מחאת הגננות נמשכת: הצהרונים בירושלים יושבתו

רוב הצהרונים בגני הילדים בבירה ייסגרו היום במחאה על התוכנית החדשה להחלת יום לימודים ארוך. עשרות עובדות כבר הודיעו על התפטרותן

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

רוב הצהרונים בגני הילדים בירושלים יושבתו היום (ראשון) במחאה על התוכנית החדשה להחלת יום לימודים ארוך בבירה. לא מדובר בשביתה רשמית, שכן העובדות בצהרונים לא מאוגדות, אך על פי הערכת ארגון "כוח לעובדים" שמלווה אותן, כמחצית מהעובדות החליטו שלא להגיע היום לעבודה ועוד כ-60-70 עובדות כבר הודיעו שהן מתפטרות ולא מסכימות לעבוד בתנאי ההעסקה החדשים. על ההורים לברר בגן הילדים האם הצהרון צפוי להיפתח או לא.

על פי התוכנית, יוזלו משמעותית מחירי הצהרונים עבור ההורים - מ-815 שקלים לכ-200 שקלים בלבד. אבל את המחיר עתידות לשלם הגננות והסייעות בצהרונים שתנאי העבודה שלהן יורעו באופן ניכר כתוצאה מהתוכנית. לפי ההערכות, שכר הגננות והסייעות – שעבר משכר גלובאלי לשעתי – עתיד לרדת בעשרות אחוזים כתוצאה מהרפורמה. את המאבק נגד התוכנית מובילים בשבועות האחרונות הורים לילדים בירושלים. את התוכנית מתקצב משרד האוצר ב-65 מיליוני שקלים והיא מופעלת באמצעות עיריית ירושלים והחברה הארצית למתנ"סים.

אמש נערכה פגישה ארוכה בין נציגי עיריית ירושלים, משרד האוצר, נציגות העובדות וההורים. תוצאות הפגישה שנויות במחלוקת. בעירייה טוענים כי נמצא פתרון לרוב הבעיות בזכות הסכמה של משרד האוצר להעלות את תשלומי ההורים במאה שקלים (במקום ב-75 שקלים עד היום) כדי לכסות את הפער בשכר הסייעות.

הפגנת גננות ואמהות מול עיריית ירושלים, בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

לעומת זאת, חברת מועצת העיר, רחל עזריה, ארגון כוח לעובדים והתנועה הירושלמית, שמובילים את המאבק, אומרים כי הושגה הסכמה ראשונית ובלתי מספקת. הם הוסיפו כי לנוכח סירוב האוצר והעירייה להתחייב כי שכר העובדות לא ייפגע במהלך החודש הקרוב, תתקיים היום השביתה כמתוכנן. העובדות צפויות להפגין היום בצהריים מול משרדי העירייה בכיכר ספרא.

בעיריית ירושלים טענו בימים האחרונים כי הטענות המופנות אליה אינן מוצדקות וכי משרד האוצר הוא שקבע את תנאי העסקה של הגננות והסייעות וכי כל הבקשות של העירייה לשקול מחדש את נושא השכר לעובדות נדחו. בעירייה מדגישים את ההטבה המשמעותית להורים בעיר. "ככל רפורמה גדולה ייתכנו קשיים וחבלי לידה, אנו מעריכים כי עד מחר, ייפתחו כל המסגרות החדשות", נמסר בהודעת העירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ