"יד ושם" העלה אתר בגרמנית: "להעמיק שם את הוראת השואה"

באתר, שעל הכנתו עמלו כשנה וחצי, תכנים מיוחדים שפותחו לקהל גרמני. הוא מצטרף לאתרים בערבית, פרסית, אנגלית, רוסית וספרדית

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

השבוע לפני 70 שנים, ב-28 בינואר 1943, נשלחו כמאה יהודים גרמנים מברלין למחנה טרזיינשטט. רק 18 מהם שרדו את . הם יצאו את במרחק קילומטרים ספורים מהמקום שבו ניצב היום בניין אקסל שפרינגר, ברח' אקסל שפרינגר 65. בבניין שוכנים משרדי תאגיד התקשורת הגרמני הגדול, שמוציא לאור עיתונים רבים, בהם "בילד", היומון הנקרא ביותר באירופה, ו"די ולט".

המסע האחרון של קבוצת היהודים הזאת מתועד ומונצח בפרויקט מחקרי בשם "מסילות אל האבדון", שבו מרכז "יד ושם" את מאגר המידע על השילוחים בתקופת השואה. השבוע, לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, הועלו הסיפורים האישיים של חברי הקבוצה הזאת לאתר האינטרנט החדש של "יד ושם" בשפה הגרמנית.

"יד ושם" פעיל באינטרנט בעברית מאז 1999. ב-15 השנים שחלפו מאז, השיק אתרים גם באנגלית, ספרדית, רוסית, פרסית וערבית.. "במהלך השנים אנו עובדים כדי להעמיק ולהרחיב את הוראת השואה בגרמניה ואת היקף התיעוד משם. העלאת האתר בגרמנית הוא מימד נוסף במאמצינו ליצור זיכרון שואה משמעותי, שימשיך להדהד לדורות", אמר השבוע אבנר שלו, יו"ר "יד ושם".

אתר "יד ושם" בגרמנית

הכנת האתר הגרמני נמשכה כשנה וחצי. במלאכה עסקה מחלקת האינטרנט של "יד ושם", שנעזרה במתרגמים שגויסו למשימה וביועץ האקדמי, הפרופ' גיא מרון. מנהלת המחלקה, דנה פורת, אמרה כי "כל האגפים ב'יד ושם' שיתפו את התכנים שלהם עם האתר החדש".

באתר מופיעים מערכי שיעור על השואה, תערוכות מקוונות, ראיונות עם ניצולים, והרצאות בגרמנית מפי חוקרים בעלי שם - היסטוריונים בכירים מישראל ומחו"ל, בהם יהודה באואר, מיכאל ברנר, גץ עלי, כריסטוף דיקמן ופראנק באיור.

הגולשים הגרמנים יוכלו למצוא בו גם תכנים שפותחו במיוחד בשבילם, כולל תערוכות על פוגרום ליל הבדולח, גירוש יהודי גרמניה למזרח וסרטי ארכיון המתארים את חיי היהודים במרחב הגרמני, לפני המלחמה, במהלכה ומיד לאחריה, ורטרוספקטיבה על חיי היהודים במחנות העקורים. לצד זאת, האתר כולל גרסה גרמנית של המאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה.

הכנת האתר התאפשרה בזכות תרומה של קרן פרידה שפרינגר מברלין - הקרויה על שם רעייתו של אקסל שפרינגר. האתר נחנך השבוע בברלין לרגל יום הולדתו המאה של ארנסט קרמר - עיתונאי יהודי-גרמני בכיר שהיה מקורב לשפרינגר ומת ב-2010, בן 97.

קרמר נאסר ב-1938 במחנה הריכוז בוכנוואלד, ושוחרר רק בתנאי שיהגר. הוא עזב לארה"ב. גם אחותו נמלטה, אך אביו, אמו ואחיו נרצחו בשואה. קרמר הצטרף לצבא ארה"ב ונשלח כחייל לאירופה ב-1942. הוא השתתף בפלישה לנורמנדי ובשחרור מחנה בוכנוואלד. מ-1948 היה עיתונאי. עד יום מותו המשיך לעבוד ב"די ולט", מעיתוני הדגל של המו"ל שפרינגר. שתי בנותיו באו השבוע לטקס השקת האתר הגרמני של יד ושם - בברלין.

האתר החדש בגרמנית מצטרף לאתרים הקיימים של "יד ושם" בשפות זרות. ב-2012 נספרו בהם כ-10 מיליון ביקורי גולשים מ-220 מדינות. רובם ביקרו באתר באנגלית. באתר ברוסית נספרו 713 אלף ביקורים; בספרדית - 357 אלף; בערבית - 115 אלף; ובפרסית - 47 אלף ביקורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ