בנצרת אין שירותי מבחן כי לעובדים אין לשכה

לפני כשנתיים נטשו העובדים את משרדם בעקבות אירועים פליליים שסיכנו את חייהם. המדינה שכרה מבנה חדש, אלא שזה יהיה מוכן רק ב-2014

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כבר שנתיים וחצי שלעובדי משרד הרווחה בנצרת אין משרד לעבוד בו. בעקבות אירועים פליליים שסיכנו את שלומם, נטשו שירותי המבחן בעיר את מתחם המשרדים בו עבדו באזור התעשייה בנצרת. מאז נאלצו קציני המבחן לעבור תכופות בין מוקדים בעפולה, טבריה וחיפה, ומאות מתושבי נצרת והסביבה וכפרי הגליל העליון אינם יכולים לקבל את שירותי המבחן באזור מגוריהם.

במשרד הרווחה ובמשרד האוצר, שאחראי על הדיור הממשלתי, טוענים כי סיפקו פתרון ושכרו בניין חדש עבור העובדים, אבל בדיקה מעלה כי עבודות הבנייה, השיפוץ והכנת בניין המשרדים החדש צפויות להסתיים רק בקיץ 2014 - בעוד כשנה וחצי.

לפני שנה דיווח "הארץ" כי עובדי שירות המבחן בנצרת, סירבו לעבוד בבניין שהושכר עבורם לפני כארבע שנים באזור התעשייה בעיר, בטענה שפעילות פלילית שאירעה במקום מסכנת את שלומם. מטענות העובדים הסוציאליים שפעלו בבניין, סכסוך בין חמולות בנצרת גרם לכמה תקריות ירי והנחת מטעני חבלה בפתח הבניין, שנמצא בבעלות אחת המשפחות המעורבות בסכסוך. עוד נטען כי הסכסוך גרר אירועי ירי והשלכת רימונים על הבניין ושאף היה ניסיון לפוצץ מכונית באמצעות בלוני גז בפתח הבניין.

הבניין שבו פעלו עובדי משרד הרווחה עד לפני שנתיים וחצי. נזרקו רימונים על המשרדים

באוקטובר 2010 החליטו העובדים כי אינם מוכנים לסבול עוד את המצב ונטשו את המשרדים. מאז הם נודדים בין מוקדי משרד הרווחה באזור הצפון. "נסענו לכל מקום שבו היה משרד ריק. לפעמים נסענו לעפולה, לפעמים לטבריה ולפעמים לחיפה. זה פשוט בלתי נסבל", אמרה אחת מעובדות משרד הרווחה בנצרת.

במשרד הרווחה טענו אז כי המשרד חתום על חוזה לתקופה של עשר שנים, וכי האישור לשכור בניין חדש תלוי בחשב הכללי של משרד האוצר. מאז קיבלו העובדים מסרים חיוביים לפיהם חלה התקדמות, ולפני כמה חודשים התקבלה החלטה לשכור בניין חדש בנצרת.

בתחילה סברו העובדים שהעניין הוסדר, אך להפתעתם התברר כי המדינה שכרה את משרדים בבניין חדש, אך הקבלן המקים את הבניין טוען כי הוא מצוי בעיצומו של תהליך הקמתו וכי הוא "לא יהיה מוכן לאכלוס לפחות עד קיץ 2014".

שמואל כרמון, יו"ר ועד עובדי שירותי המבחן, הביע מורת רוח מהמצב והתרעם על כך שמשרדי האוצר והרווחה לא התחשבו בכלל הנתונים כשחתמו על חוזה לשכירת משרדים במיקום החדש ולא דאגו לפתרון מיידי עבור העובדים. "המשמעות היחידה של ההחלטה הזו היא שנמשיך עם אותה בעיה עוד שנתיים לפחות. צריך לזכור שאותם קציני וקצינות המבחן וחוקרי הנוער עובדים מול אוכלסייה קשה מאוד, שממילא קשה לשכנעה לשתף פעולה. אני לא מבין איך לא חשבו על תאריך האכלוס".

לדברי כרמון, "משמעות הדברים היא שארבע שנים אין משרדים לשירותי המבחן בעיר נצרת, שמשרתת מאות רבות של משפחות מהעיר ומהסביבה ועד הגליל העליון".

העובדים והעובדות התכנסו לפני כשבועיים בבניין מועצת הפועלים בנצרת והכריזו כי הם מתחילים בעיצומים - בתיאום עם ההסתדרות. מזכיר החטיבה הארצית בהסתדרות עובדי המדינה, אבנר סולטני  אמר ל"הארץ" כי המצב שאליו נקלעו עובדי משרד הרווחה במקרה זה הוא בלתי נסבל. לדבריו, "הדרישה שלנו היא לשכור משרדים זמניים, שבהם העובדים יכולים לספק שירות לאותה אוכלוסייה ולא להשאיר אותם בין הכיסאות".

העיצומים של עובדי שירות המבחן בנצרת עשויים לפגוע באופן קשה באוכלוסייה שבהם הם מטפלים, כמו נוער בסיכון ומשפחות קשות יום. מאז ההכרזה על העיצומים בשירותי המבחן בנצרת אין קבלת קהל ואין כתיבת תזכירים או הופעה בבית המשפט.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי הנושא נמצא באחריות משרד האוצר, בהיותו אחראי על הדיור הממשלתי.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי מינהל הדיור הממשלתי ביחידת החשב הכללי במשרד הציג בפני משרד הרווחה כמה חלופות לשכירת משרדים עבור שירותי המבחן בנצרת. בחלק מהחלופות שהוצעו, המעבר למקום קבוע הוא מהיר יותר מהמקום שסיכם משרד הרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ