תחקיר "המקור": הקשר בין נתניהו לישראל היום - העיתון הנפוץ במדינה

ערוץ 10 שידר תחקיר על האופן בו מסקר "ישראל היום" את ראש הממשלה, מקורביו ואויביו. העיתון פרסם מצדו כתבה שכותרתה: ידי נוני מוזס בערוץ 10

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

העורך הראשי של עיתון "ישראל היום", עמוס רגב, מתערב בתכנים של כתבי העיתון ומטה אותם כדי שיסקרו באופן חיובי את ראש הממשלה בנימין נתניהו – כך נטען בתחקיר "המקור" בערוץ 10 ששודר הערב. החינמון החל לצאת לאור ב-2007, ובעליו הוא המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, המקורב לנתניהו.

בתחקיר הוצגו כמה דוגמאות לטקסטים ששלחו כתבים לעיתון, בהם נמתחה ביקורת על נתניהו או על מדיניותו. לאחר עריכה, נוספו אליהם משפטים המצדדים בנתניהו או בחברי הקואליציה, והביקורת עודנה או הוסרה. עוד נטען כי רגב מעורב בעצמו בבחירת התמונות של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, המגיעות לדפוס.

בתוכנית הוצגה פרשנות ששלח בפברואר הפרשן הכלכלי חזי שטרנליכט על נתוני הצמיחה, תחת הכותרת "הקטר דוהר, הקרונות קצת פחות". במאמר נכתב כי "מרבית הציבור... לא נהנה מחלק גדול מהצמיחה". הפרשנות התפרסמה בעיתון תחת כותרת שונה - "קונים ובוכים", ובפסקת הפתיחה שלה נכתב כי "נתוני הצמיחה שהוצגו בפני הציבור הם מרשימים בכל קנה מידה. כל הכלכלנים שדיברו נותרו עם פה פעור... מתברר שבניגוד לקמפיין המתוזמר ששרר פה בתקשורת בשבועות האחרונים, לא כל כך רע פה".

"ישראל היום", לפי התחקיר, גם ניסה לייחס ליוזמי המחאה החברתית נטיות פוליטיות שמאלניות. ארבעה כתבים סיקרו את הפגנות סוף השבוע ב-17 ביולי 2011, אך אף אחד מהם לא ציין את המילים "נגד הכיבוש", נאמר בתחקיר. לעומת זאת, בידיעה שהופיעה בסופו של דבר נכתב: "המפגינים שהתארגנו גם הם בפייסבוק הבטיחו עליית מדרגה במאבקים הציבוריים השונים בשבוע הקרוב כולל "נגד הכיבוש". עיתונאי לשעבר "בישראל היום" צוטט כאומר שהיחס של העיתון למחאה היה "בוז מוחלט. התפיסה של רגב היא שדפני ליף צריכה ללכת למצוא עבודה במקום לבלבל את המוח". ב"המקור" נאמר כי רגב הופיע ברשימת המוזמנים לבר המצווה של אבנר נתניהו ב-2007, וכך גם גונן גינת, עורך המוסף של "ישראל היום".

עמוס רגב, עורך ישראל היוםצילום: אייל טואג

מיומן הפגישות של נתניהו עולה כי בתקופה שלפני הקמת "ישראל היום" נפגש נתניהו עם אדלסון שש פעמים, ובחמשת החודשים שלאחר מכן נפגשו השניים עוד שלוש פעמים. לפי היומן, שהוצג בתוכנית, נתניהו קיים באותה תקופה עשרות פגישות עם רגב ונתן אשל – שמונה לאחר מכן לסמנכ"ל "ישראל היום".

התחקיר גם מציג יחס מפלה של "ישראל היום" כלפי ציפי לבני ומפלגת קדימה. באחת הדוגמאות הוצגה כותרת מקורית לידיעה בעיתון בעניין חוק דיכטר - "לבני תדרוש משמעת סיעתית נגד חוק דיכטר", אך רגב בחר לשנותה וכתב "סערה בקדימה סביב חוק דיכטר".

לצד נתניהו, גם ביקורות שנמתחו על שר האוצר יובל שטייניץ, שר התחבורה ישראל כץ, שר החינוך גדעון סער ובכירי ליכוד נוספים – התפרסמו בגרסה מתונה יותר. ראש אגף החקירות לשעבר, משה מזרחי, שכתב במשך שלוש שנים טור בעיתון, סיפר כי "טורי הלכו והצטמצמו לא במובן של הכמות אלא במובן של ההתערבות שחלקה נבע מעריכה וחלקה ממש נבע משינוי תוכן שהיו לי חילוקי דעות חריפים והתנצחויות חריפות מול העורך... זכיתי פה ושם בהתנצלות כשזה חזר על עצמו החלטתי להרים ידיים".

בתחקיר הוצגה בקשה של הכתבת הצבאית של העיתון, לילך שובל: "לאור מקרים בעבר: נא לא להכניס לכתבה משפטים שאני לא מכירה בלי תיאום איתי. בסוף אני חתומה על הכתבה. תודה".

תוכנית "המקור" החזיקה בתחקיר מזה תקופה ארוכה, ובענף התקשורת טענו כי פרסומו נמנע כל עוד לא הושג הסדר בין ערוץ 10 לבין המדינה להארכת זיכיונו.

ב"ישראל היום" נכתב אתמול טור בו נטען כי בערוץ 10 שולט כיום מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, לאחר שמקורבו רפי גינת מונה למנכ"ל הערוץ, וכי "ידיעות אחרונות" מסקר באופן מפלה לרעה את נתניהו מאינטרסים זרים. מ"ישראל היום" וממקורבו של שלדון אדלסון נמסר "עמדת 'ישראל היום' פורסמה היום בהרחבה בעמודים 8-9 של העיתון תחת הכותרת 'ידי נוני מוזס בערוץ 10'. צופי ערוץ 10 מוזמנים לקרוא את הכתבה המורחבת וכתבות נוספות שיפורסמו באותו נושא בעתיד".

בתגובה נוספת ששלח עיתון "ישראל היום" לערוץ 10 נכתב: "מרשימת השאלות שהצגתם לנו עולה שאתם עוסקים בדברים שהם מופרכים, חסרי יסוד ודיבתיים. אנו מתריעים בפניכם כי אם תשדרו בתוכנית "המקור" או בכל תוכנית אחרת דברים שהם בגדר הוצאת דיבה של "ישראל היום", עורכיו ו/או מי מטעמו, ישראל היום יראה בכם ובכל האחראים לפרסום, אחראים מלאים להוצאת הדיבה, ולא יהסס לנקוט בכל האמצעים שהחוק מעמיד לרשותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ