איחולים למלך ג'ורג' מחיפה המנדטורית

מכתב ששלחה למלך בריטניה ב-1935 נערה שעלתה מגרמניה לארץ לא הגיע מעולם לנמען. 80 שנה אחרי הוא אותר בירושלים, וכעת מנסים לגלות מה עלה בגורלה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-6 במאי 1935 כתבה נערה מארץ ישראל מכתב לג'ורג' החמישי, מלך בריטניה. הנערה, יהודית יעבץ, היתה אז בת 12. שנה וחצי לפני כן היא עלתה אל ארץ ישראל ממנהיים שבגרמניה.

היא החליטה לשלוח למלך ברכה מארץ הקודש במלאת 25 שנה להכתרתו. בעברית יפה וטובה - יותר מכפי שניתן היה לצפות מנערה שעשתה את צעדיה הראשונים בשפה החדשה - היא כתבה לו: "גם אני הצעירה לא אוכל להימנע לברך את הוד מלכותם לרגל יובל הכסף שלהם ולהביע להוד מלכותם את איחולי הלבביים. ואני תפילה לאל עליון שישמור וינצור וירומם וינשא את הוד מלכותם ויזכה אותם למלוך על בריטניה והעמים החוסים בצלם, בצדק וביושר לאורך ימים".

המכתב הופנה למלך ולמלכה. בראש העמוד כתבה יעבץ: "לכבוד הוד מלכותם המלך ג'ורג' החמישי והמלכה מרי. בחסד עליון מלכי בריטניה וכו', ירום הודם… למלאות 25 שנה ליום הכתרתם".

הנערה הצעירה הודתה למלך על הסיוע שהעניקה בריטניה להקמת היישוב היהודי - שש שנים לפני הרעת היחסים בין היישוב לבריטניה, עם פרסום "הספר הלבן". "בעבור שנדבר לבם לעשות טובה עם בני עמי ולעזור להם להקים את ביתנו הלאומי ולקומם את הריסות ארצנו הקדושה תחת חסות הוד מלכותו", כתבה לו. "הננו מאושרים בארץ אבותינו ואנו מרגישים את עצמנו בטוחים, תחת חסות הוד מלכותו".

יעבץ התנצלה על כך שאינה כותבת באנגלית. "אני מצטערת מאוד שעדיין ידיעותי בשפה האנגלית לא מספיקות להביע את רגשותי בשפה זו, אבל אני תקוה שצלילי השפה העברית תערבנה לאזני הוד מלכותו".

במכתב היא סיפרה גם על קורותיה האישיים שלה ושל משפחתה. "אני פליטה מגרמניה בת 12 שנה ונמצאת פה בארץ כשנה וחצי בערך. מקודם מקום מגורנו היה במנהיים (בגרמניה) אחרי שהשתלטה שמה סיעת היטלר שהתנפלו על יהודים חפים מפשע והחריב ואת בית הכנסת שהיה בעירנו, גמרנו בלבנו לעזוב את גרמניה ולעלות אל ארץ אבותינו, ארץ העבר והעתיד של עם ישראל. בגרמניה הפסדנו את כל מאודנו ופה אנו מתפרנסים בדוחק".

חרף המצב היא סיימה את המכתב בנימה אופטימית. "למרות הכל אני תקווה שאזכה לברך את הוד מלכותם ליובל הזהב להכתרתם כאזרחית נאמנה ואני מתפללת לאל עליון בשלום הוד מלכותם ובשלום בריטניה ופלסתינא-א"י וכל העמים החוסים בצל הוד מלכותם".

החותמת שעל המכתב מעידה על כך שהוא הגיע לארמון בקינגהם, אך ככל הנראה לא הובא לידיעת המלך עצמו.

מבריטניה הוא עשה את דרכו חזרה לשלטון המנדט בארץ ישראל - ומשם התגלגל ברבות הימים לארכיון המדינה. לאחרונה נמצא המכתב הזה בידי עומר רוזן, סטודנט שעבד בארכיון המדינה.

בארכיון המדינה פרסמו את המכתב בבלוג של הארכיון לרגל 80 שנה לעליית הנאצים לשלטון ולעלייה החמישית - היא עליית הייקים. כעת מנסים בארכיון לברר מי היתה יהודית יעבץ ומה עלה בגורלה.

יאיר פרץ, עובד במחלקת המידע והרישום בארכיון, פנה לגופים ולאנשים שונים בניסיון לאתר פרטים שיאפשרו לספר את הסיפור שלה. בין היתר, הוא פנה גם לארגון הייקים ("ארגון יוצאי מרכז אירופה"), שהפיץ בימים האחרונים את הפנייה בקרב אלפי חבריו ברחבי הארץ והעולם.

הפרטים הידועים על יהודית אינם רבים. היא נולדה ב-1923 במנהיים שבגרמניה, עלתה לארץ ישראל בין 1933 ל-1934 והתגוררה ברחוב הקישון 15 בחיפה. מי שיודע פרטים נוספים על יהודית יעבץ מוזמן לפנות אל "הארץ" בכתובת ofer.aderet@haaretz.co.il - ופנייתו תועבר לארכיון המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ