התורמים מאיימים לעזוב את נצרת עילית בשל היחס לערבים

ראש העיר הודיע כי יתנגד להקמת בית ספר ל-1,900 התלמידים הערבים בעיר. משפחת גרין, אחת התורמות הגדולות לעיר, ביקשה ממנו לחזור בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משפחת גרין האמריקאית, אחת התורמות הגדולות ביותר לנצרת עילית בשנים האחרונות, הודיעה בימים האחרונים כי תפסיק את פעילותה הפילנטרופית אם ראש העיר שמעון גפסו ימשיך להתנגד לפתיחת בית ספר ערבי בעיר. לפני שבועיים הודיע גפסו לנציגי הציבור הערבי בעיר כי הוא מתנגד להקמת בית ספר ערבי.

"הרצון להקים בית ספר ערבי בנצרת-עילית, בעוד בתי ספר ערבים רבים נמצאים במרחק של חמש דקות נסיעה מהעיר, הוא לא ביטוי של בקשה לחינוך, אלא ביטוי לבעלות על הקרקע, הוא נועד להקצין את הלאומיות ולהוות פרובוקציה תקשורתית, והמטרה - ערעור הסטטוס-קוו הרגיש באזור", כתב גפסו לדון גרין, בנו של ארווין גרין, המנוח שהיה מהתורמים הגדולים לנצרת-עילית.

משפחת גרין, משפחה יהודית מארצות הברית, תרמה כסף רב לנצרת-עילית, שבין השאר אפשר בניית מתנ"ס ואצטדיון כדורגל. על פועלו זכה ארווין בתואר יקיר נצרת-עילית. ארווין גרין גם תרם לנצרת השכנה וסייע בהקמת מרכז להתפתחות הילד ובמימון פעולות רווחה שונות. הוא מת לפני כשלוש שנים, בגיל 99.

ארווין )מימין) ודון גרין במרכז להתפתחות הילד בנצרת ב-2004צילום: איציק בן מלכי

בנצרת עלית יש כ-1,900 תלמידים ערבים. כ-15% מהם לומדים במוסדות החינוך שבנצרת עילית והשאר יוצאים מדי בוקר לבתי ספר בנצרת וביישובים הערבים השכנים.

במענה לפניית הורים ערבים שביקשו את פתיחת בית ספר בעיר, כתב גפסו כי "נצרת עילית היא עיר שנוסדה על מנת לייהד את הגליל. זה ייעודה בימים ההם וזה ייעודה בזמן הזה ואת המשימה הזו אנו חיים יומיום. תושבי העיר ואני בראשם עומדים ברוב עצום מאחורי העיקרון שנצרת עילית חייבת לשמור על תפקידה זה".

ד"ר שוקרי עואודה, חבר מליאת מועצת העיר נצרת-עילית, אמר בתגובה כי הוא מברך על החלטת משפחת גרין. "הצהרותיו של גפסו הן גזעניות, ואני מקווה שדבריו של גרין ישפיעו ויסייעו להקמת בית ספר לתלמידים הערבים בעיר. צר לי שהעיר תסבול בגלל הגזענות של גפסו ואני מקווה שמשפחת גרין תחזור לתרום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ