העירייה ובעלי הדוכנים הסכימו: שוק הכרמל יעבור שיפוץ מקיף

אם לא יהיו מכשולים נוספים, אמורה התוכנית לצאת לדרך ב-2014 ולהימשך כשנה. בין היתר, ישוקמו הדוכנים, ייבנה קירוי חדש ויוקם חניון תת-קרקעי ענק

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שוק הכרמל יעבור בשנה הבאה שיקום יסודי. אתמול (רביעי) השיגה עיריית תל אביב את הסכמת ועד סוחרי השוק, שתאפשר להוציא לפועל את התוכנית המקיפה, לפיה יוסדר לראשונה מעמדם של כ-700 הסוחרים, ישופצו הדוכנים, ישוקמו התשתיות, ייבנה קירוי חדש ויוקמו אזור פריקה וטעינה, מרכז לטיפול בפסולת ושירותים ציבוריים.

התוכנית כוללת תוספת שטחים למגורים ולמלונאות במתחם השוק והקמת חניון תת-קרקעי של ארבע קומות ובו כאלף מקומות חנייה. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את התוכנית להפקדה בנובמבר 2009, אך הליכי התכנון התמשכו בעיקר בשל התנגדות הסוחרים.

בשבוע הבא יתקיים דיון בהתנגדויות לתוכנית בוועדה המחוזית. בהנחה שלא יהיו מכשולים נוספים, השיפוץ יתחיל ב-2014 ויימשך כשנה.

שוק הכרמל בת"א. מתחתיו ייבנה חניון בן 4 קומותצילום: טל כהן

השוק משתרע על כ-75 דונם. על עניין אחד לא היתה מחלוקת בין העירייה לסוחרים - השוק מוזנח ואינו עומד בסטנדרטים של שווקים מודרניים ומחייב שיפוץ. המחלוקת היתה בעיקר על זכויות הסוחרים. כיום, אין להם בעלות על הדוכנים. העירייה הציעה שייקבע שהדוכנים יהיו בבעלות משותפת שלה ושל הסוחרים, אך הם התנגדו. לבסוף נקבע שלסוחרים תינתן בעלות על הדוכנים בהסכמי חכירה ל-49 שנים, עם אפשרות להאריכם ב-49 שנים נוספות.

עוד סוכם שדמי החכירה לדוכן של עד שבעה מ"ר לא יעלו על 200 אלף שקלים לשנה. "העירייה הלכה לקראת הסוחרים כדי שהשיפוץ ייצא לדרך. זה הישג לבעלי הדוכנים", אמר יו"ר ועד סוחרי שוק הכרמל, רפי מזרחי. הוא התייחס בעיקר להסדרת מעמד הסוחרים, אך לא רק אליו. מחלוקת נוספת נגעה לעיצוב השוק. העירייה התבססה במקור על המודל של ברצלונה ורצתה דוכנים אחידים במראה ובגודל שיועברו למרכז הרחוב. הסוחרים עמדו על כך שהדוכנים יישארו בצדדים, למרות הצפיפות. עמדתם התקבלה. "שוק ברצלונה לא מתאים לכרמל", מדגיש מזרחי. בעיניו, הצפיפות, הצבעים והייחודיות של כל דוכן הם חלק בלתי נפרד מאווירת השוק התל אביבי.

מ"מ וסגן ראש עיריית תל אביב, עו"ד דורון ספיר, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אומר כי להסכמת הסוחרים לתוכנית חשיבות רבה. "בלי הסכם כזה אי אפשר היה לבצע את התוכנית. בתוכנית כזאת, שהיא רגישה, חייבת להיות הסכמה מפה לפה וזה מה שהושג". ספיר מוסיף כי האותנטיות של השוק תישמר. "תהיה הקפדה גדולה גם בפרטים, גם בעיצוב. השוק יהפוך להיות גאווה תל אביבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ