ביהמ"ש: חיוב נשים לאמץ תינוקות פונדקאות הוא אפליה

ביהמ"ש לענייני משפחה ברמת גן דחה את עמדת המדינה, שעד כה הכירה רק באבות על סמך בדיקת רקמות, ודרש להשוות את מעמד שני ההורים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן קבע היום (ראשון) כי די בבדיקת רקמות על מנת לקבוע שאשה היא אמו של ילד שנולד בהליך פונדקאות בחו"ל. עד כה הכירה המדינה באבות על סמך בדיקת רקמות, אך חייבה את האמהות לאמץ את ילדיהן. השופט נפתלי שילה קבע כי נוהל זה של המדינה מהווה אפליה פסולה. "דרישה מהאם כי הכרה באמהותה תינתן רק לאחר שתתבצע פרוצדורה משפטית, וזאת, כאמור, ללא שיש זיקה של הפונדקאית לנולד, מהווה אפליה", כתב. "אין כל מקום להפלות בין האם לאב ולהעניק לאם מעמד שונה מלאב. לא ניתן להסכים עם דרישה שאב מיועד יוכר כאב ללא כל צורך ב'צו הורות פסיקתי' ואילו ביחס לאם, יידרש הליך מסוג זה".

במקרה שבו עסק בית המשפט, נולד לבני זוג לפני ארבעה חודשים בן בהליך פונדקאות בגיאורגיה. בהתאם לנוהל הקיים במשרד הפנים, האם הפונדקאית חתמה על תצהיר לפיו בני הזוג הם הוריו ולא היא. כמו כן, בני הזוג עברו בדיקת רקמות המוכיחה כי הם הוריו הביולוגיים. בעקבות זאת הסכימה המדינה להכיר באב הביולוגי, אך לא באם. בני הזוג עתרו לבית המשפט באמצעות עו"ד מאיר רבין וביקשו להכיר גם באם על סמך בדיקת הרקמות, מבלי לחייב אותה לעבור הליך נוסף. נציגת המדינה, עו"ד עידית רחמים מנדלבאום, דחתה את תביעתם וטענה בתגובתה כי "על פי הדין הישראלי האם היולדת היא שנחשבת אמו של הילוד".

השופט שילה דחה את עמדת המדינה וקיבל את העתירה. בית המשפט אסר לפרסם פרטים מזהים של העותרים. השופט ציין כי יש שתי גישות רווחות בעולם: האחת גורסת כי יש לכבד את הסכמי הפונדקאות ולא להתערב בהם והשנייה מעניקה את הזכות הראשונית על הילדים לפונדקאית ולבן זוגה. "בין אם נותנים תוקף להסכם לפני הלידה ובין אם ההורות מוקנית לאחר הליך משפטי, יש שוויון בין הפרוצדורה לקביעת אבהות לפרוצדורה לקביעת אמהות. גישה לפיה אב אשר טוען לאבהות יבצע בדיקת רקמות בנוהל חו"ל ויקבל צו הצהרתי המכיר באבהותו ואילו האם המוכיחה על פי אותו נוהל את אמהותה לא תקבל צו הצהרתי כשם שמוענק לאיש במקרה זהה איננה שוויונית ואף נוגדת את השכל הישר", קבע.

צילום: רויטרס

שילה קרא לזרז את ההליכים לאימוץ המלצות הוועדה הציבורית, בראשות הפרופ' שלמה מור יוסף, הנוגעות לפונדקאות בחו"ל, שפורסמו במאי בשנה שעברה. "המצב המשפטי כיום מעניק 'מסלול מהיר' למתן פסק דין הצהרתי דווקא לאלו שנקטו בהליך של פונדקאות בחו"ל, בעוד למי שנוקט בהליך פונדקאות בארץ על פי החוק, יש צורך כי ינקוט בהליך משפטי של בקשה למתן 'צו הורות' ורק לאחר מתן צו ההורות, תוכר הורותו המשפטית. מצב זה אכן אינו רצוי ואינו ראוי", כתב בפסק הדין. "מן הראוי לשוב על קריאתנו כי הליכי הפונדקאות בחו"ל יעוגנו ברגולציה מתאימה וייושמו הגנות וערובות מתאימות שמטרתן לשמור על זכויותיהן של הפונדקאיות ועל תקינות ההליך כולו מצד כל הנוגעים בדבר. אולם עד אז, ומשהנתבע מכיר באבהותו של בעל המטען הגנטי בפונדקאות חו"ל, יש להחיל דין שווה אף על אמהותה של בעלת המטען הגנטי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ