התקלה בפלאפון: הרשת חזרה לפעילות מלאה

מומחי אבטחה מעריכים: "ייתכן מאוד שהיתה שם מתקפת סייבר". דוברת פלאפון מסרה כי חקירת התקלה והפקת הלקחים יימשכו בימים הקרובים

אמיתי זיו, גילי כהן ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו, גילי כהן ויניב קובוביץ

יותר מארבע שעות לאחר שקרסה הרשת הסלולרית של פלאפון, דוברת החברה מסרה הלילה (ראשון) כי מהנדסי החברה הצליחו להחזיר את הרשת לפעילות מלאה. החברה הודיעה שבימים הקרובים תימשך חקירת התקלה.  

קצת אחרי השעה 19:00 החלו להתקבל דיווחים של לקוחות פלאפון מכל רחבי הארץ על תקלה ברשת הסלולרית. לקוחות מתל אביב, רמת גן, בני ברק ואזור גוש דן סיפרו שאינם מצליחים להוציא או לקבל שיחות והודעות טקסט. לאחר הדיווחים מאזור גוש דן החלו להתקבל דיווחים נוספים על תקלה גם בשאר חלקי הארץ. 

רשת תקשורת הנתונים של החברה (DATA) לא נפגעה והמשיכה לפעול, כך שלקוחות רבים עברו לתקשר ביניהם באמצעות האימייל ותוכנות מסרים כמו וואטסאפ. דיווחים דומים על התקלה התקבלו גם מלקוחות של אורנג', הוט מובייל ורמי לוי.

מדברים בטלפון הנייד, אילוסטרציהצילום: ניר כפרי

הבעיה ברשת פלאפון נגרמה ככל הנראה בשל קריסה של המתגים הראשיים, שאחראים על כל הניתוב של השיחות בתוך הרשת. מומחי אבטחה מעריכים כי קיימת סבירות גבוהה שמדובר במתקפת סייבר. "ייתכן מאוד שהיתה שם מתקפה, שכללה סוס טרויאני שהשבית כמה נקודות קריטיות ברשת", אמר אחד המומחים. לדבריהם, הסבירות לקריסה כזו של מערכות כולל הגיבויים בשל תקלה פנימית, נמוכה מאוד.

הוט מובייל והרשת של רמי לוי, שהחלו לפעול רק לפני כשנה, נעזרות עד להשלמת פריסת הרשת החדשה שלהן בפריסה הארצית של פלאפון, ולכן גם הן סבלו מהתקלה. ההשבתה ברשת של הוט מובייל חלקית, מכיוון שבאזור המרכז לחברה יש כיסוי עצמאי באמצעות הרשת שלה. באזורים שבהם הוט מובייל נשענת על הכיסוי של פלאפון, הלקוחות נפגעו.

כשלוש וחצי שעות אחרי שהחלה התקלה פרסמה פלאפון הודעה באתר האינטרנט שלה בה נאמר: "פלאפון מודיעה על שיבושים ברשת משעה 19:05 אשר משפיעים על הוצאה וקבלת שיחות וסמסים. הגלישה פועלת כסדרה, כולל אפליקציות כדוגמת וואטסאפ. הנושא נחקר כעת על ידי מהנדסי החברה וכן על ידי אריקסון ו-HP. אנו נעדכן מיד עם תום השיבושים״.

גורמים ביטחוניים בדקו במהלך הערב אם מדובר בתקלה או במתקפת סייבר. עד כה לא זוהתה פריצה למערכות אך הנושא נמצא בבדיקה. חברות הסלולר, בדומה לגופי תשתיות עיקריות אחרים בישראל, נמצאים תחת אחריות של גורמי הביטחון בכל הקשור לתחום הסייבר. גורמי ביטחון אמרו כי עד כה לא נמצאה פריצה למערכות הרשת הסלולרית, אך לא מדובר בנתון שמעיד כי מדובר בתקלה וכי תהליך בדיקת הנושא יימשך עוד זמן מה.

לפלאפון כשלושה מיליון מינויים, בהם עובדי המדינה (לא כולל צה"ל), שוטרים, רופאים, שרים, מנכ"לי משרדי ממשלה ועוד. כיום, כמעט כל המכשירים הסלולריים בצה"ל משתייכים לרשת סלקום. עם זאת, לבודדים עדיין יש מכשירים של פלאפון, זכר לימים בהם השתמשו כל אנשי הקבע במכשירי החברה. מי שכן נפגע מהתקלה הם אנשי משרד הביטחון, שכמו יתר עובדי המדינה מחזיקים במכשיר של פלאפון. עם זאת, העובדה שהתקלה אירעה בשעות הערב, אחרי שעות העבודה, כמו גם העובדה שניתן היה להשתמש באימייל ובאפליקציות לשליחת מסרונים, גרמה לכך שתפקוד העובדים לא נפגע. גם 27 אלף השוטרים במשטרת ישראל משתמשים במכשירים של פלאפון, אולם התקלה לא פגעה בעבודתם, מכיוון שבכל ניידת יש מכשיר קשר אל חוטי, וכמו שאר לקוחות פלאפון, גם השוטרים התרגלו באחרונה להשתמש בתוכנת המסרונים וואטסאפ. לרשת של רמי לוי כ-68 אלף לקוחות.

לפני כשנתיים, בדצמבר 2010, נפלה הרשת של חברת סלקום למשך כ-12 שעות, והותירה יותר ממיליון לקוחות ללא קליטה. בדומה לתקלה בפלאפון היום, גם אז לא הצליחו הלקוחות להוציא ולקבל שיחות והודעות טקסט. מבדיקה של הנהלת סלקום התגלה אז שהבעיה לא היתה באנטנות של החברה, אלא בליבת הרשת.

גם כשתתוקן התקלה, זה לא יהיה סוף הסיפור מצד פלאפון. בהתאם לתקדים סלקום, החברה תצטרך לפצות את לקוחותיה, מה שצפוי להסתכם במיליוני שקלים. לאחר קריסתה בדצמבר 2010, שילמה סלקום פיצויים בסך של כ-66 מיליון שקלים, אך התקלה של סלקום אירעה באמצע היום, בזמן שעות העבודה של רבים מלקוחותיה. כמו כן, מאז התקלה בסלקום רווחי חברות הסלולר קטנו בהרבה, כך שככל הנראה הפיצוי שתיצרך החברה לשלם יהיה קטן יותר.

מבחינה תדמיתית, ניסיון העבר מראה כי אם החברה מתייצבת מול הציבור, מודה בתקלה, מתנצלת ומציעה פיצוי שנתפש כהגון, הציבור נוטה לסלוח לחברה במהרה.

האם גם אתם נתקלתם בתקלות? ספרו לנו היכן ובאיזה חברה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ