הילדים ייהנו מיום לימודים ארוך, שכר הגננות יירד במחצית

שכרן של מאות עובדות הצהרונים בירושלים יקוצץ בעשרות אחוזים בשל החלת תוכנית יום לימודים ארוך בעיר. חלקן עשויות להרוויח פחות מאלף שקלים בחודש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

החל משבוע הבא ייהנו עשרות אלפי הורים לילדים בירושלים מהנחה משמעותית בתשלומים על הצהרונים - במסגרת ניסוי של משרד האוצר, משרד החינוך והעירייה להארכת יום הלימודים בגנים. אולם, מי שישלם את מחיר ההנחה יהיו הגננות והסייעות, שאף כי לא יעבדו יותר שעות, שכרן הנמוך ממילא, צפוי להיפגע בעשרות אחוזים. בשבועות האחרונים התגייסה קבוצה של הורים בבירה למאבק למען תנאי ההעסקה של הגננות.

רפורמת הצהרונים היא חלק מהמלצות ועדת טרכטנברג והשנה החל הפרויקט בחלק מהרשויות המקומיות, שמדורגות נמוך במדרג הסוציו-אקונומי. אף שרק ב-2016 צפויה הרפורמה לכלול את כל המדינה, בזכות לחץ שהפעילה עיריית ירושלים, גם הבירה - שלא נמצאת בדירוג הנמוך - נכללת כעת בתוכנית. בירושלים מסבסדת המדינה את התוכנית בכ-65 מיליון שקלים.

כיום משלמים הורים לצהרון בחינוך הממלכתי 815 שקלים בחודש. הצהרונים מופעלים על ידי המנהלים הקהילתיים (המתנ"סים) והגננות והסייעות משתכרות שכר חודשי נמוך אך סביר ביחס לשעות העבודה, כשלוש שעות ביום, בין 2,000 ל-2,600 שקלים בחודש. לאחר הרפורמה ישלמו הורים בין 180 ל-280 שקלים בחודש בלבד. אולם השכר של עובדות הצהרון יעבור משכר חודשי לשכר שעתי - 27.8 שקלים לשעה, ליתר דיוק. המשמעות בחישוב שנתי היא פגיעה של כ-35 אחוזים בשכרן של הסייעות וכ-20 אחוזים בשכר הגננות המוסמכות. חישוב שעשו בארגון כוח לעובדים - שהחל לאגד את הגננות - מגלה כי חלק מהסייעות יקבלו שכר ממוצע שנתי שהוא פחות מ-1,000 שקלים בחודש, שכן הן לא יקבלו שכר על ימי חופשה וחגים.

הורים, גננות וילדים בבית הספר גאולים בירושליםצילום: אמיל סלמן

בשבועות האחרונים מנהלים הורים, שהתאגדו בסיוע התנועה הירושלמית, מאבק נגד הרפורמה. "מציגים את זה כמתנה להורים, אבל אנחנו לא רוצים מתנות שנקנו על גבן של הגננות. להציג את זה כצדק חברתי, זה בדיחה", אומר לירן רזינסקי, הורה שהצטרף למאבק.

לפני שבועיים קיבלו כ-400 הגננות והסייעות שעובדות בצהרונים בירושלים מכתבי פיטורים, כדי שניתן יהיה להעסיקן מחדש על פי התוכנית. כשנודעו להן תנאי ההעסקה החדשים, הודיעו רבות מהגננות כי בדעתן להתפטר מהעבודה כבר בשבוע הבא. חלק מהגננות החלו להתאגד במסגרת ארגון כוח לעובדים. "אם אני אעשה בייביסיטר לילד אחד אקבל 30 שקלים לשעה, כשאני עושה בייביסיטר ל-30 ילדים אני מקבלת 28.7 שקלים ברוטו, למה שאבוא לעבודה?", אומרת אחת הסייעות.

אבל גם הילדים עתידים לשלם את מחיר הניסוי. כיום יש בכל צהרון כ-20 ילדים, שכן לא כל ההורים רצו או יכלו לשלם בעבור הצהרון. עתה צפויות הקבוצות בצהרונים לגדול ל-35 ילדים. בנוסף על כך, במסגרת התוכנית יבוטל חוג אחד משניים שפועלים כיום בצהרונים. זאת ועוד, במקום 13 מפקחות שסייעו לעובדות הצהרונים, יועסקו עתה ארבע מפקחות בלבד.

"תנאי ההעסקה האלו יגרמו לתחלופה מאוד גדולה של הצוותים. הגננת תחשוב בבוקר אם שווה לה להגיע לעבודה בשביל 50 שקלים ליום או להישאר בבית", אומרת שירה כץ-וינקלר, שמרכזת את מאבק ההורים מטעם התנועה הירושלמית, "זו יוזמה מבורכת ובשביל זה יצאנו לרחוב, אבל לא כדי שזה יעשה על חשבונם של אחרים".

"הם דנו בהכל עד רמת מי ישלם על האקונומיקה שאיתה ינקו את הגן בסוף היום, אבל שכחו משהו בדרך - את הזכויות של העובדות", מוסיפה רחל עזריה, חברת מועצת העיר, שהחלה את המאבק.

בעירייה מסבירים כי משרד האוצר הוא שהכתיב את תנאי השכר של עובדות הצהרונים. "ירושלים לא יכלה להרשות לעצמה שלא להיות חלק מהפרויקט הזה, אבל אין ספק שזה לא פרויקט שמפגין רגישות כלפי כוח האדם, אבל המדינה רוצה מוצר אחיד ומשרד האוצר לא מוכן לשנות את תשלומי ההורים", אומר יוסי שרעבי, מנהל אגף חברה בעירייה. בתגובת העירייה נמסר: "הפתרון שגובש מאפשר מחד הפעלת המסגרות מיידית, ומאידך שומר על רמת שכר דומה לסייעות, שהיא גבוהה משמעותית משכר המינימום".

במשרד האוצר לא השיבו לטענות העירייה ומסרו: "במסגרת יישום המלצות ועדת טרכטנברג מסבסדת הממשלה הפעלת מסגרות צהריים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. סבסוד הממשלה נועד להפחית באופן משמעותי את תשלומי ההורים. הפעלת מסגרות הצהריים נעשית על ידי עיריית ירושלים ובאחריותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ