50 גוונים של אותה תפישה אידיאולוגית, גם אם היא מנוסחת באופן מקצועי, ניטרלי כביכול. התוכנית שהגה הצוות היא מבריקה: גם לפגוע בשכרם של העובדים וגם לפגוע ביכולתם למחות על כך.

מומחים בתחום יחסי העבודה, העוקבים אחר פסיקות בית הדין לעבודה, רחוקים מלייחס לו תמיכה אוטומטית באחד הצדדים המגיעים לפניו לדיון ולהכרעה. המטוטלת נעה פעם לטובת המעסיקים ופעם לטובת העובדים, כמו למשל בפסיקה לפני כמה שבועות של הנשיאה נילי ארד, האוסרת על המעסיק להתערב בהתארגנות של עובדיו. 

תגובת המעסיקים לא איחרה לבוא: לפני כמה ימים פורסם כי נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, יוזם חקיקה שתגביל את כוחו של בית הדין הארצי לעבודה. כנראה שמוחות גדולים חושבים באופן דומה. כנראה שהעצמאות של בית הדין נראית מוגזמת לצוות "המקצועי" במשרד ראש הממשלה. זו אינה הפעם הראשונה שבה לין מנסה לקדם את העניין. כבר לפני כעשר שנים הוא ניסה להביא לפירוק בית הדין לעבודה, ונכשל.

את חוסר השוויון בעולם העבודה בין כוחו של המעסיק לכוחו של העובד אמורים למלא ארגוני העובדים. ואולם, התפיסה השלטת כבר שנים רבות במשרד האוצר, כמו גם בקרב חלק מהמעסיקים הפרטיים, רואה בארגוני העובדים מכשול, בעיקר בכל הנוגע לתהליכי הפרטה ולהעסקת יותר ויותר עובדים בשיטה קבלנית. לא רק שישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בשיעור העסקה עובדי קבלן, אלא שהמעסיקה הגדולה ביותר של עובדים אלה היא המדינה עצמה - במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובחברות ממשלתיות.

במקביל להיחלשות העבודה המאורגנת בישראל, שמקיפה כיום לפי הערכות שונות רק כ-35%-40% מהעובדים במשק, נרשמה עלייה בכוחם של בתי הדין לעבודה. במקרים רבים, החליף אולם הדיונים בבית המשפט את המשא ומתן הישיר בין הצדדים. הרעיון לבטל את בית הדין לעבודה נועד להקל על המעסיקים, במגזר הציבורי והפרטי כאחד, להשיג את מטרותיהם - ולנטרל גורם נוסף, אולי אחרון, שעומד בדרכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ