בתום 3 שנות שיקום: העיר הנבטית עבדת נפתחה מחדש למבקרים

8.7 מיליון שקלים הושקעו בשיפוץ אתר המורשת העולמית שהושחת בנגב. הממונה על שימור אתרים בדרום: "ערכם של הממצאים אבד. הנזק בלתי הפיך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-5 באוקטובר 2009 השחיתו אלמונים את הגן הלאומי עבדת שבנגב. עמודי כנסיות ביזנטיות עתיקות שעמדו באתר ההיסטורי במשך מאות שנים, הופלו, אבנים וכתובות בעלות ערך נותצו ונשברו, כתובות גרפיטי צוירו על החומות והמזבח והגת שבמקום - מהעתיקים ביותר בישראל - ספגו חבלות קשות.

8.7 מיליון שקלים הושקעו בשיקומו של האתר הארכיאולוגי, שארך כמעט שלוש שנים, ותוקצב על ידי שישה משרדי ממשלה. במסגרת העבודות, הוחזרו קירות ומשקופי אבן שנעקרו ממקומם, שוחזרו קשתות ובוצע שימור של מכלול הכנסיות והמקדש הנבטי שבאתר. כמו כן, הסירו כתובות גרפיטי מ-250 מ"ר של קירות, של אלמנטים עדינים, ושל ממצאים ארכיאולוגיים ושלטים, הושבו אמצעי ההמחשה שנהרסו וגם חודשה התאורה שניזוקה.

"זו היתה פגיעה באתר עתיקות שלא נראתה כמותה בארץ", אמר רביב שפירא מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים. "בשיקום התמקדנו במספר תחומים. אחד מהם הוא השימור הפיזי והשני הוא שימור הפריטים העדינים כמו לדוגמא: עמוד הכנסיות. התחום השלישי היה שיקום השילוט וההמחשה באתר המבקרים, ובמסגרתו הוכן גם דגם חדש של הכנסייה הדרומית של האתר על פי עדויות מדעיות. התחום הרביעי בו עסקנו הוא אבטחת האתר". לדברי שפירא, שיקום האתר הצליח ואף מצבו טוב יותר משהיה לפני כן. "מבחינה תיירותית, האתר נראה היום טוב יותר מלפני ההשחתה", הוא אומר, "הקירות, החומות והרחובות קיבלו טיפול שימורי שלא זכו לו כבר שנים. מבחינה מדעית היו מספר אלמנטים עדינים שנופצו וזה פגע בערך המדעי שלהם".

עבודות השיקום בעבדתצילום: אליהו הרשקוביץ

בשנת 2005 הוכרז הגן הלאומי עבדת כאתר בעל חשיבות מיוחדת למורשת התרבותית העולמית על ידי אונסק"ו (ארגון המדע והתרבות של האו"ם). עבדת היא אחת מארבע הערים העתיקות בנגב שהקימו הנבטים, ואשר קיבלו כולן לפני ארבע שנים מעמד של אתרי מורשת עולמית - מעמד ייחודי השמור רק למעט אתרים היסטוריים ותרבותיים בעולם, אשר ניתן רק לאחר מאמצי שימור ושחזור מרובים. עבדת זכתה לחשיבות מיוחדת משום שבה התגלו שרידים של כמה מהכנסיות הביזנטיות העתיקות ביותר, מהמאה השלישית לספירה.

הריסתו של אתר ארכיאולוגי זה הכתה בתדהמה את אנשי רשות הטבע והגנים, שכבר אז העריכו כי לא יהיה ניתן לשקם את כל האלמנטים שניזוקו. גם היום סבורה אורית בורטניק, הממונה על שימור אתרים במחוז דרום של רשות הטבע והגנים, כי "למרות שנראה כי הצלחנו להחזיר את המצב בגן הלאומי לקדמותו, ערכם של הממצאים הארכיאולוגיים אבד לנצח. הנזק הוא בלתי הפיך".

הגן הלאומי עבדת, אחרי העבודות צילום: רשות הטבע והגנים

ברשות הבינו כי עליהם לנקוט צעדים מיוחדים כדי למנוע ונדליזם נוסף באתר, והחליטו להציב מערכת אבטחה מקיפה למניעת מקרים דומים בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ