ישראל צנחה בדירוג חופש העיתונות העולמי בעקבות מבצע עמוד ענן

ארגון עיתונאים ללא גבולות דירג את ישראל במקום ה-112 מתוך 179 מדינות, ביקר את הצנזורה המחמירה וטען שצה"ל תקף כלי תקשורת הקשורים לחמאס

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

מדד חופש העיתונות של ארגון עיתונאים ללא גבולות לשנת 2013 דירג את ישראל במקום 112 בעולם מתוך 179 מדינות - צניחה של 20 מקומות לעומת הדירוג ב-2012, והדירוג הנמוך ביותר שניתן לה על ידי הארגון. 

בארגון מציינים כי הנפילה במדד של ישראל נבעה מהתנהלותה במבצע עמוד ענן בנובמבר 2012, שבו "צה"ל תקף במכוון עיתונאים ומבנים שבהם שכנו אמצעי המדיה הקשורים לחמאס" וכן משום שיש עדיין מעצרים של עיתונאים פלסטינים. בנוגע לנעשה בישראל מציינים בארגון כי "העיתונאים בישראל נהנים מחופש ביטוי, אבל הצנזורה הצבאית ממשיכה להיות בעיה מבנית".

בעבר דירג העיתון בנפרד את ישראל שבתוך הקו הירוק ואת השטחים הכבושים. בעוד ישראל שבתוך גבולות 1967 זכתה לדירוג גבוה (עד מקום 40), זו שמחוץ לקו הירוק דורגה במקום ה-150. בדירוג הנוכחי שולבו שתי הקטגוריות, ולכן ישראל דורגה במיקום נמוך במיוחד. 

ישראל כבר צנחה בעבר למקום נמוך ביותר בדירוג - 96 בלבד מתוך 176 - לאחר מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009. בדברי ההסבר לדו"ח לשנת 2009 צוין כי בעת המבצע נעצרו חמישה אנשי תקשורת, חלקם באופן לא חוקי. מלבד זאת אירעו שלושה מקרים בהם עוכבו צוותים. 20 עיתונאים נפצעו כתוצאה מהמבצע ושלושה עיתונאים נהרגו.

מפת הדירוג המלא

לקריאת הדירוג המלא - לחצו כאן

הארגון דירג השנה בנפרד את פלסטין, שעלתה שבעה מקומות בדירוג, אך היא עדיין נמוכה למדי ברשימה ונמצאת במקום 146. במבצע עמוד ענן דיווחו הפלסטינים, בין השאר, כי מתקפת צה"ל גרמה למות שני צלמים של תחנת אל אקצה וכן של בנו הפעוט של עיתונאי בי-בי-סי. עוד הותקפו תחנות הטלוויזיה והרדיו של חמאס, משרד סוכנויות הידיעות הצרפתית והגרמנית ואולפני תחנת סקיי. 

את המקום הראשון בדירוג תפסה גם השנה פינלנד, ואחריה הולנד, נורבגיה ולוקסמבורג. בתחתית הרשימה נמצאות סוריה, טורקמניסטאן, צפון קוריאה ואריתריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ