הגננות בירושלים ישביתו את הצהרונים בגלל הרפורמה

עשרות גננות וסייעות הודיעו על הפסקת עבודתן בשל ההרעה בתנאי העסקתן שמוכתבים על ידי התוכנית. בעירייה טוענים: האוצר הכתיב את התנאים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

חוסר ודאות לקראת הפעלת תוכנית הרפורמה בצהרונים בירושלים החל מיום ראשון. עשרות גננות וסייעות הודיעו על הפסקת עבודתן בשל ההרעה בתנאי העסקתן שמוכתבים על ידי התוכנית, והורים רבים קיבלו הודעות כי הצהרון של ילדיהם לא יפעל עד להודעה חדשה. עשרות הורים הפגינו אתמול מול דיון מועצת עיריית ירושלים בנושא, ושיבשו את פעילותה. עם זאת, המועצה אישרה בסופו של דבר את המשך התוכנית, ואילו ראש העיר, ניר ברקת, הבטיח לפעול לשיפור שכר הסייעות עם משרד האוצר. המנהלים הקהילתיים שמפעילים את הצהרונים אף החלו בניסיון גיוס מהיר של עובדות, לצורך פתיחת הצהרונים ביום ראשון.

תוכנית הצהרונים, שהיא חלק מרפורמות החינוך שהציעה ועדת טרכנטברג נועדה להפחית באופן משמעותי את תשלומי ההורים, מכ-800 שקלים בחודש ל-200-100 שקלים. ואולם תנאי העסקתן של הגננות והסייעות הורעו מאוד עקב המהלך, והן עתידות להפסיד עשרות אחוזים משכרן. שכרן יועבר משכר גלובלי, בו השתכרו בין 2,000 ל-2,600 שקלים בחודש, לשכר שעתי של 27.8 שקלים לשעה - ובנוסף הן לא יקבלו שכר בחופשות ובחגים. חישוב שעשו בארגון כוח לעובדים - שהחל לאגד את הגננות - מגלה כי חלק מהסייעות יקבלו שכר ממוצע של פחות מ-1,000 שקלים בחודש.

הפגנת גננות וצהרונים בכיכר ספרא בירושלים, אתמולצילום: מיכל פתאל

קבוצת הורים, שמנהלת בשבועות האחרונים מאבק חריף נגד התוכנית בהנהגת התנועה הירושלמית, קיימה אתמול הפגנה מול ישיבת מועצת העיר בעניין. ההורים אמרו כי אינם מוכנים לקבל מתנה על גבן של הגננות. לדבריהם, התוכנית אף צפויה לפגוע בילדיהם, עם החלפת הגננות בעובדים זמניים ולא מנוסים, שיסכימו לעבוד בתנאי שכר ירודים. בישיבה עצמה התפתח עימות קולני בין חברת מועצת העיר רחל עזריה לראש העיר ברקת, לאחר שעזריה ביקשה מברקת לדאוג "שהסייעות לא ירדו מתחת לקו העוני ושהילדים לא יצטרכו להתרגל כל יום למישהו אחר". בתגובה השיב ברקת, "זה הישג אדיר של עיריית ירושלים, אין לך מושג על מה את מדברת".

בעירייה מסכימים כי התוכנית תפגע בגננות, אך טוענים שמשרד האוצר הוא שהכתיב את התנאים, ללא שיקול דעת של העירייה. הם הסבירו כי הפעלת התוכנית היא הישג להורים בעיר, שכן ירושלים כלל לא היתה אמורה להיכלל השנה ברפורמה, שיועדה תחילה ליישובים ממדרג סוציו-אקונומי נמוך, ואילו ראש העיר הצליח לשכנע את משרד האוצר להכליל את הבירה כבר השנה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "רפורמת הצהרונים שהובילה עיריית ירושלים מול המדינה היא בשורה אדירה וחסרת תקדים למשפחות הצעירות היצרניות בירושלים הרפורמה הופכת את הצהרונים מפרטיים לציבוריים ומפחיתה את תשלום ההורים. המשמעות היא שהורים לשלושה ילדים בגילאים 3-9 יחסכו כ- 2000 ₪ בחודש.

תנאי העסקת הסייעות נקבעים ע"י משרד החינוך באופן אחיד בכל הארץ וכך גם בירושלים. בשל הפער הקיים בין שכר 160 סייעות (מתוך כ-800 סייעות בעיר) שעבדו במסגרות הפרטיות לשאר הסייעות בארץ, הובילה העירייה פתרון במסגרות המופעלות ע"י המינהלים הקהילתיים אשר משפר את שכר הסייעות. כמו כן במסגרת הרפורמה יעלה שכר הגננות המוסמכות בצורה משמעותית.

יש לציין כי העירייה לא תמנע מהורים שמעוניינים בכך, להמשיך להפעיל מסגרות פרטיות  ובכך לשמור על שכר הסייעות ברמתו הקודמת השונה מכל שאר הסייעות במדינה, אך סייעות המעוניינות להשתלב במערכות המסובסדות חייבות לפעול ע"פ תנאי התשלום של משרד החינוך הנהוגים בכל הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ