עתירה נגד הרב של ראשל"צ: מקשה על זוגות צעירים להוכיח את יהדותם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יאיר אטינגר

מכון עיתים הגיש עתירה לבג"ץ נגד הרב הראשי של ראשון לציון, הרב יהודה וולפא, בטענה כי אילץ זוגות שביקשו להירשם לנישואים לפנות לאדם פרטי שהעסיק באופן לא תקין, ותיפקד כמעין חוקר פרטי מטעמו לשם בירורי יהדותם.

מכון עיתים, המסייע ייעוץ מול שירותי הדת בישראל, הגיש את העתירה גם נגד מועצת הרבנות הראשית לישראל ונגד שר המשפטים ודרש להעמיד לדין משמעתי את רב העיר ולמנוע ממנו נהלים שאימץ - במיוחד מול עולים חדשים מחבר המדינות, המהווים כחמישית מתושבי העיר. במערכת שירותי הדת מסרבים לגונן על וולפא, ועם זאת איש ברבנות הראשית אינו מתכוון להדיחו מתפקידו כרב העיר שאוכלוסייתה היא הרביעית בגודלה בישראל.

אדם שבא להירשם לנישואים, ויש ספק לגבי יהדותו, מופנה על פי הנהלים ברבנות הראשית להליך של בירור יהדות במסגרת בית הדין הרבני. אלא שלרב וולפא היה נוהל שונה. על פי העתירה שהגיש שלשום ד"ר אביעד הכהן בשם המכון, מצוין כי הרב וולפא, בתפקידו כרשם נישואים בעירו, נוהג לעשות דין לעצמו, ולהפנות בני זוג הפונים אליו לרישום נישואים לעסק פרטי, בשם "עם לבדד", לצורך חקירת יהדות, כשהוא מתנה את רישום הנישואים בקבלת אישור מגורם זה.

לפי העתירה, "הליך זה כרוך בעלות לא מעטה, של משאבי כסף וזמן" ו"מלווה בפגיעה קשה בכבודו של אדם, בפרטיותו, בצנעת חייו, בזכותו לבוא בברית הנישואים על נגזרותיה. הפניה כפויה זו של המבקש לבוא בברית הנישואים להליך בירור יהדות נעשית בחוסר סמכות, תוך אצילת סמכות - בניגוד לדין - לגורם פרטי, ובניגוד להנחיות הרבנות הראשית לישראל".

משרד הדתות מסר בתגובה, כי "ככל שהדברים המתוארים נכונים הרי שמדובר על חריגה מכללי ניהול תקין. הרבנות הראשית, שאמונה על תפקוד רבני הערים וכן, על תחום בירור היהדות מול בתי הדין צריכה לתת דעתה על כך".

את תגובתו של הרב וולפא לא ניתן היה להשיג. הרבנות הראשית לא הגיבה לידיעה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ