דו"ח ביקורת חמור: כשלים בפיקוח המשטרה על אבטחת מוסדות חינוך

המפכ"ל דנינו מונע את פרסום הדו"ח שחיבר מבקר המשרד לביטחון הפנים שקובע בין היתר כי המאבטחים במוסדות החינוך אינם מתאימים לתפקיד

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

דו"ח מבקר המשרד לביטחון פנים מצא כשלים בפיקוח המשטרה על אבטחת מוסדות החינוך בישראל. הדו"ח קובע שהמאבטחים במוסדות החינוך אינם מתאימים לתפקיד, כי המשטרה אינה מקיימת מעקב שוטף על האבטחה וכי השמירה שמבצעת המשטרה אינה נותנת מענה לאיומים אפשריים. אבטחת מוסדות החינוך מבוצעת על ידי חברות פרטיות, אולם האחריות על חברות אלו והמעקב אחר איכות האבטחה, מוטלים על משטרת ישראל. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, מונע את פרסום הדו"ח בחודשים האחרונים.

בשנה שעברה קיים מבקר המשרד לביטחון פנים, יצחק שגב, ביקורת שעסקה בתפקוד המשטרה באבטחת מוסדות חינוך. הדו"ח מצא כשלים גם בקרב גורמים נוספים.

שגב העביר את הדו"ח לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ ולמפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, לפני כשנה. את מסקנותיו לא ניתן להביא במלואן, מאחר שהמפכ"ל אינו מאפשר את פרסומו. "הארץ" פנה למשרד לביטחון הפנים במאי 2012 בבקשה לקבל את הדו"ח. עם זאת, עד אתמול לא הסכימו במשטרה לחשוף את מסקנותיו. שלא לייחוס, מקורות במשרד לביטחון הפנים טענו כי אי-פרסום הדו"ח מסב נזק תדמיתי גדול יותר מהדו"ח עצמו, שאת ליקויו ניתן לתקן.

סירוב המשטרה לפרסם את הדו"ח עומד בניגוד לתקדימים משפטיים בסוגיות דומות. במאי 2004 פסק שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה דרורי, כי משרד התחבורה אינו יכול למנוע פרסום דו"חות ביקורת על המוסד. השופט קבע כי "מזכותו של הציבור - במיוחד בנושאים מן הסוג שבו מדובר כאן, שלא להסתפק בהצהרה מפי הגוף המבוקר, כי עשה את הנדרש ממנו וכי ‘רוב הלקחים יושמו'. זהו לב לבו של עיקרון חופש המידע". בית המשפט העליון דחה את הערעור שהגיש משרד התחבורה וקבע כי "הביקורת הפנימית ...באה לחשוף ליקויים ופגמים. הנחת המוצא של חוק חופש המידע היא כי חומר המצוי בידי הרשות, חובה על הרשות לגלותו לציבור וממילא לעיתונות המשמשת ‘זרוע ארוכה' של הציבור לעניין זה".

מהמשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "הם מעודדים את חופש המידע ושקיפות עבודת הגופים. יחד עם זאת, טרם קבלת החלטה עקרונית בדיון של כלל הגורמים עם היועץ המשפטי לממשלה בעניין פרסום דו"חות מבקר המשרד לביטחון פנים, לא ניתן יהיה למוסרם. הטענות המועלות בכתבה הינן חסרות בסיס מאחר שהנושא נמצא בבחינה עקרונית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ